IZBIRACHKI SPISOK

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Сре Мар 16, 2016 11:37 pm

Единствени фантоми за вас се Македонците кои не гласаат за СДСМ. Што би рекле мнозинството. Нели денеска требаше ДИК да излезе со резултатите од проверката? ДИК во кој опозицијата има мнозинство.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Arhimed on Чет Мар 17, 2016 6:11 pm

Имаше после 1994 запишување на етнички Албанци во избирачкиот список (ИС), кои добија државјанство (легален престој 15 год. во РМ) и бројот на избирачи се зголеми на 1,5 милион. Меѓутоа многу луѓе се иселија во странство, а сеуште фигурираат на ИС, согласно законот. Исселените согласно законот имаат право да гласаат, но не и на локалните избори (бидејќи де факто не живеат во РМ).

За локалните избори се користи истиот ИС како и за парламентарните.

Ако веќе мора да се овозможи гласање на оние кои се на Привремена работа во странство, тогаш нека се направи законско решение за нов ИС со граѓани кои немаат живеалиште во РМ, и кој ќе се користи за гласање во странство. Дополнително, нека се стави услов дека лицата на привремена работа треба да имале живеалиште во РМ пред 2-3 години, и дека имаат намера да се вратат.
Навистина не ми е јасно зошто јас би имал право да гласам за изборите во РМ, кога веќе гласам на сите избори во Канада.

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Arhimed on Чет Мар 17, 2016 6:18 pm

ЕКСКЛУЗИВНО Целосниот извештај на ДИК кој покажува дека се спорни близу 500.000 имиња на Избирачкиот список - Плусинфо
Ова е целосниот извештај на ДИК со скоро пола милион проблематични имиња! - Либертас

Либертас напиша:Либертас уште претходно објави дека по завршената вкрстена проверка на податоците добиени од 11 релевантни државни и јавни институции, експертите на Државната изборна комисија (ДИК) во својата анализа констатирале дека сегашниот Избирачки список е проблематичен за над 490.000 запишани гласачи, информираат дипломатски извори тесно вклучени во процесот....
Според Информатичките експерти, најверојатно е дека ДИК ќе треба да избрши теренска проверка минимум кај 343.000 лица кои не се појавуваат и повторуваат во другите списоци кај другите институции освен во избирачкиот.
Теренската проверка се врши за впишување или за бришење на избирачи?

АВРМ редовно ги брише барателите за работа, а ги впишува откако лично ќе се пријават.
Зошто ДИК не ги избрише сите спорни лица, и не објави повик за сите незапишани да се запишат?

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Чет Мар 17, 2016 7:43 pm

Според законот сите државјани на Република Македонија мора да бидат запишани во избирачкиот список. Имаше предлог за активно пријавување во избирачкиот список, односно да гласаат само тие што претходно ќе се пријават со валидни документи како гласачи во ДИК или друга институција, но тој предлог во текот на пржинското насилство врз демократијата беше отфрлен од диктаторот со кодно име ЧАДОР. Иначе ДИК ги отфрли шпекулациите за бројките што се објавени. Како тргнале платениците на Сорос на крај ќе кажат дека на списокот има 5 милиона фантомски гласачи.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Arhimed on Пет Мар 18, 2016 6:14 pm

трендафил напиша:Според законот сите државјани на Република Македонија мора да бидат запишани во избирачкиот список.
Да, и мене ме ставиле во ИС, а не можев да гласам за локални избори, исто и за референдумот за ГТЦ. А ме бројат како неизлезен за референдумот, бидејќи постојам на ИС, а не отвараат гласачко место во ДКП Торонто.

Се додека постојат лицата и живеат на валидни адреси.
Бездомници се пријавуваат во социјални служби, и од нивна адреса ќе гласаат.
Невработените веднаш ги бришат од список од различни причини. Сите 500 илјади спорни гласачи треба да ги избришат, да ги објават и да ги повикаат избришаните сами да се пријават.

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Arhimed on Пет Мар 18, 2016 6:28 pm

Проста математика

Избори 2014 http://rezultati.sec.mk/Parliamentary/Results?cs=mk-MK&r=2&rd=r
481.615 ВМРО-ДПМНЕ и др.
153.646 ДУИ
 31.610 ГРОМ
666.871 Вкупно

-495.258 Спорни гласачи
171.613 Вкупно без фантоми

Толкав им е легитимитетот.

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Пет Мар 18, 2016 8:12 pm

Нешто се помешани бројките. 500.000 е разликата помеѓу бројот на криминално прислушкувани разговори што има Зоран Заев според сопствената изјава и бројот на разговори предадени во обвинителството. Не се работи за бројка на непостоечки гласови. Ти си можел да гласаш на раферендумот доколку се појавеше на гласачкото место Законот за референдум го донесе СДСМ, откако беа собрани доволен број по тогаш важечкиот закон за предвремени избори во 1996 година, по изборната измама во 1994та.
Законот за избори кој го договорија политичките лидери во Пржино или можеби го прифатија со уцени од амбасадорите и кој под притисок на лидерите демократски беше изгласан во Собранието предвидува избирачки список на кој се сите државјани. А ако некој избрише од списокот државјанин на нашата држава прави кривично дело. Ајде да потсетам повторно дека во Пржино СДСМ не го подржа предлогот за активна регистрација, односно за пријавување во државните органи на тие што сакаат да гласаат.
Изненаден сум и од вашата критика кон Оливер Спасовски, кого за прогласувате за неспособен дибек кој од според вас половина милион непостоечки гласачи не успева да идентификува ниту еден и да го предаде на судските органи. Иначе останувате доследни во измислувањето на звучни називи, па по антиквизацијата, барокот и слично сега измисливте фантомски гласачи. Не може да има фантоми. Може да има некој што покрај со своето е запишан и со друго име, матичен број и други податоци. Но до сега нема ниту еден таков откриен случај. Има иселени во странство, но тие се наши државјани и треба да ги има на списокот. Има и новопечени Македонци кои добиле наше државјанство, на пример нашиот најдобар, според мене, кошаркар на сите времиња МекКејлеб. Иако не знам дали го искористил правото на глас и со која адреса е пријавен.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Саб Мар 19, 2016 9:50 am

Gotovo, ti se pomeshale lonchinjata...Prpa Trendafile a??? Ne se grizhi tolku, vo Idrizovo barem kje bidesh vo blizina na tvojot pastir...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by defo on Саб Мар 19, 2016 8:47 pm

Трендафиле, не трескај.....Smile

Значи во реалност (просто кажано) , оди вака и да не се 500.000 проблематични гласови, нека се 100.000, тие се доволни за менување на целокупниот политички систем во државата.
-Прво, имаме Донтов модел на гласање (Линк за неупатените)
, по она што денес го разгледував по нет, дури и 50.000 фантомски гласа прават разлика, која може да биде од 7-10 пратеници плус минус, знаејки дека Македонија е со 6 изборни единици. Па дури и СДСМ да изгубела, би изгубила со 5-10 пратеници разлика, а не со 25-30 ...што е резултат за почит. Плус ако се додадат и малите партии, кои се најоштетни од овие фантоми..тогаш, имам многу лошо ситуација.
-Второ и побитно локалните избори, прво на последните избори имаше места во Македонија, каде станаа градоначалници со под 10% разлика со против кандидатот, што исто укажува на можноста дека фантомските гласачи влијаеле на изборот на градоначалници.
-Трето Хорхе е озбран со 43% излезност, што ако од вкупниот броја евидентирани гласачи се тргнат фантомите, дали можда Хорхе, е тотално  нелигитимен.

defo

Број на мислења : 2067
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by defo on Пон Мар 21, 2016 8:57 pm

Лилјана Поповска:
„Овој избирачки список што го гледаме не е истиот што се користеше на минатите избори, треба да се дојде до тој список па дури тогаш ќе се види целиот циркуз!!!“

Интересна изјава на Лилето.

defo

Број на мислења : 2067
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Мар 21, 2016 10:15 pm

I se skrshile rozovite ochila ?!?!?! Evil or Very Mad LIGLA....
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by defo on Пон Мар 21, 2016 10:41 pm

Hamad bim Khalifa напиша:I se skrshile rozovite ochila ?!?!?! Evil or Very Mad LIGLA....
Не баш лигла... Многу луѓе и политички субјекти после 17 мај 2015 се охрабрија да се спротистават на режимот, кој на еден или друг начин ги држел стегнат. Битно се освестувааат....

defo

Број на мислења : 2067
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Вто Мар 22, 2016 9:06 am

Не знам дали Лиле е нормална па да очекува објавениот список со датум од декември 2015 година да биде ист со тој од последните избори од пред скоро две години, кога во меѓувреме има починати гласачи, а нови станале полнолетни. Ме изненадува и леснотијата со која вашите лидери ги прогласувате на некој начин за ненормални, односно дека не се во можност да го видат тоа што го видела. Што се однесува до трескањето, јас до сега не видов дека е пронајден барем еден т.н. фантомски гласач. Има гласачи кои не пријавиле дека се одселени во странство или дека се преселиле на друга адреса, има гласачи што живеат во дивоградби, па затоа немаат точен куќен број и слични проблеми, но до сега нема фантомски гласачи. Такви се обиде да произведе СДСМ со помош на фалсификаторската работилница на Чауш. Во секој случај очигледно станува дека СДСМ нема да верува во ниту еден избирачки список. Како што болно љубоморен брачен сопатник никогаш нема верба во својот содружник, така и СДСМ не верува во ниту еден список. За кусо времен мислам дека само ќе се потврди дека измислени гласачи постојат само во мозоците на функционерите на СДСМ и дека има наивни кои им веруваат на лажговци. Но во лагата се куси нозете. Нејасно во целата ситуација останува зошто еден дел од странците, што ние нагалено го викаме меѓународна заедница активно учествуваше во лагите на СДСМ. Зборувам за странците што не им е првпат да лажат. На пример за тоа дека Ирак (Садам Хусеин) има оружје за масовно уништување или дека СИрија (Асад) убивал цивили со боеви отрови. Но во тие земји проблемот беше со тоа што не сакаа да ги дадат протокот на гас и нафта од сопственост на државата во раце на меѓународни багабонти. Дали и кај нас е проблемот гасоводот и патната структура од Солунското и Пирејското пристаниште што ги купија Кинезите што низ Македонија треба да минува кон Европа не знам. Но ако е така тогаш СДСМ кај нас ја има улогата што Исламската држава ја има во Блискоисточните кризни жаришта.
Патем режим имаме сега. Кога имаме фантомски прв полицаец, на пример. Од партија што ги загуби и ќе ги загуби изборите.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by defo on Вто Мар 22, 2016 10:00 pm

трендафил напиша:Не знам дали Лиле е нормална па да очекува објавениот список со датум од декември 2015 година да биде ист со тој од последните избори од пред скоро две години, кога во меѓувреме има починати гласачи, а нови станале полнолетни. Ме изненадува и леснотијата со која вашите лидери ги прогласувате на некој начин за ненормални, односно дека не се во можност да го видат тоа што го видела. Што се однесува до трескањето, јас до сега не видов дека е пронајден барем еден т.н. фантомски гласач. Има гласачи кои не пријавиле дека се одселени во странство или дека се преселиле на друга адреса, има гласачи што живеат во дивоградби, па затоа немаат точен куќен број и слични проблеми, но до сега нема фантомски гласачи. Такви се обиде да произведе СДСМ со помош на фалсификаторската работилница на Чауш. Во секој случај очигледно станува дека СДСМ нема да верува во ниту еден избирачки список. Како што болно љубоморен брачен сопатник никогаш нема верба во својот содружник, така и СДСМ не верува во ниту еден список. За кусо времен мислам дека само ќе се потврди дека измислени гласачи постојат само во мозоците на функционерите на СДСМ и дека има наивни кои им веруваат на лажговци. Но во лагата се куси нозете. Нејасно во целата ситуација останува зошто еден дел од странците, што ние нагалено го викаме меѓународна заедница активно учествуваше во лагите на СДСМ. Зборувам за странците што не им е првпат да лажат. На пример за тоа дека Ирак (Садам Хусеин) има оружје за масовно уништување или дека СИрија (Асад) убивал цивили со боеви отрови.  Но во тие земји проблемот беше со тоа што не сакаа да ги дадат протокот на гас и нафта од сопственост на државата во раце на меѓународни багабонти. Дали и кај нас е проблемот гасоводот и патната структура од Солунското и Пирејското пристаниште што ги купија Кинезите што низ Македонија треба да минува кон Европа не знам. Но ако е така тогаш СДСМ кај нас ја има улогата што Исламската држава ја има во Блискоисточните кризни жаришта.
Патем режим имаме сега. Кога имаме фантомски прв полицаец, на пример. Од партија што ги загуби и ќе ги загуби изборите.

Лилето е сасвим нормална, што неможе да се каже за Грујо, очај и зорт го има фатено, јасно му е кажано на каде тече водата........А колку за она во црвено обележано, сачувај ме боже.


П.С Трендо, што дрога ви даваат по тоа штабовите????

defo

Број на мислења : 2067
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Сре Мар 23, 2016 11:55 am

Изгледа дека и Лиле, како и ти, не знае или не сака да знае дека со ДИК повеќе од една деценија раководи представник на опозицијата. А надлежност на ДИК е прочистувањето на списокот. А што се однесува до тоа што си го зацрвенил, го пишува и во странски средства на информирање. Ме изненадува што платениците на Сорос, од ЗНМ, што веројатно еднострано ги следиш не напишале ништо за овие сомнежи. На пример дека гасот од Саудиска АРабија за Европа би требало да помине преку СИрија, а Асад не дозволувал приватизација на државната компанија за гас што постои во Сирија. Или дека Гадафи не дозволувал приватизација на нафтените компании во Либија. А дека гасот од Русија би требало по новата траса да поминува и низ Македонија. Па не сум единствениот што се сомнева дека поради тие причини некој сака во македонија да инсталира марионетска влада на чело со амнестираниот криминалец Заев. Но Македонија според Вашингтон Тајмс не страда само од цитирам „политичкото глупирање“ на Заев, туку и од опструкциите на Грција. Еве го текстот од Вашингтот тајмс и на македонски јазик.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Сре Мар 23, 2016 5:09 pm

A mnozinstvoto go ima vlasta...I zatoa ja ima i kontrolata nad DIK...Nadlezhnosta na DIK dosegashe samo do spisokot shto go dobivashe od MVR i koj kako shto vidovme Goca go napolnila fantomi...A bidejki i sega imate mnozinstvo vo DIK narodot kje ve natera da go ischistite spisokot...Shto i go pravi...Dvajcata cigani na vashiot brat Amdi koi gi dovedovte pred kameri nikogo ne ubedija deka fantomi ne postojat...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Чет Мар 24, 2016 11:13 am

Власта нема контрола над ДИК. Има 4 члена од 9 под услов ДУИ да се смета како власт. Тоа е направено на барање на СДСМ и по демократскиот притисок и уцени од меѓународната со кодно име чадор.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Пет Мар 25, 2016 3:47 pm

Zeleni tresesh Trendafile...Verojatno dosega si sfatil zoshto...Ekspertite Trendafile se predlozheni zaednichki od tvojot pastir, negovite brakja uchkite i Zaev... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Саб Мар 26, 2016 9:13 pm

Да, колку што е и специјалното обвинителство на чело со Катица заеднички предлог толку се заеднички предлог и независните членови на ДИК.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Пон Мар 28, 2016 10:38 am

трендафил напиша:Да, колку што е и специјалното обвинителство на чело со Катица заеднички предлог толку се заеднички предлог и независните членови на ДИК.

Tochno Trendafile...Ovde mozham da se slozham so tebe...E sega, toa shto nekoi od zaednichkite predlozi se na prodazhba za sitni pari, e edna rabota, a toa shto nekoi po nikoja cena i za nikakvi pari ne sakaat da propushtat mozhnost da se zapishat vo istorijata makedonska, e sosema druga...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Пон Мар 28, 2016 7:48 pm

Ако мислиш на полуписмената Катица таа не работи без пари. Како индиректна корупција може да се смета и тоа што син и прима по 100 евра дневно од Сорос. Но да се вратам на темава, избирачкиот список. И покрај сите напори не е пронајден ниту еден мртов, непостоечки или на друг начин запишан фантом во избирачкиот список. Најповеќе сомнителни гласачи кои ќе се проверуваат има во мојата општина, Чаир, па во Куманово. Во овие два града е една третина од според стадото на црпнатиот пастир фантомите. Ни во Чаир ниту во Куманово на изборите не победи ВМРО-ДПМНЕ.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Вто Мар 29, 2016 6:28 pm

Како не ви беше срам да лажете овде на форумов за наводни фантомски гласачи. Сега ми е јасно зошто СДСМ во ДИК гласаше да не се објави списокот. За да не излезат на виделина небулозите со кои не малтретирате со години и врз основа на кои сакавте да ја предаде Македонија во управа на странци во што делумно успеавте со т.н. технички министри, за среѓа на иодредено време, па штетата ќе може релативно брзо да се надополни.
Како фантоми се јавуваат таткото на портпаролката на ДИК Љупка Гугучевска, Стефан, потоа сестрата на Катица Јанева, Лиле Делиџакова и нејзиниот син Ѓорге Делиџаков од Гевгелија, па Јани Макрадули, Гордан Георгиев, Мирјана Најчевска, Благој Ханџиски, Артан Груби, Дарко Давитковски од СДММ, сестрата на Радмила Шеќеринска – Лилјана, Фиат и Сефер Цановски, екс-претседателот на СДММ Дарко Давитковски , новинарите Ерол Ризаов, Ида Протуѓер, Ивона Талевска и Коле Чашуле. Сега е јасно зошто манипулаторите гласаа против објавувањето на спорните, во заболениот ум на некои наши црпнати пастири. За да можат и понатаму да се борат да дојдат на власт врз основа на лаги. Сите што се прогласени за потенцијални фантоми доколку не се дома кога ќе поминат анкетарите на ДИК ќе мора во своето слободно време и на своја сметка да се малтретираат и да се пријават лично во подрачните единици на ДИК за да не го загубат правото на глас.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Сре Мар 30, 2016 9:58 am

Zatoa i e panikata vo vashite redovi od prochistuvanjeto na spisokot...Zaradi nedostatok na chlenstvo, ste morale da kriete fantomski glasachi i na adresi na opozicioneri i neopredeleni...Iako gi nabivavte po pedeset vo chetirieset kvadrati...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by трендафил on Сре Мар 30, 2016 11:03 am

Нема такво нешто во сомнителните објавени на сајтот на ДИК. И тешко беше да се поверува дека има затоа што претходните претседатели на изборната комисија беа ос СДСМ па тешко дека би дозволиле нешто такво. СИте до еден. А и сегашната ваша членка во ДИК, Виолета Дума, таму е повеќе години. Зошто би била повторно предлог на СДСМ доколку дозволила избирачкиот список да е злоупотребен на штета на нејзината партија.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Гостин on Сре Мар 30, 2016 3:53 pm

Што тоа читам Трендо. Си се откажал од брат ти Артан, еден од најголемите учки и непријатели на македонците. Па нели сте браќа, коалициони партнери и ортаци во криминалот?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBIRACHKI SPISOK

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот