Ставрески поднесе оставка

Go down

Ставрески поднесе оставка

Пишување by defo on Вто Јун 14, 2016 7:58 pm

Ставрески, министерот за финансии поднесе оставка, поради како што самиот истакнува, здравствени причини. Неговиот мандат беше исполнет со многу контраверзии....постојани задолжувања. Битна работа е да се истакне што во целиот мандат не кажа колку изнесува јавниот долг на Македонија. Него цело време се одредени шпекулации и нејаснотии, околу јавниот долг. Исто ќе биде запамтен по тоа што го протурка расипничкиот буџет за 2013.
„Лицето со црвена вратовска и крената рака е македонскиот министер за финансии.“ Со ваква легенда под фотографијата, Си-ен-ен пред три години им објаснуваше на читателите кој е еден од главните протагонисти на бурните настани од 24 декември 2012 година, познат како „црн понеделник“. Тоа беше денот кога расправата за буџетот за 2013 година заврши со насилно исфрлање на опозициските пратеници од нивниот дом - Парламентот. Ставрески со гестикулации му даваше налог на собраниското обезбедување да ги избрка опозиционерите кои се противат на донесувањето на буџетот.
Зоран Ставрески: Министер и кум кому му изгоре државното „ќесе“

А после тоа имавме прилика да слушнеме на прислушуваните разговори, како всушност не се слага со таквото расипничко трошење државни пари. Што барем според мене оствара птостор да се погледно под чии притисоци се носени расипничките буџети.
Зоран Ставрески поднесе оставка поради здравствени причини
Ставрески поднесе оставка

Премиерот Емил Димитриев, се очекува утре да го назначи за нов министер Кирил Миновски, досегашен директор на УЈП.
П.С Се надевам, дека ако навистина има здравствени проблеми не е ништо сериозно.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ставрески поднесе оставка

Пишување by osa on Вто Јун 14, 2016 10:37 pm

ne sum sigurna dali go kandidiraa na listite za izborite koi ne se odrzaa na 5 juni ? ako go kandidirale ,znachi deka e sosema zdrav ,i ubavo" ke gi chuva " opljachkanite sredstva ,ednostavno ke bidat na sigurno dodeka da "zavrshi " farsata narechena IZBORI ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ставрески поднесе оставка

Пишување by IVA on Вто Јун 14, 2016 10:52 pm

eh sto seirzii ste bre kako ne vi e sram ne deka gi sakam ama greota e bre da se komentira koga nekoj e bolen valda ne laze
IVA
IVA

Број на мислења : 344
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ставрески поднесе оставка

Пишување by defo on Вто Јун 14, 2016 11:20 pm

Не бе ИВА, не сме сеирџии....само луѓе кои размислуваме, разменуваме мислења, повели кажи го и ти твојот став. И да напротив, не му пожелувам никого лошо, му посакувам брзо опоравување на кум Ставре.  А за неговите дела/недела, има заинтересирани, ќе го чешлаат. Ес да во почетокот кога пукнаа бомбите имав мислење дека тој и Гоца стојат зад тоа. Гоца ја елиминирав, а за Ставре сеуште не сум сигурен. Не сум сигурен од причина бидејќи имам слушнато трачеви за него, прво е роднина со Господ покој да му даде, Најденко Попоски. Најденко беше директор на Охридска Банка, банка формирана за подршка на локалната Охридска економија, сега продадена на Социете Женерал. Најденко преку Илија Иљоски екс оперативец на СДСМ, директор сегашен во Комерцијална го носи во НБРМ негде 97,98 пред падот на СДСМ. Во тоа време Најденко ја откупува Охридска банка. После тоа преку гувернерот Љубе Трпески, по случајност од село Велмеј, а Најденко и Трајко се од Слатино (плус Бранко Црвенкоски) разлика меѓу двете села 10км, крвно поврзани како испреплетени црева го праќа на мисија во ММФ, САД. Кога се враќа 2005 станува вицепремиер и го протуркува Трајко Славески од Охридска Речица за министер за финансии кои после го наследува, лично тој.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ставрески поднесе оставка

Пишување by Гостин on Сре Јун 15, 2016 1:30 am

Му ја кидна кумот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ставрески поднесе оставка

Пишување by Гостин on Сре Јун 15, 2016 1:31 am

A sto da pravi? Kombe da ceka kako Krpac?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ставрески поднесе оставка

Пишување by Гостин on Сре Јун 15, 2016 1:32 am

Викаш во заштитени здувна?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ставрески поднесе оставка

Пишување by IVA on Сре Јун 15, 2016 8:09 pm

defo напиша:Не бе ИВА, не сме сеирџии....само луѓе кои размислуваме, разменуваме мислења, повели кажи го и ти твојот став. И да напротив, не му пожелувам никого лошо, му посакувам брзо опоравување на кум Ставре.  А за неговите дела/недела, има заинтересирани, ќе го чешлаат. Ес да во почетокот кога пукнаа бомбите имав мислење дека тој и Гоца стојат зад тоа. Гоца ја елиминирав, а за Ставре сеуште не сум сигурен. Не сум сигурен од причина бидејќи имам слушнато трачеви за него, прво е роднина со Господ покој да му даде, Најденко Попоски. Најденко беше директор на Охридска Банка, банка формирана за подршка на локалната Охридска економија, сега продадена на Социете Женерал. Најденко преку Илија Иљоски  екс оперативец на СДСМ, директор сегашен во Комерцијална го носи во НБРМ негде 97,98 пред падот на СДСМ. Во тоа време Најденко ја откупува Охридска банка. После тоа преку гувернерот Љубе Трпески, по случајност од село Велмеј, а Најденко и Трајко се од Слатино (плус Бранко Црвенкоски) разлика меѓу двете села 10км, крвно поврзани како испреплетени црева го праќа на мисија во ММФ, САД. Кога се враќа 2005 станува вицепремиер и го протуркува Трајко Славески од Охридска Речица за министер за финансии кои после го наследува, лично тој.

gleam ti se razbiras od ovie gluposti koj na koj sto mu e jas ne ,i zatoa nemam nekoj golem stav sakam samo da ima podobra ziveacka
IVA
IVA

Број на мислења : 344
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ставрески поднесе оставка

Пишување by defo on Сре Јун 15, 2016 9:07 pm

IVA напиша:

gleam ti se razbiras od ovie gluposti koj na koj sto mu e jas ne ,i zatoa nemam nekoj golem stav sakam samo da ima podobra ziveacka

Она во црвеното е таа поента која од дамна ја зборам, ретко кој ја сфаќа..........а за остатокот пренесов кафански муабет..Wink

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ставрески поднесе оставка

Пишување by defo on Сре Јун 15, 2016 10:15 pm

Собрание: Димитриев го фали Миновски, Николов однапред му упати барања

Привремениот премиер Емил Димитриев, во своето обраќање пред пратениците кои денеска треба да го констатираат досегашниот прв човек на УЈП, Кирил Миновски за нов министер за финансии, вели Владата и покрај контекстот на политичката ситуација останувала максимално посветена во работата поради огромната поддршка од граѓаните.

Токму поради таа посветеност, Димитриев потенцираше дека се потребни силни кадри, каков што бил Миновски.

„Премиерот“ Димитриев го испофали, Миноски како да е вундер кид, како него мајка еднаш раѓа (се надеваме, втор пат абортира)...Како тоа го препородил УЈП, сега ќе ја оправува Македонската празна каса. Паа да видиме....ако има што да видиме..Се надевам, барем толку ќе биде достоен да ни каже навистина каква е состојбата со Македонската државна каса.


И Николчо Марјанов од СДСМ со следното барање за Миноски
– Првото барање е да троши помалку за чоколадо а повеќе за леб. Граѓаните ни се гладни, тие се сиромашни, бараат подобар животен стандард. Во изминативе 10 години додека го раководите буџетот, потрошивте многу пари на чоколади а малку за граѓаните.
Што е легитимно, значи наместо полови органи на Букефали и Бикови, да имам подобро здравство...Пошто ето потребно им е на функционерите......јас од се срце се надевам дека Ставрески, своето лекување ќе го изведува во Македонското реформирано здравство, во Македонските капитални здравствени инвестиции...со цел да ги почуствува благодетите кои ги остави зад себе.......

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ставрески поднесе оставка

Пишување by osa on Сре Јун 15, 2016 11:51 pm

defo напиша:Собрание: Димитриев го фали Миновски, Николов однапред му упати барања

Привремениот премиер Емил Димитриев, во своето обраќање пред  пратениците кои денеска треба да го констатираат досегашниот прв човек на УЈП, Кирил Миновски за нов министер за финансии, вели Владата и покрај контекстот на политичката ситуација останувала максимално посветена во работата поради огромната поддршка од граѓаните.

Токму поради таа посветеност, Димитриев потенцираше дека се потребни силни кадри, каков што бил Миновски.

„Премиерот“ Димитриев го испофали, Миноски како да е вундер кид, како него мајка еднаш раѓа (се надеваме, втор пат абортира)...Како тоа го препородил УЈП, сега ќе ја оправува Македонската празна каса. Паа да видиме....ако има што да видиме..Се надевам, барем толку ќе биде достоен да ни каже навистина каква е состојбата со Македонската државна каса.


И Николчо Марјанов од СДСМ со следното барање за Миноски
– Првото барање е да троши помалку за чоколадо а повеќе за леб. Граѓаните ни се гладни, тие се сиромашни, бараат подобар животен стандард. Во изминативе 10 години додека го раководите буџетот, потрошивте многу пари на чоколади а малку за граѓаните.
Што е легитимно, значи наместо полови органи на Букефали и Бикови, да имам подобро здравство...Пошто ето потребно им е на функционерите......јас од се срце се надевам дека Ставрески, своето лекување ќе го изведува во Македонското реформирано здравство, во Македонските капитални здравствени инвестиции...со цел да ги почуствува благодетите кои ги остави зад себе.......

za boldiranjeto chista desetka ...bravo ...kratko i koncizno Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ставрески поднесе оставка

Пишување by osa on Сре Јун 15, 2016 11:54 pm

ovoj minovski dali e vo rodninska vrska so onoj minovski shto beshe direktor na centarot za socijalni grizi a sega e direktor na centarot za DISKRIMINACIJA .....eh ke puknam ako ne mi kazat ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ставрески поднесе оставка

Пишување by osa on Нед Јун 19, 2016 10:21 pm

ajde bre trendafile otkri mi ja tajnata "dali se rodnini" ovie minovski ili ne ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ставрески поднесе оставка

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот