JAPONSKA POTPOLOSHKA

Go down

JAPONSKA POTPOLOSHKA

Пишување by Гостин on Чет Апр 21, 2016 11:59 pm

Japonska prepelica (lat. Coturnix japonica) zhivee vo istochna Azija...Preselnica e, se gnezdi vo Mandzurija, jugoistochen Sibir, a prezimuva na jugot na Japonija jugoistokot na Kina...

Edna od najmalite pripadnici na rodot kokoshki, dolga e okolu 20 cm i teshka okolu 120 gr...

Za nejzinite jajca i meso se tvrdi deka imaat mnogu lekoviti svojstva...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: JAPONSKA POTPOLOSHKA

Пишување by Гостин on Пет Апр 22, 2016 12:00 am

Eve neshto okolu toa...

Веќе неколку столетија во јапонската, руската и кинеската литература се наоѓаат записи за лековитоста на јајцата од јапонска потполошка врз целиот организам. Во поново време се вршени испитувања од страна на бројни научници од Русија, Англија, Полска, Чешка и други, а резултатите силно ги потврдија лековитите својства на овие јајца. Резултатите потврдија дека јајцата се извореден природен лек за бројни заболувања, ти се посебни од повеќе причини. Многу се витални и здрав,некои аминокиселини кои се неопходни за нормално функционирање на човековиот организам се наоѓаат единствено во јајцата од јапонска потполошка. Јајцата претставуваат вистинска енергетска бомба во потполна природна состојба. Иако енергетски набиено јајцето претставува вистинско природно диетално средство кое содржи само 15 калории. Еве само некои од многуте позитивни влијанија на јајцата врз човечкиот организам: го забрзуваат метаболизмот, ја стимулираат и регулираат работата на жолчката, го зајакнуваат срцето и крвните садови, болните од чип на желудник чувствуваат подобрување а многу кратко време, кај слабокрвните за само осум дека редовно користење го зголемуваат бројот на црвените крвни зрнца за милион, исто така огромен успех се постигнува и при саболувањата како анемија,мигрена, бронхиална асма, чир на желудник, дванаесет палачно црево, артериосклероза,шеќер во крвта, зголеме холестерол, крвен притисок, пост инфарарктна состојба на срце , нервни растројства,туберколоза,нередовна столица и низа други болести. Освен лечењето на наведените болести, позитивно делуваат и на зголемување на потенцијата и плодноста, регенерирање на организмот,подобрување на апетитот и јакнење на меморијата и менталните способности и воопшто зголемување на имунитетот. Ја зголемуваат кондицијата и виталноста на целиот организам. Во однос на хемискиот состав на јајцето од јапонска потполошкаво споредба со кокошкиното содржи 5 пати повеќе фосфор и калиум, 7пати повеќе железо, 10 пати повеќе витамин Б комплекс, во значајна мера витамин А и не содржи холестерол. Јајцата претставуаат извонредно здрава намирница богата со аминокиселини, богати се со разни витамини и минерали и содржат широк спектар на витамини како А1, Б1, Б2, Б6, Б12,калиум,фосфор, магнезиум,железо,лизинг,цистионинг,метионинг а имаат и аспарагонски киселини. Според медицинско нутриционистички сознанија терапијата со јајца од потполошки не бара некои посебни подготовки. Во зависност од типот на здравствената потреба, консументот треба во одреден временски период да употреби одреден број на јајца.
Медицинско-нутриционистичките стручњаци во зависност од природата на болеста препорачуваат:
Возраст Прв ден Втор ден Трет ден Понатаму
Возрасни 3 3 4 5
16-18 год 3 3 4 5
11-15 год 3 3 3 4
8-10 год 3 3 3 3
4-7 год 3 3 3 3
1-3 год 2 2 2 2
3 месеци - 1 год 1 1 1 1

Зголемен крвен притисок 120 јајца
Регулирање на шеќер 240 јајца
Чир на желудник 120 јајца
Зајакнување на имунолошкиот систем 240 јајца
Артерио склероза 240 јајца
Регулирање на крвна слика 60 јајца
Анемичност 240 јајца
Бронхитис и брохијална астма 240 јајца
Мигрена 240 јајца
Инфарктна состојба 240 јајца
Гастритис 240 јајца
Неуредно варење и регулирање на столица 240 јајца
Ментални растројства 240 јајца
Зголемен физички напор 480 јајца
Подобрува сексуалната потенција 120 јајца
Екзема конјунктивитис 120 јајца
Третман на болестите на црниот дроб 240 јајца
Туберколоза 240 јајца
Јакнење на меморијата 240 јајца
Пост оперативно 240 јајца
Алергиски ринитис 240 јајца
Регенерација на организмот 240 јајца
Важна напомена:

За лица кои имаат проблеми со жолчката или црниот дроб пожелно е да се консултираат со доктор.

https://mk-mk.facebook.com/potpoloska.japonska

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот