TESTO

Go down

TESTO

Пишување by Гостин on Сре Мар 16, 2016 5:29 pm

Пробајте: Совршено тесто за пица и фурнаринки

Состојки:

250ml топла вода
2 ¼ лажички сув квасец
1 лажица мед или шеќер
2 лажички сол
2 лажички маслиново масло
3 шолји брашно
Измешајте го квасецот со медот или шеќерот и топлата вода. Оставете 10-15 минути додека квасецот започне да се пени.

Додајте ја солта, маслото и половина од брашното, па добро промешајте. Остатокот брашно додавајте го постепено, додека не добиете меко тесто кое не се лепи.

Кога ќе направите такво тесто, месете го околу 6 минути. Оставете го да нарасне 1-2 часа во сад прекриен со пластична фолија.

Обликувајте го за пица или фурнаринки и наредете ги намирниците кои ги сакате.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: TESTO

Пишување by osa on Сре Мар 16, 2016 10:25 pm

Teo напиша:Пробајте: Совршено тесто за пица и фурнаринки

Состојки:

250ml топла вода
2 ¼ лажички сув квасец
1 лажица мед или шеќер
2 лажички сол
2 лажички маслиново масло
3 шолји брашно
Измешајте го квасецот со медот или шеќерот и топлата вода. Оставете 10-15 минути додека квасецот започне да се пени.

Додајте ја солта, маслото и половина од брашното, па добро промешајте. Остатокот брашно додавајте го постепено, додека не добиете меко тесто кое не се лепи.Кога ќе направите такво тесто, месете го околу 6 минути. Оставете го да нарасне 1-2 часа во сад прекриен со пластична фолија.

Обликувајте го за пица или фурнаринки и наредете ги намирниците кои ги сакате.

koj naoga mnogu MAANI ,ostanuva GLADEN Very Happy

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


излези и гласај ЗА на референдумот
avatar
osa

Број на мислења : 13239
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот