ЈАЈЦА

Go down

ЈАЈЦА

Пишување by Гостин on Вто Апр 19, 2016 10:37 am

ДОБРО УТРО: ВРЕМЕ Е ЗА СОВРШЕНО СОЧНИ ЈАЈЦА НА ИТАЛИЈАНСКИ НАЧИНДали ви здосадија јајцата подготвени на традиционален начин? Тогаш е вистинското време да ги пробате овие неодоливо вкусни јајца подготвени на италијански начин.
Потребни состојки за осум лица:

● 4 лажици маслиново масло
● 1 главица кромид
● 3 чешниња лук
● 1 мала лажичка зачинска пиперка
● 400 ml доматен сос
● 8 поголеми јајца
● ¼ шолја изрендан кашкавал
● сецкан босилек
● сол
● бибер

Продинстајте ги на масло кромидот и лукот, а потоа додадете ја зачинската пиперка. После осум минути додадете го доматниот сос, добро измешајте и оставете да се крчка уште десетина минути.

Додадете ги јајцата, кашкавалот, солта и биберот. Запечете се заедно на околу 200 степени Целзиусови околу 12 до 15 минути. На крајот само додадете го сецканиот босилек.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот