ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:29 pm

2. Кисела харинга (Шведска)

Едно од најчудните јадења на светот е оваа балтичка харинга. Таа може да се пронајде на полиците во супермаркетите во Шведска. Харингата е сурова и се наоѓа во конзерви во кои се става за да се спречи гниењето на рибите. Процесот на ферментација трае околу 6 месеци и на рибата ѝ дава солено-кисел вкус.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:29 pm

3. Копи Лувак (Индонезија)

Најретките и најскапите кафиња на светот се прават од измет на животните кои потсетуваат на мачки, односно од едни диви животни кои се со изразени очи, издолжена муцка и многу остри канџи и заби. Овие ѕверки во текот на ноќта се искачуваат по дрвјата, каде што ги берат и ги јадат само најдобрите зрна кафе и откако ќе ја изгризат надворешноста, го проголтуваат внатрешното тврдо зрно, кое го исфрлуваат преку изметот.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:30 pm

4. Фуга (Јапонија)

Дали сте слушнале за фуга? Со оваа риба треба да бидете многу внимателни, затоа што таа е една од најотровните на светот и ако не се подготвува правилно, може да ве убие. Овој деликатес е многу популарен во Јапонија и може да го подготвуваат само вешти готвачи. Отровните органи и кожата внимателно се отстрануваат и она што останува е вкусното месо. Поради тоа во Јапонија го подготвуваат само специјални експерти кои се обучени за подготовка на тој вид риба, а рестораните мораат да поседуваат специјална дозвола за нивно послужување. Поради непрофесионална подготовка на овој чуден специјалитет, имаат починато 15 лица. Тој се јаде во зимскиот период, кога се лови фугата.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:30 pm

5. Касу Марзу (Сардинија)

Станува збор за овчо сирење кое во себе содржи ларви од инсекти и е многу популарен производ во Сардинија. Најчесто се јаде со ларвите.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:30 pm

6. Вино од змија (Виетнам)

Змиското вино е алкохолен пијалак кој се добива така што во шишето со вино се става цела змија. Се верува дека отровот на смртоносните змии како што е кобрата или ѕвечарката, може да биде разложен со долготрајното стоење во алкохол и дека она што останува во шишето им дава на луѓето сила и виталност, а според традиционалната кинеска медицина, може да оживее и човек.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:31 pm

7. Балут (Филипини)

Можеби сте изненадени секој пат кога ќе отворите Киндер јајце, но ништо не може да се спореди со изненадувањето што се крие во Балут јајце од Филипините. Станува збор за јајце од патка или кокошка со речиси развиен ембрион. Најпрво се срка течноста која го опкружува ембрионот, а потоа се лупи јајцето и се јаде содржината која има коски, клун и пердуви на ембрионот. Ова е толку честа храна во овие земји, што дури се продава и на уличните штандови.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:31 pm

8. Печена тарантула

За овој десерт да се најде во вашата чинија, готвачот претходно би требало да убие тарантула. Тоа се прави со прободување со стап или нејзино давење во врела вода. Тарантулата стои во маринада направена од шеќер, сол, пилешка супа и локални зачини, а потоа се пржи во масло. Може да се купи на улица и да се јаде како ужина.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:32 pm

9. Хагис (Шкотска)

Црниот дроб, белиот дроб и срцето на овцата во Шкотска се вистински деликатес. Тој може да се најде во рестораните и е дел од постојаните менија на повеќето пабови. Типично се послужува со кромид, закини, каша од јачмен и супа, а за да добие посебен шарм, се додава и варен желудник од овца.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by delta on Сре Фед 22, 2017 1:42 pm

se se jade4,.//,.samo da go fatis treba,//,
avatar
delta

Број на мислења : 327
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Teo on Саб Фед 25, 2017 12:37 pm

Eve eden recept za delta...Bidejki stechaec i to...

Здрав и вкусен колач: Без шеќер и брашно, чини помалку од 150 денари

Направете здрав и вкусен колач кој чини помалку од 100 денари, а брзо и лесно се прави.

СОСТОЈКИ:

2 портокали
4 јајца
100 гр кокос
ФИЛ
70 гр темна чоколада за готвење
ПОДГОТОВКА:

Портокалите се мијат и се варат два пати по половина час, па кога ќе се оладат се ставаат во блендер со кората.
Јајцата се двојат, белките се матат одделно, а жолчките се матат со 100 гр кокос. Од белките се прави шлаг и потоа се додава во смесата со жолчки.
Се пече 40 минути на 180 степени.
Чоколадото се прелива кога колачот ќе се излади.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by misterija on Нед Фед 26, 2017 12:47 pm

Не ми е јасно што има во рецептов толку за да се пече 40 минути?
Што ли ќе остане од него?

misterija

Број на мислења : 133
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Teo on Нед Фед 26, 2017 2:47 pm

Е па направи ја и пробај. После ќе ни кажеш па и ние ќе знаеме.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by misterija on Нед Фед 26, 2017 3:00 pm

Teo напиша:Е па направи ја и пробај. После ќе ни кажеш па и ние ќе знаеме.

хахаххаа..несакам да фрлам пари бадијала, ќе чекам некј друг да ја направи Very Happy

misterija

Број на мислења : 133
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by OPOZICIONER on Нед Фед 26, 2017 8:44 pm

ej pa ti sto se 150 denari koga zivees vo najdobrata ekonomija u svetot
avatar
OPOZICIONER

Број на мислења : 308
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by misterija on Нед Фед 26, 2017 8:50 pm

OPOZICIONER напиша:ej pa ti sto se 150 denari koga zivees vo najdobrata ekonomija u svetot

хаххаха..абе ние за 10 ден. ке се потепаме а камо ли за 150....ете колку ни е беден стандардот, затоа идам само на испробано Laughing

misterija

Број на мислења : 133
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by OPOZICIONER on Нед Фед 26, 2017 8:51 pm

dodeka ne probas ti licno nema da znaes
avatar
OPOZICIONER

Број на мислења : 308
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by misterija on Нед Фед 26, 2017 8:54 pm

OPOZICIONER напиша:dodeka ne probas ti licno nema da znaes

Понекогаш знам и без да пробам дека не е вкусно....шта чеш, искуство Laughing

misterija

Број на мислења : 133
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by OPOZICIONER on Нед Фед 26, 2017 8:56 pm

kako od skapo e dojdovme do ne e vkusno?
avatar
OPOZICIONER

Број на мислења : 308
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by misterija on Нед Фед 26, 2017 8:58 pm

Така тече моабет со жена кога се збори за рецепти Very Happy Very Happy

misterija

Број на мислења : 133
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by OPOZICIONER on Нед Фед 26, 2017 9:03 pm

ne mi se dopaga koga ne znam vo koja pita ke me odnese tekot
avatar
OPOZICIONER

Број на мислења : 308
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by misterija on Нед Фед 26, 2017 9:05 pm

OPOZICIONER напиша:ne mi se dopaga koga ne znam vo koja pita ke me odnese tekot

Америчка не е, биди сигурен..хахахахахааа

misterija

Број на мислења : 133
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by luxor on Вто Мар 06, 2018 10:20 pm

Полнети компири со сирење и спанаќ

Потребни состојки:

4 компири
100гр сирење
300гр спанаќ
50гр кашкавал
20гр путер
сол
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by luxor on Вто Мар 06, 2018 10:21 pm

Начин на подготовка:

Компирите ги миеме убаво и ги вариме цели со кората. Откако ќе се изладат ги сечеме на половина и секоја половина ја издлабуваме со лажичка. Остатокот го ставаме на страна. Спанаќот го вариме, ситно го сечкаме и го мешаме со остатокот од издлабените компири, сирењето и путерот. Ја пасираме добиената смеса. Ги полниме компирите со готовата смеса и ги поросуваме со ренданиот кашкавал. Ги печеме во подмачкана тава додека не поруменат.

http://reporter.mk/hrana/polneti-kompiri-sirene-spanak/
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот