ТУРЦИЈА

Go down

ТУРЦИЈА

Пишување by IVA on Саб Jул 16, 2016 6:42 pm

eve sto se slucuva koga ima nezadovolstvo megu lugeto
avatar
IVA

Број на мислења : 260
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by IVA on Саб Jул 16, 2016 6:45 pm

Војската удри врз полицијата, хаос во Турција, Ердоган во бегство
http://lider.mk/wp-content/uploads/2016/07/turaska-instambul-ankara-vojni-puc-foto-reuters-1468616897-950863.jpg

Турската војска ги нападна сите полициски станици и ја презеде контролата врз сите полициски сили, јавија западните медиуми. Воените хеликоптери пукале во Анкара, а според непотврдените информации, околу 25 полицајци се убиени. Највисокиот државен врв е заробен и владините функционери се држат како заложници, пренесува РТ.Како што пренесува Спутник, претседателот Реџеп Таип Ердоган, се подготвува да ја напушти земјата.

Се шпекулира дека е однесен на тајна локација, најверојатно во морнаричка база.

Војска маршираше и се распореди на главниот плоштад Таксим во Истанбул.

Народот излезе на улиците на двата најголеми градови во земјата за да види што се случува.
avatar
IVA

Број на мислења : 260
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by defo on Нед Jул 17, 2016 11:04 pm

И таму како кај нас (кај нас ГДОМ-овци), некои идиоти, целејќи на сопствениот комодитет, ја вратија Турција некои 200 години назад. Негде во феудализмот, и за се што се борел Ќемал Ататурк, да му се помочаат. А нашиве „сеирџии“ кои уствари се радуваат на тоа што на вратите на Европа со ова ќе почне да се гради држава која ќе е поволно место за развој на верски фанатизам немам коментари. Со овој неуспешен пуч врз Ердоган, тој само ќе ја зголеми својата сила и моќ, и ќе го урне секуларизмот во Турција. Ќе ја направи зремја тоб на исламот, и тоа онај најстрогиот.

defo

Број на мислења : 1969
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by defo on Пон Jул 18, 2016 7:59 am


Војниците, пучисти казнети од „гневниот“ народ, приврзаници на Ердоган.

defo

Број на мислења : 1969
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пон Jул 18, 2016 9:34 pm

Волјата на народот изразена на избори не може да биде поништена од мала група, па макар тие биле и војници. Очигледно е дека творецот на државните удари во светот, кој и да е, нема успех од Сирија наваму. Каму да беше така пред Ирак или барем пред т,н, арапска пролет со која успеавте да го намножите радикалниот ислам во огромна бројка. Се надевам дека еден ден и во Македонија предавниците ќе поминат како тие во Турција.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2769
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пон Jул 18, 2016 9:34 pm

Волјата на народот изразена на избори не може да биде поништена од мала група, па макар тие биле и војници. Очигледно е дека творецот на државните удари во светот, кој и да е, нема успех од Сирија наваму. Каму да беше така пред Ирак или барем пред т,н, арапска пролет со која успеавте да го намножите радикалниот ислам во огромна бројка. Се надевам дека еден ден и во Македонија предавниците ќе поминат како тие во Турција.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2769
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by трендафил on Пон Jул 18, 2016 9:34 pm

Волјата на народот изразена на избори не може да биде поништена од мала група, па макар тие биле и војници. Очигледно е дека творецот на државните удари во светот, кој и да е, нема успех од Сирија наваму. Каму да беше така пред Ирак или барем пред т,н, арапска пролет со која успеавте да го намножите радикалниот ислам во огромна бројка. Се надевам дека еден ден и во Македонија предавниците ќе поминат како тие во Турција.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2769
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by defo on Вто Jул 19, 2016 9:01 pm

ЕРДОГАН ЗА СМРТНАТА КАЗНА: ЗОШТО ДА ГИ ДРЖАМ СО ГОДИНИ ВО ЗАТВОР И ДА ГИ ХРАНАМ
„Зошто да ги држам сите по затворите и уште со години да им давам храна? Тоа народот ми го кажува“, вели Ердоган.

После ова се прашувам дали е нормален, човеков. Инаку во Турција војската е вон контрола на државата, никој од власта нема контрола врз неа. Во минативе 50 години, токму таа била клучна во одредени моменти, да се случат некои пресврти.
Е овој пат од одредени причини, тој пресврт не се случи. А зошто и како ќе покаже времето.
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Парламентот же заседава за повторното воведување на смртната казна. Доколку пратениците позитивно се изјаснат за таква одлука, тој ќе ја подржи, но е согласен да ја прифати и негативната одлука. Турција ја укина смртната казна во 2004 година, а но по неуспешниот воен удар, Парламентот повторно ќе гласа дали смртната казна да се врати во законот или не.

Линк 24 вести

defo

Број на мислења : 1969
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by defo on Чет Jул 28, 2016 9:42 pm

И секако подршка за Ердоган, од каде од друго место ако не од [url=Македонија]http://novatv.mk/prisutnite-na-sobirot-erdogan-shto-pobrgu-da-gi-kazni-puchistite/[/url].

defo

Број на мислења : 1969
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by reiter on Чет Jул 28, 2016 9:46 pm

кај да е ердоган ќе оде кал алах...методите кои ги спроведува со страв само повеќе ке ги осили пучистите..и да ердо ја потцени турската војска..

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
avatar
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by defo on Чет Jул 28, 2016 11:56 pm

Грешка во поставувае линк, ево го правиот овде.

defo

Број на мислења : 1969
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by defo on Саб Jул 30, 2016 1:32 pm

Добар осврт на Нова за состојбите во Турција и македонските приврзаници на Ердоган.

Ердоган сомничи дел од македонските фирми дека му помагала на „пучистите“ во Турција. Раката на Ердоган очигледно излегува надвор од Турција, а Македонските власти чутат како залиени.
Со службен декрет се затворени повеќе од 100 медиуми- телевизии, дневни весници, магазини, издавачки куќи, дистрибутерски компании, а дел од листата се 3 новински агенции, 16 ТВ канали, 23 радио канали, 45 весници и 15 магазини.
Не верувам дека ова иа нешто заедничко со демократија.

defo

Број на мислења : 1969
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by defo on Нед Jул 31, 2016 11:06 amВладата во Р.Македонија, Турција ја има нашата подршка


По низата собири во Струмица, Струга, Кичево, Гостивар и во Скопје, поддршката од Сојузот на турските невладини организации „Матуситеб“ за Турција, а посебно за претседателот Ердоган не стивнува.

Претседателот на Сојузот, Таксин Ибрахим вели дека собирите во градовите низ Македонија ќе продолжат. Тој тврди дека целта првенствено е да се поддржи Турција, чии институции според него биле мета на мала група „предавници“, но воедно вели дека целосната поддршка ја има и претседателот Ердоган.

Според човек, мој пријател кој поминал на плоштадот Филип II, за време на протестот, тврди дека таму имало се, сем Турци. Во најголем дел биле Роми од Шутка.

defo

Број на мислења : 1969
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by Гостин on Пет Сеп 02, 2016 6:26 pm

I ovoj ist i polosh od nashiot en kleine diktator...Mislel deka parite kje mu gi dadat nemu da si go napolni dzebot...

Ердоган ја прашува ЕУ каде се ветените пари за мигрантите

Ердоган рече дека до сега од ветените шест милијарди дадени се само 183 милиони евра, но дека овие пари не и се дадени на Турција, туку на Уницеф.

http://plusinfo.mk/vest/84647/erdogan-ja-prashuva-eu-kade-se-vetenite-pari-za-migrantite

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by Гостин on Пет Сеп 02, 2016 6:37 pm

Кај нас не ги запреа фондовите затоа што груевски крадел од нив туку заради кризата шти ја предизвика опозицијата. Со тоа мислеа да го принудат Груевски да прифати се што ке му заповедаат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by Гостин on Пет Сеп 02, 2016 10:57 pm

na tiurcite pari ne e za davanje be.na tutun ikafe ke gi potrosat.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЦИЈА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот