INSEKTI

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:40 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:40 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:40 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:41 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:41 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:41 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:41 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:41 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:42 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:42 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:42 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:42 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:43 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:43 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:43 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:43 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:44 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Саб Мај 28, 2016 12:45 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 9:32 am

8 интересни факти за комарците кои можеби досега не сте ги знаеле

Летото полека се приближува, а со него почува и сезоната на комарците. Познати ли ви се летните вечери кога не можете целосно да уживате во нив затоа што тука се овие мали, досадни инсекти? Иако на секаков начин се обидувате да се ослободите од нив, тие повторно наоѓаат начин да ви се приближат и да ви досадуваат. Покрај тоа што знаете дека се неподносливи, во продолжение дознајте уште неколку факти за овие инсекти.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 9:32 am


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 9:32 am

1. Комарците се најсмртоносните суштества на светот. Секоја година тие предизвикуваат смрт кај преку еден милион луѓе ширум светот (ширејќи маларија). Тоа е повеќе смрт отколку што предизвикува кое било друго животно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 9:33 am

2. Само женските комарци цицаат крв. Ним им треба крвта како извор на протеини со цел да произведат здрави поколенија. Но, исто како и нивните машки партнери, тие исто така мораат да јадат цвет и растителен нектар како хранливи материи.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 9:33 am

3. Комарците може да цицаат 3 пати повеќе отколку што е тежината на нивната крв. А таа зависи од видот на комарците и може да изнесува некаде помеѓу 0,001 и 0,01 милилитри.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 9:33 am

4. Она што прави убодот да ве чеша е нивната плунка. Тие ја внесуваат плунката кога каснуваат, затоа што содржи агенси коишто ја разредуваат крвта и ја ублажуваат раната (така што понекогаш не знаете ниту дека сте каснати). Но, повеќето луѓе се алергични на оваа плунка, па затоа потоа чувствуваат потреба од чешање.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 9:33 am

5. Тие живеат подолго од останатите инсекти. Од ларви, па до целосно развиени комарци, нивниот животен век е од 2 до 3 недели.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: INSEKTI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот