ЛИПА

Go down

ЛИПА

Пишување by Гостин on Пет Фед 19, 2016 7:08 pm
Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЛИПА

Пишување by Гостин on Саб Фед 20, 2016 10:23 am

Drvo na lubovta lipata bila a jas se cudam sto samo pod lipite ima frleni kondomi. Evil or Very Mad

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЛИПА

Пишување by Гостин on Саб Фед 20, 2016 10:38 am

Кај се не ти лета умот. Липата е медоносно дрво, медот од липа е еден од најкорисните и лековити медови.

Липов мед

Се употребува при појава на настинка, грип, бронхитис и респираторни заболувања. Овој мед ќе направи добро да се испотите и да ја исфрлите од себе температурата, но се препорачува одредено време да мирувате во кревет.

https://mk-mk.facebook.com/crnobelo/posts/10155239218435065

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЛИПА

Пишување by Гостин on Пон Фед 22, 2016 5:58 pm

Точно, липата е медоносно дрво е медот од липа е високо квалитетен.

Липа  има повеќе врсти од кои најзначајни се сребрено лисната, крупно лисната и ситнолисната  липа. Дрвајата од липа се среќаваат во шуми но и како поединечни стебла  покрај меѓите . Во поволни услови кога има влага во воздухот и нема ветер може добро да замеди , но топлите  и суви ветрови можат да го прекинат медењето.
Тихте летни дождови можат да го зголемат медењето но доколку дојде до заладување медењето брзо прекинува.Дава и одредени количини на полен што е значајно во овој дел од годината. Меѓуто поради големата чуствителност на промените на температурата и климатските услови приносите од липата се несигурни и поради тоа се смета за помалку значајна за пчеларството.
Медот од липа е светло жолт со остар вкус. Кристализира во ситни кристали и добар е за зазимување на пчелина заедница.
Живеалиште: Липата расте во планините, а луѓето често ја садат  покрај патиштата.

Лековити делови од  растението: како лековит дел на билката се собира цветот со лисјата (ако има убава зелена боја) Инаку се бере само цветот, веднас по расцутувањето. Се сушат во сенка, во чиста просторија во која има провев Цветовите по сушењето треба да ја задржат својата природна боја и  пријатен мирис.
Лековити својства: Цветовите од липата  се користат за лечење на настинки и респираторни нарушувања. Стимулира пот и урина. Како чај се користи најчесто , при потење, грчеви и против смирување болка . Се користи против настинки, кашлица и хронична дијареа, како и за лекување изгореници и рани. Чајот од липа се препорачува во третман на  хронична кашлица, болка при мокрењето, замор и нервна напнатост .Исто така ја ја чисти крвта.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЛИПА

Пишување by Гостин on Пон Фед 22, 2016 6:32 pm

Ej be medot e za bolnite.Za zadravite treba pivo i skara. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЛИПА

Пишување by Гостин on Пон Фед 22, 2016 6:53 pm

И медот е храна. Кој не го употребува како храна ќе го употребува како лек. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЛИПА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот