СТАНЕТЕ ПАМЕТНИ

Go down

СТАНЕТЕ ПАМЕТНИ

Пишување by Гостин on Пет Мар 11, 2016 6:37 pm

Сакате да станете попаметни? Пијте ги овие напитоци!

Дали е можно воопшто да се биде попаметен со редовно консумирање на одреден напиток? Сепак ќе мора да ве разочараме – тоа едноставно не е возможно. Но сепак е возможно со внос на одредени напитоци, да му се обезбедат на мозокот сите неопходни нешта за тој да функционира подобро.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: СТАНЕТЕ ПАМЕТНИ

Пишување by Гостин on Пет Мар 11, 2016 6:40 pm

Црвено виноБројни истражувања покажаа дека полифенолите во виното (па дури и во чоколадото) го зголемуваат притисокот на крв во мозокот. Ресерватолот од виното исто така има позитивно влијание врз функциите на мозокот, но клучот кога е алкохолот во прашање е умереноста. Колку што е добар во мали количества, толку е лош и во големи количества.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: СТАНЕТЕ ПАМЕТНИ

Пишување by Гостин on Пет Мар 11, 2016 6:41 pm

Сок од калинкиСокот од калинки има моќна антиоксидативна моќ, помоќен е дури и од црното вино и зелениот чај. Преелиминарни студии покажаа дека антиоксидативниот капацитет на сокот од калинки е три пати помоќен од истото количество на зелен чај или црно вино.

Заштитното влијание му се препишува на присутните фитохемикалии: полифеноли, танини и антоцијани. Според препораките на израелските научници, една чаша сок од калинки дневно, може да го намали ризикот од заболување од кардиоваскуларни болести, а докажано е и дека ја подобрува меморијата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: СТАНЕТЕ ПАМЕТНИ

Пишување by Гостин on Пет Мар 11, 2016 6:42 pm

Сок од јаболко, морков и цвеклоАко ги измешате овие три намирници во блендер, не само што ќе добиете една преубава комбинација, туку ќе добиете и напиток кој е исклучително богат со антиоксиданси, витамини и минерали. Цвеклото го зголемува нивото на оксиданти во мозокот, морковот содржи бета каротен кој не е добар само за видот, туку и помага во регенерација на мозокот, додека јаболкото докажано помага во спречување на настанокот на Алцхајмерова болест.

http://www.exclusive.mk/News.aspx?IdNews=10094

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: СТАНЕТЕ ПАМЕТНИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот