ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by osa on Чет Фед 25, 2016 5:53 pm

трендафил напиша:Ајде да не остене неодговорено и тоа за наводната улична, да не кажам кафанска анкета. Брима Галуп не ги прави анкетите така, туку има одбрано и стабилизирано група од 1200 граѓани од различни етнички заедници, професии, социјален статус и секогаш ги прашува само нив. На почеток, додека ја формираа таа група и тие имаа поголема грешка во резултатите. Сега таа е сведена на минимум. Што се однесува до српската агенција, се зборува дека е блиска до агенцијата што ги организираше уличните насилства заедно со соросоидите минатата пролет. Во секој случај, на 5-ти јуни ќе видиме која агенција е подобра. Што се однесува до медиумите, исто така останува да го видиме извештајот на ЕУ. Ќе нагласам само дека нза работата на Агенцијата за медиуми немаше забелешки во извештајот на Прибе. Па според тоа и немаше потреба од нејзино реформирање, уште помалкѕу да и се дава право на цензура. Практично останува да се спроведе кодексот што самите го донесоа новинарите и правилата за однесување на медиумите во предизборниот период според Изборниот законик. Единствена пречка на демократското разрешување на кризата може да биде ДИК. Доколку и понатаму како што прави со години не ја убеди СДСМ дека изборниот список е чист. Во тој случај ќе има избори, а демократско право на секоја партија е да одлучи дали ќе учествува на нив или не. Ајде да ве потсетам дека за избори на 5 јуни имаше 83 гласа. Што е двотретинско мнозинство. Доволно и за уставни промени, а не за распуштање на Собранието. За што се потребни 62 гласа.

eh shto me iznasmea velish секогаш ги прашува само нив....i toa e dobro neli ...edni te isti crepovi kazuvaat deka na *Ж mu e najgolem ...
za mediumite si znaesh deka gi kupivte so nashi pari ,no ke gi vrakate so DEBELA KAMATA ....
kako mozhesh da pishesh vaka :Единствена пречка на демократското разрешување на кризата може да биде ДИК. ....znachi ovie shto kradele ,ubivale ,maltretirale ,plashele se super chisti i nemaat nikakva vrska so NARUSHUVANJE i prodlabochuvanje na krizata .
okolu mnozinstvoto za promena na ustav sakash da ni kazesh deka se ISPAZARIVTE da ja praite makedonija ALBANSKA ....eh more trendo ,trendo ....
nego da te prasham (mi nemash odgovoreno do sega ) majkati ,taa shto te rodila e mashko ili zhensko ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14643
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by трендафил on Чет Фед 25, 2016 8:05 pm

Со тие луѓе анкетите на Брима Галуп, не само за рејтингот на партиите, туку и за разни други потреби, на пример испитувањата дали некој производ ќе се продава во Македонија се со исклучително мала грешка. Затоа и оваа агенција е барана на пазарот. Во секој случај на 5ти јуни ќе видиме кој е во право, односно кој колку погрешил во анкетите. Истото е и во врска со обвинувањата што ги пишуваш. Времето ќе покаже дали СДСМ лажно клеветел или навистина има вистина во обвинувањата за наводен криминал на актуелната власт. Иако во старт е нејасно како тоа оваа власт ако многу крадела успеа да направи многу. И да напишам дека ниту јас ниту мојата покојна мајка немаме врска си изборите и мислам дека треба да престанеш да и го реметиш мирот во кој почива. Барем мртвите остави ги на мир во твојата омраза кон сите што не го сакаат амнестираниот криминалец Заев. Не е мајка ми виновна што 83 пратеници гласаа за избори на 5ти јуни и што се мали шансите да дозволат продолжување на пржинската диктатура, односно партија што нема поддршка од мнозинството пратеници да биде дел од власта и да води значајни министерства. МВР на пример. Во која земја министерот за внатрешни работи тврди дека не е власт туку опозиција.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5271
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by Гостин on Чет Фед 25, 2016 8:13 pm

Во истата во која оној кој не е премиер тврди дека е, а ти му веруваш. Што се однесува до анкетите, наместени се Трендафиле по вашиот поранешен терк. Ќе излажеме дека имаме капацитет за 62 пратеници и после ќе ги наместиме изборите а како доказ ќе ни служат анкетите. Само што овој пат џабе лажете со анкетите, изборите ќе бидат фер и демократски па ќе се види дека вашиот капацитет не преминува 200К гласачи.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by трендафил on Чет Фед 25, 2016 8:25 pm

Рикаловски или Виолета Дума, од кои првиот беше претседател а другата беше и остана член на ДИК како ваш кадар, никогаш не изрекле вакво нешто. Иначе не знам зошто бегате од избори кога имате толкава предност. Плус мнозинство во ДИК и министер за внатрешни работи.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5271
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by Гостин on Чет Фед 25, 2016 8:36 pm

Какво? Дека ги местите анкетите? А потоа ги фалсификувате изборите? Нема потреба тие да го кажат тоа. Го рекоа Грујо, Гоца, Миле и останатите од тајфата кои учествувале во фалсификувањето. Го чувме во бомбите. Затоа сега вашите сваровски судии од уставен спремаат терен фикусот да ги помилува.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by defo on Чет Фед 25, 2016 8:48 pm

Згора на тоа па уште денес и си признаа дека се криви, со барањето за помилување на ваквите случаеви....ај да видам што ќе е следно........

defo

Број на мислења : 2127
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by Гостин on Пон Фед 29, 2016 6:01 pm

Нема мир за пастирот. Цела Европа застана зад демократизацијата на Македонија.

ЕВРОПСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА НОВИНАРИ ПОБАРА ОД ХАН РЕФОРМИ ВО МАКЕДОНИЈА ПРЕД ИЗБОРИТЕ

Европската федерација на новинари го повика еврокомесарот Хан да изврши притисок врз Владата за реформите во медиумите во Македонија да се случат пред изборите, како што е наведено во Договорот на Пржино.

Европската федерација на новинари денеска испрати писмо до еврокомесарот Јоханес Хан во кое бара реформите во медиумите во Македонија да се спроведат пред изборите и Европската унија да не се откажува од тоа.

Федерацијата која претставува над 300.000 новинари од цела Европа потсетува дека минатата година беше потпишан договор дека треба да се организираат слободни предвремени парламентарни избори и да се преземат итни реформски мерки за што сите страни се согласија, а еден од итните приоритети од Договорот е реформата на медиумите и слободата на изразување во Македонија со цел да има слободни и кредибилни избори, како апсолутен предуслов за демократски избор.

-Заедно со нашите локални членки, сериозно сме загрижени дека ЕУ не е целосно конзистентна во своите изјави за реформите на медиумите. Од оваа недела, ЕУ престана да инсистира дека е потребно да се случат реформи за медиумите пред изборите кои се презакажани на 5-ти јуни. Ние сме убедени дека ако не го искористиме овој момент за спроведување на медиумските реформи, кога сите потписници се на преговарачка маса, ќе пропуштиме одлична можност да имаме сериозни промени кои сите ние ги чекаме толку долго, а се од клучно значење за Македонија и во регионот. Тешко е да се има фер избори кога главните медиумите се под директно влијание на Владата, се вели во писмото.

Европската федерација на новинари го повика еврокомесарот Хан да изврши притисок врз Владата за реформите во медиумите во Македонија да се случат пред изборите, како што е наведено во Договорот на Пржино.

http://fokus.mk/evropskata-federatsija-na-novinari-pobara-od-han-reformi-vo-makedonija-pred-izborite/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by трендафил on Сре Мар 02, 2016 8:31 pm

За волја на вистината кога сите медиуми освен телевизија Сител и неделникот Фокус го величеа СДСМ и не убедуваа дека е европски да си го смениме името и идентитетот, ниту европската федерација на новинари, ниту ЕУ и САД не зборуваа за слобода на медиумите. Исто така кога Сорос и амбасадите ги купуваа новинарите немаше никаков проблем. Тажно е кога федерација на новинари во име на слободата на новинарството бара воведување на цензура и затварање на медиуми доколку напишат нешто против македонската опозиција. Што би рекле против ЕУ и САД. Представувани од Орав и Бејли како директни мешачи во внатрешните работи на Македонија. Со неограничено безобразие.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5271
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by osa on Сре Мар 02, 2016 8:56 pm

трендафил напиша: Тажно е кога федерација на новинари во име на слободата на новинарството бара воведување на цензура и затварање на медиуми доколку напишат нешто против македонската опозиција.

konechno trendafile da priznaesh deka ste za nikade i deka vie ste slednata opozicija ,zatoa ne vi se dopaga zakonot   i zakonskite izmeni na mediumite ...se plashite bidejki znaete deka samo so nivna pomosh moze da ja osvoite vlasta ,potochno preku mediumite da gi LAZETE graganite kolku ste dobri ....????

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14643
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by трендафил on Сре Мар 02, 2016 11:26 pm

Кај нас лидер на опозицијата е Бејли. ВМРО и во 1998 и во 2006та година победи со многу помала медиумска поддршка од таа што ја има СДСМ. Да не зборувам за поддршката на ЕУ и САД.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5271
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by Гостин on Сре Мар 02, 2016 11:36 pm

Пак си лажел. Освен МТВ тогаш сите останати телевизии и весници беа за вас. Оној што е најзаслужен што дојдовте на власт Велија, го држите во затвор само затоа што сфати на какви монструми им помогнал да дојдат на власт.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by трендафил on Чет Мар 03, 2016 9:40 am

Србија ќе одржи избори на 24 април. Бидејќи таму нема намесник како што е амбасадорот на САД кај нас, не верувам дека ќе има одложување на изборите во обид да се подобри рејтингот на неговите домашни слуги.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5271
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by Гостин on Чет Мар 03, 2016 3:18 pm

Srbija kje odrzhi izbori na 24 april...Bidejki tamu nema pastiri koi zaedno so ortacite uchki ja pljachkaat drzhavata i falsifikuvaat izbori, nema nitu megjunarodni posrednici kako shto e ambasadorot na SAD kaj nas koi se obiduvaat da mu pomognat na narodot da si ja vrati drzhavata od uzurpatorite...Zatoa i jas ne veruvam deka kje ima odlozhuvanje na izborite za da se vospostavi red i pravna drzhava, za da ne mozhat neprijatelite na Makedonija i makedoncite da gi falsifikuvaat izborite deset "puti" po red...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by трендафил on Вто Јан 22, 2019 1:40 pm

Гостин напиша:Srbija kje odrzhi izbori na 24 april...Bidejki tamu nema pastiri koi zaedno so ortacite uchki ja pljachkaat drzhavata i falsifikuvaat izbori, nema nitu megjunarodni posrednici kako shto e ambasadorot na SAD kaj nas koi se obiduvaat da mu pomognat na narodot da si ja vrati drzhavata od uzurpatorite...Zatoa i jas ne veruvam deka kje ima odlozhuvanje na izborite za  da se vospostavi red i pravna drzhava, za da ne mozhat neprijatelite na Makedonija i makedoncite da gi falsifikuvaat izborite deset "puti" po red...
На следните избори, доколку бидат предвремени веројатно во оваа година, УЧКите како на локалните и на парламентарните избори ќе и помогнат на власта, односно на Социјалдемократскиот сојуз на Северна Македонија. Веројатно не ќе може да има претседателски избори заедно со парламентарните затоа што 100 дена пред изборите треба да имаме во согласност со договорот од Пржино нова влада без Заев како премиер и со повеќе министерски места на предлог од опозицијата. За избори на 21 април, требаше да имаме нова влада на 11 јануари.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5271
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ - Page 5 Empty Re: ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот