ZHEN SHEN

Go down

ZHEN SHEN

Пишување by Гостин on Сре Мар 16, 2016 5:27 pm

ЖЕН-ШЕН (PANAX GINSENG СЕ. MEY)Жен шенот расте во листопадни и четинари шуми. Пренесен е од Кина и Северна Кореја. Корисен дел на растението се корените.

Во својот хемиски состав содржат тритерпенови гликозиди, етерични масла, сесквитерпени, виши масни киселини, глицерин и др. Жен шенот го отстранува заморот и ја зголемува физичката и менталната работоспособност.

Ја стимулира функцијата на надбубрежните жлезди и ја зголемува активноста на тироидната жлезаа.

За добивање на оптимален ефект од големо значење е администрираната доза, бидејќи при несоодветни дози можат да се добијат спротивни ефекти.

Во народната медицина жен-шенот се употребува за борба против стареењето, заморот и половата слабост. Се смета дека има одреден тераписки ефект при анемија, шеќерна болест, болести на црниот дроб и исцрпеноста.

Одлично делува врз менталната и физичката преумореност, при импотенција, при стресни ситуации, за подготовка при екстремни услови на живот (нуркачи, космонаути и др.), и за вкупно зајакнување на организмот. Мало парче од коренот (колку пченкарно зрно) се џвака до потполно распаѓање 3 пати на ден пред јадење.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот