Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

Go down

Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија Empty Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

Пишување by defo on Вто Апр 05, 2016 2:36 pm

После она што се случи во Панама, повторно се активира темата Безиле и оф шор компании од Дествените, Кајманските острови, Белизе кои „инвестираат“, „градат“ во Македонија. И порано истражувачкото новинарство во Македонија имало обиди да ги открие овие фамозни фирми.
„Сирах Лимитед“ е компанија којашто во Македонија ја формира фирмата ќерка „СирахИнжинеринг“, со којашто пак, управува кумот од првиот брак на премиерот Никола Груевски, Ристо Новачевски. Тоа е последното име со кое ќе се сретнеме во приказната за мистериозниот купувач на илјадници хектари земја во елитната скопска населба Водно, бидејќи државата Белизе на своите клиенти им го нуди она што го нудат малку држави во светот – нетранспарентно односно тајно сопствеништво и тајно финансиско работење.

Сѐ што знаеме е дека оваа компанија во Македонија е основана со влог од 1,2 милиони евра, пари за кои јавноста не знае како кумот на премиерот ги стекнал бидејќи тој, како член на Управен одбор на јавно претпријатие нема доставено имотна состојба во Антикорупциската комисија, иако тоа е спротивно на законот. Со колку средства располага фирмата од Белизе која ја формирала фирмата од Македонија можеби и никогаш нема да дознаеме, бидејќи, како рековме, во државата Белизе овие податоци се тајна.

Се чини дека „СирахИнжинеринг“ нема никакви други активности во Македонија освен купувањето земја на Водно, за што веќе пишувавме. Формирана е во 2012 година, или истата година кога го купува земјиштето од 11.000 хектари шума во најелитниот кварт во Македонија.


Целосен линк кон статијата на НОВА ТВ овде.

defo

Број на мислења : 2120
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија Empty Re: Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

Пишување by трендафил on Сре Апр 06, 2016 11:15 am

Да имаше нешто тука немаше Катица и СЈО да се расправаат со тоа зошто на пцовките од Љубе полицајците одговориле реципрочно, со пцовки, представувајќи го тоа како демократија кога пцуел Љубе, а како тортура кога му е возвратено во самоодбрана.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4771
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија Empty Re: Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

Пишување by Гостин on Сре Апр 06, 2016 2:06 pm

Kaj brzash Trendafile??? Se kje dojde na red...A istragite za torturata shto familijata ja vrshi nad politichkite protivnici i neistomislenici zasega imaat prioritet...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија Empty Re: Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

Пишување by defo on Сре Апр 06, 2016 3:18 pm

Се брза, пошто се надева дека ќе добијат власт, па ке го укинат СЈО, па ќе ги апсат Катица, Ленче и Фетаи. А уствари знаат дека шансите им се не минимални него во минус..затоа Трендо боље барај прирачник како да опстанам во затвор....

defo

Број на мислења : 2120
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија Empty Re: Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

Пишување by трендафил on Сре Апр 06, 2016 6:57 pm

За вербален деликт, односно за тоа што си го пишувал по форуми не гледам зошто би те затворил, па не гледам зошто би ти набавувал прирачник како да опстанеш во затвор. Не ни знам за таков прирачник, па не можам да ти помогнам.
Забораваш дека ВМРО е власт, па доколку сакаше не ќе дозволеше воопшто и да се формира СЈО. Дали ќе ја задржи власта и по 5-ти јуни, ќе видиме. веројатно штом инсистира на предвремените избори, за разлика од опозицијата која на сите можни начини се труди да ги одбегне и да ги одложи.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4771
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија Empty Re: Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa on Сре Апр 06, 2016 9:10 pm

Teo напиша:Kaj brzash Trendafile??? Se kje dojde na red...A istragite za torturata shto familijata ja vrshi nad politichkite protivnici i neistomislenici zasega imaat prioritet...

Abe ova budalive provladini pocnaa da gi pikaat zad reshetki, a Trendolalakis uste ne sfakja do kaj e rabotava.

Nerazbrav ova novinarov Pepublikanski kako zavrshil posle ovie zadreshetni seceni, lepeni i montirani fotografii?
http://republika.mk/?p=576979
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија Empty Re: Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

Пишување by defo on Сре Апр 06, 2016 9:26 pm

трендафил напиша:За вербален деликт, односно за тоа што си го пишувал по форуми не гледам зошто би те затворил, па не гледам зошто би ти набавувал прирачник како да опстанеш во затвор. Не ни знам за таков прирачник, па не можам да ти помогнам.
Забораваш дека ВМРО е власт, па доколку сакаше не ќе дозволеше воопшто и да се формира СЈО. Дали ќе ја задржи власта и по 5-ти јуни, ќе видиме. веројатно штом инсистира на предвремените избори, за разлика од опозицијата која на сите можни начини се труди да ги одбегне и да ги одложи.

Грешка во чекори барај прирачник за како да опстанеш во затвор, како да го врзеш сапунчето.

defo

Број на мислења : 2120
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија Empty Re: Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa on Сре Апр 06, 2016 9:42 pm

Moze najdobro ke mu bide da si go cuva sapunceto na sigurno mesto : u zadnoto dupce, em nemora da se navednuva da go bara a i pomalku ke boli Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија Empty Re: Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Апр 08, 2016 8:58 am

Вие можете да посакате и да ме убие некој затоа што ви ја пишувам вистината дека ваков СДСМ ќе губи на избори. Или кога пред деценија и половина пишував дека и во 2002 година ќе беше подобро СДСМ да ги загуби изборите наместо што со странска пропаганда успеа да победи.
Не верувам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се заборави до тој степен па да направи катастрофални потези како СДСМ кога владееше од 1994 до 1998 година и од 2002 до 2006та, кога повеќе стотици илјади луѓе останаа без работа и економијата забележа катастрофални резултати. Иначе подобра опозиција, наместо оваа која на чело со амнестиран криминалец што посакува окупација на земјата и окупаторите да ја донесат на власт, како и секоја здрава конкуренција е добра за развој на општеството. Најефтино е ако СДСМ успее да се реформира. Во спротивен случај ќе се појави друга партија, но за тоа ќе треба повеќе време. И подолго време ќе треба да ги поднесуваме потезите на Заев, за кои не може со сигурност да се тврди дека се паметни.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4771
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија Empty Re: Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

Пишување by defo on Пет Апр 08, 2016 10:21 am

Да те исправам граматички, не е не верувам , при бидејќи е во идно време, мислам правилно треба да е во минато, не верував дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се заборави до толку да направи катастрофални потези полоши од СДСМ. Вака Трендо по реално ми звучи. Друго пред да одговориш нешто прочитај ја темата, предходните постови па пиши.

defo

Број на мислења : 2120
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија Empty Re: Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

Пишување by Гостин on Пет Апр 08, 2016 10:49 am

трендафил напиша:Вие можете да посакате и да ме убие некој затоа што ви ја пишувам вистината .

Ostaj shto ne pishuvash vistina, tuku i bezobrazno lazhesh...Toa shto ti sakash da gi ubiesh site shto ne se soglasuvaat so mislenjeto na tvojot spasitel i pastir Grujoshesku, nemoj da go prefrlash na drugite...

defo напиша:
трендафил напиша: Па подобро е да аздисувате многу за да не поминете како ИД и опозицијата во Сирија. кои се силеа како Стојанче Ангелов.
Браво, немам коментар.....Sad

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија Empty Re: Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот