САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Go down

САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by Фири on Вто Јан 20, 2015 9:13 pm

Направиа од Авганистан, Пакистан, Jемен, Ирак, Сириjа, Либиja едни од наjлошите места за живеанje во светот но тоа им беше малку па натераа исламскиот радикален тероризам да се крене по целиот свет уклjучуваjки се самите себе. Ни една германскиа ниту jапонска бомба не падна во Нjу Joрк ама талибанска падна дури две!

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by Гостин on Вто Јан 20, 2015 10:14 pm

А заборави дека ги заебаа и овие од Грузија и Украина?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by Фири on Сре Јан 21, 2015 4:55 pm

O  и не само таму но и во Jужна и Централна Америка. САД има позитивна улога само во Западна Европа , Израел, Jaпониja и Jужна Кореja и то таа улога не е само позитивна туку е да го кажам вака "претежно позитивна". На сите други места низ светот е претежно негативна.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by reiter on Чет Јан 29, 2015 1:25 pm

http://webtribune.rs/gorbacov-sad-povlaci-svet-u-svetski-rat/
Poslednji lider SSSR-a Mihail Gorbačov izjavio je da je između Rusa i Amerikanaca objavljen „novi Hladni rat“, koji bi mogao preraste i u oružani konflikt.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
avatar
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by Гостин on Нед Фед 08, 2015 1:44 pm

Навистина тажно...Но морам да се согласам со Фири...Посебно во случајот со Украина...Провокациите кон Путин...Економското ембарго...Обидите да се протурка одлука на Украина да и се доставува оружје...Се тоа може да се сведе под глупава надворешна политика на САД...Секоја ескалација на конфликтот во украина директно се заканува да ја вовлече во војна ЕУ...па иако Меркел и Оланд, јасно ставаат на знаење дека единствено е можно политичко решение, идиотите од САД, се обидуваат да протуркаат сценаро, кое би било реприза на втора светска. Само сега наспроти американските спасители на Европа, наместо Германија и Хитлер, би требало да стојат Русија и Путин...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by Гостин on Пон Фед 09, 2015 10:48 am

Eve i potvrda...

Меркел и Обама разговараат за УкраинаГерманската канцеларка Ангела Меркел пристигна во Вашингтон каде денеска ќе разговара со американскиот претседател Барак Обама, два дена пред самитот на четворката во Нормандиски формат во Минск за начините за решавање на украинската криза.

Во момент кога се интензивираа судирите во источниот дел на Украина, Вашингтон потврди дека ќе застане до Европа откако претходно се појавија несогласувања.

Меркел исклучи испраќање оружје во Украина и побара дипломатско решение.

Врз Обама е зголемен притисокот на официјални лица од Вашингтон кои поддржуваат некаков облик на неопходна воена поддршка за Киев, наведува Би-Би-Си.

http://plusinfo.mk/vest/14293/merkel-i-obama-razgovaraat-za-ukraina

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by osa on Пет Фед 13, 2015 11:26 pm

Исламистите нападнале база во Ирак во која Американците обучуват Ирачани ввПрипадниците на Исламска држава (ИД) денеска нападнале база во западен Ирак во која неколку стотици американски војници ги обучуваат локалните безбедносни сили, но ирачките војници, со помош на авионите на коалицијата предводена од САД, успеале да го одбијат нападот.
Ирачките сили за безбедност, со поддршка на авионите на коалицијата, го одбиле нападот врз базата Ал Асад и ги убиле сите напаѓачи, соопшти американската војска.
Во базата во срцето на провинцијата Анбар, околу 300 припадници на американските сили обучуваат ирачки сили, јавуваат француските медиуми.
Во нападот учествувале најмалку осум бомбаши самоубијци, кои користиле воено возило.
Нападот следел само неколку часа по почетокот на офанзивата на ИД врз блискиот град Ал Багдади, еден од малкуте во сунитската провинција Анбар што се уште е под контрола на ирачката Влада.
ИД контролира големи делови од територијата на Ирак и Сирија, потсетуваат француските медиуми

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12949
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by reiter on Саб Фед 14, 2015 11:24 pm

Totalni ruski napad na SAD: Recite svetu za vanzemaljce ili ćemo mi to učiniti напиша:

Shocked
http://webtribune.rs/totalni-ruski-napad-na-sad-recite-svetu-za-vanzemaljce-ili-cemo-mi-to-uciniti/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
avatar
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by Гостин on Саб Фед 21, 2015 4:58 pm

Silni se dodeka konfliktot e daleku od niv...I dodeka stradaat drugit...Namesto da jadat g***a, neka pochnat da i pomagaat na Ukraina...Pred se humanitarno...

КЕРИ: НЕ СМЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА ИГРАЊЕ ИГРИ СО РУСИТЕ

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека САД и нејзините сојузници не се подготвени да играат игри со Русија и дека ја разгледуваат можноста за воведување дополнителни санкции за Москва заради нејзината улога во кризата на истокот на Украина.

http://grid.mk/read/news/509731015/9664018/keri-ne-sme-podgotveni-za-igranje-igri-so-rusite

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by tmoro on Сре Јун 03, 2015 8:37 am

Бил и Хилари Клинтон добиле донација (мито) од Шведска во вредност од 22 миљони евра за американците да не ги зголемуваат санкциите против Иран во кој би биле опфатени Шведски фирми и на Клинтон лично му префрлиле 6 миљони круни (600 000 евра)за некоја услуга за Ериксон во Иран.Еден дел од парите бил обезбеден од парите од Посткодлотериет-некоја шведска лотарија a за другите нема инфо.
Јас не сум изненаден од ова ,тие беа купени и од Косоварите 2001.

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 6:01 pm

SAD se chuvstvuvaat zagrozeni od Rusija i prodolzhuvaat so nechesnata politika kako bi go zachuvale vlijanieto na svetsko nivo...

САД даваат воена помош на влади кои користат деца како војници

Белата куќа ја објави својата намера да продолжи да обезбедува воена помош на влади, за кои е познато дека користат деца војници. Активностите на Вашингтон предизвикаа критики од страна на меѓународни организации за човекови права. Во претседателското решение кое беше објавено, се тврди дека е во “национален интерес на САД” да испорачува воена помош на Демократска Република Конго, Нигерија, Сомалија и Јужен Судан.

Во три од земјите меѓународни набљудувачи имаат документирано бројни случаи на користење на деца војници во владините трупи. Исклучок прави само Нигерија. Чару Хог, директор во Child Soldiers International, вели дека со продолжување на обезбедување на воена помош САД “испраќаат порака дека кршењето со бирање на деца за војници може да бидат целосно игнорирани од политички причини”. Таа изјави за “Индипендент”, дека одлуката на претседателот Барак Обама направи “речиси целосно беззаба вежба” примена на законот од 2008 година, кој беше користен од Конгресот како сериозно средство за ограничување на употребата на деца војници од земјите. Законот за спречување на користењето на деца како војници од 2008 година не им дозволува на САД да даваат воена помош на земјите, познати дека користат деца војници, но клаузулата во него ја наведува можност за заобиколување на документот, кога тоа се прави во името на “националните интереси “.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by Гостин on Сре Фед 24, 2016 6:40 pm

Pochnaa i so Kina da se zakachaat...Malku im se arapskite zemji i Rusija...

Тензијата расте: САД испаќа артилерија во Јужното кинеско море?

Во моментот кога односите помеѓу САД и Кина се затегнати, американската војска размислува за испраќање на мобилни артилериски единици на просторот на Јужното кинеско море.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by трендафил on Сре Ное 09, 2016 11:31 am

Фири напиша:Направиа од Авганистан, Пакистан, Jемен, Ирак, Сириjа, Либиja едни од наjлошите места за живеанje во светот но тоа им беше малку па натераа исламскиот радикален тероризам да се крене по целиот свет уклjучуваjки се самите себе. Ни една германскиа ниту jапонска бомба не падна во Нjу Joрк ама талибанска падна дури две!
Виновниците се казнети и тоа од граѓаните на САД. На изборите во САД победија Републиканците. Доналд Трамп е идниот претседател, а Демократите го загубија мнозинството и во Сенатот. Голема победа на граѓаните против естабилишментот што управуваше во име на народот. Не само во САД туку и во други земји вклучувајќи ја и Македонија. Кај нас не принудија луѓе кои ги загубија изборите да бидат министри, два пати одложуваат закажани избори, финансираа опоганување на згради и објекти, воведоа цензура во медиумите и да не ги набројувам глупостите на кои сите сме сведоци.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2770
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by Гостин on Сре Ное 09, 2016 12:44 pm

Podobar opis na grujovizmot nemam videno...Ajde priznaj si deka vo dushata si komunjar koj seushte mu e veren na marshalot...

Голема победа на граѓаните против естабилишментот што управуваше во име на народот. Не само во САД туку и во други земји вклучувајќи ја и Македонија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: САД, земjата со наjглупа надворешна политика во светската историja

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот