IZBIRACHKI SPISOK

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Сре Апр 13, 2016 7:36 pm

Стави го и Тачи, па два члена се од ВМРО и по еден од ДУИ и ДПА. Тоа се вкупно 4. А резултатот од гласањето за теренската проверка беше 7 према 2. СДСМ не се бунеше кога наместо да врши проверка на списокот ДИК одмараше затоа што претседателот на комисијата не сакаше да работи на свети Валентајн и други викенди. Се со цел диктатурата во Македонија, односно партија што загубила на избори со поддршка од чадорот да биде во владата што подолго.
Ме чуди и леснотијата со која ЛАЖЕТЕ. ДИК имаше надлежност над избирачкиот список и на минатите избори. Има и информатичка опрема и информатичарски тим. Експертите од партиите и од ЕУ беа воведени само за да се надмине патолошката недоверба на СДСМ во списокот и резултатите од изборите, партија која не може уште да и влезе во главата дека народот не ја сака. Зборувам за поголемиот дел, некаде во однос 1 према 2.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Сре Апр 13, 2016 7:45 pm

Па ќе биде Трендо, кога ги викате во собрание независните членови на комисијата и им објаснувате дека во ендекот на Мартинчо има место и за нивните семејства.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Сре Апр 13, 2016 8:27 pm

Приказните за фантомски гласачи паднаа во вода. Тоа е очигледно причина што чадорот го пушти Заев низ вода.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Пет Апр 15, 2016 9:02 pm

Пак си тресел зелени. Очигледно е само дека заедно со вашите браќа учките имате мнозинство во изборната комисија. А Урумов отсекогаш бил дпмне-овца. Од 2010 до денес активно учествувал во фалсификување на изборите.

ПС. Без зелени за Прекопуца молам. Учка е и како таков секако ќе ги поддржи верните до гроб на пастирот Аљи и Тачи.

Чичаковски, Дума и Милев ја напуштија седницата, ДИК оцени дека има услови за избори на 5 јуни

Претседателот на ДИК Александар Чичаковски ја напушти седницата пред да почне гласањето за точката- дали има технички услови за одржување на фер избори. Пред него седницата ја напуштија и членовите на СДСМ лета Дума и Игор Милев.

Во текот на дебатата Чичаковски изјави дека засега нема услови за одржување на фер избори во однос на прочистувањето на избирачкиот список.

Независниот член на ДИК Атанас Урумов, информира за средбата со амбасодорите на ЕУ и САД, Аиво Орав и Џес Бејли.

- Пред почетокот на седницата имавме состанок со амбасадорите Џес Бејли и Аиво Орав. Тие од нас побараа концизно да се произнесеме дали има услови за избори на 5ти јуни па предлагам да се произнесеме овде на јавна седница и пред нив и пред граѓаните - рече Урумов.

ДИК, како што беше најавено,  вечерва без гласовите на претседателот  и членовите од СДСМ донесе одлука дека се создадени услови за одржување на избори на 5 јуни со што ја потврди одлуката на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за избори на 5 јуни.

Денеска претседателот на Собранието, Вељановски, без да ја консултира ДИК  ги распиша изборите за 5 јуни.

http://plusinfo.mk/vest/66554/cicakovski-duma-i-milev-ja-napushtija-sednicata-dik-oceni-deka-ima-uslovi-za-izbori-na-5-juni

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Пет Апр 15, 2016 9:46 pm

Претседателот на Собранието е тој што ги распишува изборите, а после тоа должност на ДИК е да ги исполни условите. Чичаковски очигледно е политички обоен. Да потсетам само дека наместо да работи,со негова заслуга ДИК славеше свети Валентајн и не работеше за ниту еден викенд, само за да се одоговлече прочистувањето на списокот. Не знам што ќе беше ако денес се распуштеше парламентот и ако претседателот на Собранието веднаш ги распишеше изборите. ако Чичаковски е неспособен требаше да не се кандидира воопшто за член на ДИК, да не зборувам за претседател. Јас имам потполно разбирање за вас. никој не сака да оди на избори кога има сега веќе скоро тројно помал рејтинг од политичкиот конкурент. Посебно ако тој ги бара изборите по којзнае кој пат. Но така ви е кога му верувате на лажго и кога самобендисани не гледате дека народот не ве сака, а дека вашиот чадот веќе ни во Сирија или Ирак не може да инсталира марионетска влада.
Вие очигледно живеете наместо во реалниот живот во некој вестерн филм во кој Македонците што го почитуваат и Александар треба да ја имаат улогата на Индијанци, Заев да биде младичот и уште очекувате труба и доаѓање на американската коњица што ќе ги убие „античките“ Македонци, а а „славо“ Македонците ќе ги смести во резерват со име што ќе го кумува Грција. Е таков филм нема да гледате. Кој сака нема биде режисерот. Во таков случај поверојатно е дека ќе го гледаме сите заедно филмот Војна и мир.
Каква била улогата на амбасадорите. Дали вршеле притисок врз Чичаковски да ја бојкотира само седницата или да бојкотира до крај.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Пет Апр 15, 2016 9:54 pm

Trendafile, bratu na uchkite...Kako se chuvstvuvash sega koga za sitni pari go branish unishtuvanjeto na makedonskata drzhava vo korist na uchkite i grchkite cigani??? Gord si shto tvoite potomci nema da zhiveat vo drzhava na makedonskiot narod???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Пет Апр 22, 2016 5:53 pm

СПАСОВСКИ НА СРЕДБА СО ОДИХР: ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК НЕ Е ПРОЧИСТЕН

Тој ги инфромираше претставниците на набљудувачката мисија на ОБСЕ-ОДИХР и дека Владата поттикнува функционери во министерството да вршат кривични делa.

http://fokus.mk/spasovski-na-sredba-so-odihr-izbirachkiot-spisok-ne-e-prochisten/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Пет Апр 22, 2016 9:48 pm

Дали Спасовски е неспособен да организира проверка, а не прочистување бидејќи до сега не е најдено ништо што треба да се чисти, на списокот за повеќе од 5 месеци колку што е министер или намерно го саботира процесот веројатно ќе одговори судот во некое идно време.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Пет Апр 22, 2016 10:08 pm

Najdeno e Trendafile...No so vashite drzhavni udari i manipilacii seushte go odlozhuvate brishenjeto na fantomite...Shto kje se sluchi, sakale vie ili ne...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Пон Апр 25, 2016 12:34 am

Знам дека се најдени двојца, а не половина милион како што лажеше Заев. и во двата случаја е сигурно дека се работи за техничка грешка. Нели беа објавени имињата на сите „сомнителни“ и се смеевме кога видовме кој се е на тој список. ВМРО нема никаква посебна функција во проверката на списокот. Водечка улога имаат Чичаковски (пред тоа Рилковски) и Оливер Спасовски. Работата требаше да ја завршат одамна. Нив изгледа им требаат уште 500 години.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Пон Апр 25, 2016 12:39 am

Najdeni bea 300K, no bidejki vie i vashite brakja uchkite imate mnozinstvo vo izbornata komisija, gi ukradovte cedinjata so spisoci, izglasavte da ne se proveruvaat tochno onie zapishani za koi vie sigurno znaete deka se fantomi bidejki vie ste gi vmetnale vo izbirachkiot spisok, pa ushte i isprativte lazhni spisoci od MVR i MIO do DIK...I ne grizhi se, nema da pominat 500 godini pred Makwedonija da ja oslobodime od tvojot pastir, familijata i tvoite brakja uchkite...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Сре Апр 27, 2016 12:06 pm

ИФЕС: НЕВОЗМОЖНА ДЕТАЛНА ПРОВЕРКА НА ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК ДО 5 ЈУНИ

Деталната проверка на сите проблеми во избирачкиот список е невозможна до 5 јуни се вели во извештајот на набљудувачот на ИФЕС, Џон Арон кој пред шест дена го доставил до ДИК. Во документот стои дека се потребни дополнителни проверки, кои според законските одредби, не можат да се извршат навреме, пренесува Алсат-М.

- Барањата до МВР за проверка на информациите кои веќе ги имаме и кои беа користени при вкрстената проверка, нема да донесат информации и не обезбедија уверување за веродостојноста на податоците кои се проверуваат. Според сознанијата, МВР може детално и конечно да ги провери сите идентификувани проблеми, но на законскиот процес за ова ќе му треба време и тоа не може да се направи до изборите на 5 јуни – пишува во документот.

Во извештајот стои дека од вкупно 87.000 сомнителни имиња кои биле предмет на теренска проверка, потребни се дополнителни контроли за околу 40 илјади случаи, во кои проверуваните лица не биле дома во моментот на контролата и за нив одговорило трето лице.

http://fokus.mk/ifes-nevozmozhna-detalna-proverka-na-izbirachkiot-spisok-do-5-juni/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Сре Апр 27, 2016 5:14 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Пет Апр 29, 2016 6:48 pm

Во оваа фаза избирачкиот список не е достапен до партиите. Ќе можат да го добијат откако ќе заврши увидот за граѓаните. Но овој список е достапен за членовите на ДИК делегирани од СДСМ, но тие по наредба ваљда на врховниот командант на СДСМ, Бејли, ја бојкотираат работата на ДИК. За да можат да лажат дека изборите не ги бојкотираат затоа што од авион се гледа дека ќе ги загубат катастрофално, туку дека наводно списокот не бил чист. Ме чуди и што од СДСМ се прават чукнати по глава, па не кажуваат дека го имаат списокот од претходните избори и дека мислат дека сме ние чукнати па сме заборавиле дека тврдеа дека на него има 150 илјади фантоми и дека не можеме да споиме во мозокот дека Оливер Спасовски е министер за внатрешни половина година и дека за тој период не успеа да пронајде ниту еден фантом, па дека излегува дека изборен фалсификат има само во забеганиот разум на некои странски амбасадори и домашни платеници и слуги доброволци.
Се согласувам со набљудувачот Арон дека сега не е можно да се „прочисти“ списокот до 5 јуни, но се поставува прашањето зошто проверката на списокот не започна веднаш по Пржинскиот договор кога претседател на ДИК беше Рикаловски од СДСМ и кога Спасовски стана министер за внатрешни. Не се согласувам ниту со изразот прочистување, затоа што избирачкиот список не е небањат, како што сакаат да го претстават неофашистите од светот и домашните предавници, туку е потребно само да се одбегне некој во иднина да јаде фекалии окулу нашите избори. Без разлика дали се работи за амбасадори, тајни служби, лидери на политички партии и други. И да не се обидува со воведување диктатура, односно влегување во власта на партии што немаат поддршка од мнозинството. Исто така парламентот да не гласа според одлуките што насилно и се наметнати на некоја лидерска четворка, туку според изборната волја на гласачите.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

IZBIRACHKI SPISOK - Page 5 Empty Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот