NAPREDOK

Go down

NAPREDOK Empty NAPREDOK

Пишување by Гостин on Нед Мај 08, 2016 10:47 am

Sluchajno naidov na ovaa statija...Ova e samo dokaz kolku nashite sosedi otishle daleku pred nas, dodeka nashite lekari begaat od drzhavata blagodarenie na Grujovata politika koja verno ja ispolnuva ministerot za dodeluvanja tenderi na mechkata vo peshterata koja se odziva na ime Ivonche-milionche, poznatiot i popularen TodorOFF...

ФОТО+ВИДЕО:Роботот Да Винчи оперира пациенти во Плевен

Во болницата има уште еден робот – Грег, кој помага при визита на пациентите кога лекарот не е во болница
Во Плевен, Бугарија екипите на проф. Григор Ѓорчев оперираат со робот Да Винчи.
Поради воведувањето на роботски хирургија во Југоисточна Европа, професорот е номиниран за наградата „Христо и Евлогиј Георгиев”.
„Ова е хирургија на иднината, која веќе работи со полна брзина. Во САД е стандардна во гинекологија, урологија, абдоминална хирургија, додека во Европа се уште заостанува. Таа е малку конзервативна “- коментира професорот.
На почетокот пациентите биле исплашени од тоа што една машина ќе ги извршува работите наместо хирург. Тие подоцна се навикнаа на него, а некои доаѓаат тука да се лекуваат и оперираат само заради роботот.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NAPREDOK Empty Re: NAPREDOK

Пишување by defo on Нед Мај 08, 2016 11:08 am

Одат и не само докторите него сите...во хрватска лани преку старт уп програма за бизниси, 3-јца дечки направиле ренген апарат кој зрачи 3-пати помалку од актуелниве. Словенија лани во старт уп бизниси фрлилиа 15 милиони евра....Им овозможува на младите да работат и размислуваат. На нас младите во Македонија ни поставуваат споменици...Sad

defo

Број на мислења : 2119
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

NAPREDOK Empty Re: NAPREDOK

Пишување by Гостин on Нед Мај 08, 2016 11:28 am

Ushte malku i dpmne-ovcite kje pochnat so prikaznata: "komunjarite ne mozhat nitu da go ofarbaat toa shto pastirot nash go izgradi"...NAPREDOK Happy-smiley17 NAPREDOK Happy-smiley17

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NAPREDOK Empty Re: NAPREDOK

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот