СМРЕКА

Go down

СМРЕКА

Пишување by Гостин on Пон Фед 08, 2016 6:13 pm

Го ставив овде затоа што многу пати не обраќаме внимание на навидум обични растенија кои би можеле да одиграат голема улога во лекување на одредени здтравствени проблеми. За лековитоста на смреката во потфорум здравје и убавина.

СМРЕКА - JUNIPERUS COMMUNIS (КЛЕКА)

Смреката е зимзелена грмушка или дрво кое е високо до 3 метри.

Лисјата се игличести, сместени околу стеблото и гранките со по 3 иглички. Плодот на почетокот е зелен, а втората година кога ќе созрее е темно син или црвен.
Смреката расте на ридски места до 1800 метри надморска висина.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот