OVOSHJE

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:30 am

Луѓето често го опишуваат како "суптилен деликатес", а ова овошје се јаде и е релативно богато со хранливи материи. Поради ограничувањата во увозот, свежиот мангостан не е достапен во продажба во голем број на земји во Европа, иако некаде може да се пронајде во конзервирана состојба.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:30 am

❼ "Breadfruit"

Кога буквално би се преведувало, името на ова овошје би гласено лебно овошје, додека пак неговото латинско име е "Artocarpus altilis". Станува збор за дрво и плодови кои што растат на тропските острови и при консумацијата, ова овошје се јаде приготвено или помешано со друго овошје или кокосов путер.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:30 am

OVOSHJE - Page 3 Ovosje-prv-del-08
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:30 am

Станува збор за овошје богато со јаглехидрати, а истото се состои од 70% вода. Исто така, овошјето е богат извор на витаминот Ц, како и тиаминот и калиумот. Најчесто се јаде откако ќе се приготви, односно откако ќе се помеша со кокосово млеко и потоа се пече на листови од банана.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:31 am

❻ Нангка

Нангка е овошје кое што е необично поради својата тежина, а неговото латинско име е "Artocarpus heterophyllus". Така, само еден плод, долг 90 центиметри, може да тежи и до 36 килограми!
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:31 am

OVOSHJE - Page 3 Ovosje-prv-del-07
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:31 am

Ова овошје изобилува со скроб и влакна, а неговиот вкус може да се спореди со комбинацијата од јаболка, ананас и банана. Може да се јаде сирово, но највкусно е кога ќе се приготви. Поради својата суптилно слатка арома, нангка се користи како додаток во најразлични јадења и колачи. Во некои земји може да се пронајде и сладолед со вкус на ова овошје.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:31 am

❺ Дрвена јаболка

Дрвената јаболка или "Limonia acidissim" потекнува од Индија и Шри Ланка, а нејзиниот плод има лушпа која што е "тврда како камен". Плодот е лековит, а неговото стебло се смета за свето во Хинду религијата.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:32 am

OVOSHJE - Page 3 Ovosje-prv-del-06
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:32 am

Плодот често се користи како додаток во пијалаците и благите, а од него се прави и џем. Може да се јаде и сирово, а популарна комбинација е дрвената јаболка помешана со кокосово млеко. Од ова овошје се прави и еден исклучително популарен летен освежувачки пијалак наречен "Bael-panna", кој настанува со мешање на дрвените јаболка со вода и најразлични зачини.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:32 am

❹ Агуаја

Агуаја или "Mauritia flexuosa" е овошје кое што расте покрај мочуриштата и другите влажни предели во тропските делови на Јужна Америка.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:32 am

OVOSHJE - Page 3 Ovosje-prv-del-05
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:33 am

Овошјето може да се јаде и сирово и претставува богат извор на витамин Ц. Исто така, агуајата се користи за подготовка на сокови, џемови и сладолед, а од него се прави и вино. Ова овошје често се користи за лекување на изгореници, а делови од неговото стебло се користат при производството на коноп. Од ова овошје се прави и масло за кое што неодамна е утврдено дека ги филтрира и апсорбира ултра-виолетовите зраци од сонцето кои што предизвикуваат рак.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:33 am

❸ Салак

Салакот или "Salacca zalacca", познато и како змиско овошје, расте во Индонезија и Малезија, а неговиот вкус може да се спореди со слаткиот вкус на ананасот.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:33 am

OVOSHJE - Page 3 Ovosje-prv-del-04
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:33 am

Ова овошје се одгледува во цела Индонезија, а постојат најмалку 30 сорти од кои што се издвојуваат две: салак пондох од покраината Јогијакарта и салак бали, од островот Бали. Салак Бали се продава на целиот остров и е исклучително популарно овошје помеѓу тамошните жители и туристите, а неговиот вкус е мешавина до ананас и сок од лимон.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:33 am

❷ Монстера

Монстера или "Monstera deliciosa" е билка која расте во тропските прашуми во јужниот дел на Мексико и јужно од Колумбија. Ова овошје често се одгледува како украсна билка, но истото е и исклучително вкусно.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:34 am

OVOSHJE - Page 3 Ovosje-prv-del-03
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:34 am

Доколку се јаде незрело, ова овошје може да биде отровно за телото, а на истото му е потребна една година за да созрее. Кога конечно ќе созрее, има вкус на мешавина од банана и ананас, а содржи и многу витамин Ц. Исто така, ова овошје дава и многу енергија и издржливост.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:34 am

❶ Купуачу

Купуачу или "Theobroma grandiflorum" е овошје кое расте во тропските прашуми на Аризона, но истото се одгледува и во џунглите во Колумбија, Боливија, Перу и во северниот дел на Бразил.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:34 am

OVOSHJE - Page 3 Ovosje-prv-del-01
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by luxor on Сре Дек 21, 2016 11:35 am

Ова овошје се користи за производство на благо поради неговиот "чоколаден вкус со примеси на ананас", а покрај тоа, има и многу убав мирис. Се смета за супер овошје затоа што е богато со големи количини на витамините Б1, Б2 и Б3, како и аминокиселини, а има и девет антиоксиданси, калциум, селен и витамини А и Ц.

http://tocka.com.mk/3/106951/ovosje-koe-verojatno-nikogas-ne-ste-go-probale
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

OVOSHJE - Page 3 Empty Re: OVOSHJE

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот