МАТКА

Go down

МАТКА Empty МАТКА

Пишување by Гостин on Пон Апр 25, 2016 6:19 pm

(ВИДЕО / Фото) Откриена нова подводна пештера на Матка

Македонските нуркачи предводени од спелеo- нуркачкиот клуб „Врело“ и нуркачкиот клуб “Акватек” пронајдоа нова подводна пештера во езерото Матка. За време на изведување на редовни активности во езерото и пештерата Врело,

МАТКА %D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BE-1-1024x577

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

МАТКА Empty Re: МАТКА

Пишување by Гостин on Пон Апр 25, 2016 6:20 pm

Домашните нуркачи го забележале влезот од новата подводна пештера и решиле да го истражат пределот во кој се наоѓа. Влезот не се забележува лесно бидејќи е премногу скриен во околниот карпест предел и е многу тежок за влегување бидејќи отворот за влез е премногу тесен.

МАТКА %D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BE2-1024x575

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

МАТКА Empty Re: МАТКА

Пишување by Гостин on Пон Апр 25, 2016 6:20 pm

– И покрај тешкиот пристап успеавме да го совладаме и да влеземе во подводната пештера каде што се отвара голема галерија која се двои во два правци, односно два канали– изјави Гоце Димитриевски, сертифициран пештерски нуркач од Врело.

Експедицијата од нуркачи претпоставува дека постои меѓусебна поврзаност со Врело, поради непосредната близина на двете подводни пештери. Тие сметаат дека некој од внатрешните канали кои ги забележале при експедицијата е можно да водат токму до некоја од галериите на Врело.
– Во галеријата забележавме голем број на жив свет и подводна флора, што само ни налага понатамошно истражување и документирање– вели Даниел Атанасовски, сертифициран инструктор по нуркање од клубот „Акватек“ и додава дека домашните нуркачи ќе подготват нова експедиција во која систематски ќе ја истражат структурата на формации и ќе документираат се што ќе пронајдат во новооткриената пештера.

МАТКА %D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BE3-1024x575

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

МАТКА Empty Re: МАТКА

Пишување by Гостин on Пон Апр 25, 2016 6:21 pm

Подводните пештери претставуваат природно богатство и привлекуваат како домашни така и странски посетители, а воедно носат и големи научно- истражувачки резултати и сознанија. Подводните пештери се често извори на чиста вода, којашто претставува само 2.5 проценти од вкупната водна површина на Земјата. Затоа водата во новата пештера ќе биде дополнително истражувана со понатамошните експедиции на нуркачите од „Акватек“ и од „Врело“.http://lokalno.mk/video-foto-otkriena-nova-podvodna-peshtera-na-matka/


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

МАТКА Empty Re: МАТКА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот