BISERKI

Go down

BISERKI

Пишување by Гостин on Саб Мар 12, 2016 6:15 pm

Biserki (Numididae) e ptica od familijata kokoshki...Se hranat so insekti i seminja...Se gnezdat na zemja...Dolgi se pomegju 40 ik 70 cm, a teski od 700 do 1600 grama...
Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: BISERKI

Пишување by osa on Саб Мар 12, 2016 8:30 pm

ovie mnogu bre chudni ???????????????????????????????????????????
glej ko misirki izgledaat ,a se vodat ko divi kokoshki

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


излези и гласај ЗА на референдумот
avatar
osa

Број на мислења : 13239
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: BISERKI

Пишување by Гостин on Саб Мар 12, 2016 9:21 pm

Ne, ne se misirki...

Африканска кокошка – бисерка

Африканската кокошка или кај нас позната како бисерка е вистински чувар на дворовите од змии, гуштери, скакулци и други штетници. Таа има необичен глас со кој ги предупредува и другите жители во дворот дека се заканува опасност.

„Многу е интересна, убава и пријателски настроена кон останатата живина", вели Љубомир Стојановски, кој 20 години ја одгледува оваа сорта на кокошки.

„За прв пат ги видов во населбата Ергеле при посета на мој пријател, кој исто така е голем љубител на животни и ми го објасни начинот на одгледување. На заминување, пријателот ми подари еден пар бисерки и така започна моето долгогодишно другарување со нив. Јас сериозно се нафатив да ги запознаам нивните карактеристики и да ги одгледувам со посебна љубов", објаснува Стојановски.

Бисерките се чуваат во јато од 5 до 10, а на еден мажјак се чуваат 2-3 женки. Бисерката е тешка околу 1,5 килограми, а на секој пердув има бела точка како бисер по што го добила името бисерка. Женката носи 25-30 јајца годишно. Инкубацијата трае 27-29 дена. Јајцата имаат тврда лушпа и женката треба да има вода во близина за да не се запечат јајцата. Друга карактеристика е тоа што ги кријат јајцата, па е тешко да се најдат.

„Ако нема некоја од женките, очекувајте дека таа ќе се појави со 10-15 млади. Најтешко е распознавањето на половите. Мажјакот има црвени реси и ги носи како обетки, додека кај женката се припиени кон вратот и се помали. Бисерките имаат „рокче" така што мажјакот меѓу двете реси има темновиолетова кожичка веднаш под клунот кај вратот којашто е карактеристична само за мажјаците", објаснува Љубомир.

Цената на бисерките се движи од 10 евра за обичните и 20 евра за белите, а јајцето се купува за едно евро. Бисерката има најјако јајце во споредба со другата живина.

„Ако се пуштени, спијат на дрво, летаат праволиниски како фазанот, од 50 до 100 метри. Брзо трчаат и можат да одат до пет километри во далечина", вели Љубомир кој истакнува дека покрај сите полезни карактеристики што ги имаат, тие претставуваат вистински одмор за очите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: BISERKI

Пишување by Гостин on Пон Мар 14, 2016 6:43 pm

peceni vkusni se? So pivo i vino moze dobri ke bidat.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: BISERKI

Пишување by IVA on Пон Мар 14, 2016 11:02 pm

Super se. Vednas da ispecat edna vo meana.
avatar
IVA

Број на мислења : 273
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: BISERKI

Пишување by Гостин on Вто Мар 15, 2016 5:09 pm

Bravo lepotice br5avooo.ti si9 mmi srodna dusa. Aj moze nekoj ke cati da se izopieme. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: BISERKI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот