Вистина или не

Go down

Вистина или не Empty Вистина или не

Пишување by Гостин on Пет Aвг 12, 2016 7:39 pm

Вистина или не 25ri0yf

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вистина или не Empty Re: Вистина или не

Пишување by Гостин on Саб Aвг 27, 2016 6:29 pm

be koj budala pie mleko so ribe.belo vino odi so ribata be.i limon.i kisela voda moze.da pomesas so vinoto.zaboraviv kako se vikase toa.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вистина или не Empty Re: Вистина или не

Пишување by Гостин on Нед Aвг 28, 2016 7:10 pm

ПОМОГНЕТЕ СИ СЕБЕСИ: Ова се намирници кои помагаат за ракот на белите дробови

Вистина или не Kopriva-ff-600x400

Ако веќе не можете да се откажете од цигарите, без разлика на тоа што знаете какви штетни последици ви носат, обидете се да го намалите ризикот за заболување од рак на белите дробови.

Постојат голем број намирници кои се користат како би го исчистиле организмот од катран и го смалуваат ризикот од појава на инфекции.

Два до три пати неделно инхалирајте етерични масла од еукалиптус, пеперминт, рузмарин или мајчина душица. Тоа помага да ги исчистите белите дробови од токсини и вишок на слуз. Загрејте вода и во неа додајте неколку капки од етерични масла. Вдишете од топлата пареа на водата и одма ќе се намалат проблемите со дишењето.

Како и сите други видови на чистење на организмот, чистењето на белите дробови вклучува корекција на исхраната. Здравата храна е важна бидеќи ги забрзува природните механизми на чистење на телото и го зајакнува имунитетот. Се препорачува да се внесува повеќе вода, овошје и зеленчук.

Магнезиумот е материјал кој во главно се препорачува на луѓе кои беледуваат од астма. Тој може да го зголеми капацитетот на белите дробови. Наједноставен начин на внесување на овој минерал е конзумирање на јаткасти плодови и грав.

Лутата храна како чили пиперките помага за разградување на вишокот на слуз во белите дробови. Поради тоа кога јадите лута храна може да забележите дека веднаш започнува да ви тече носот. На ист начин лутата храна делува и во разградување на вишокот на слуз и катран во белите дробови, помагаќи му на нашиот организам полесно да ги елиминира.

Ова се само некои од намирниците кои помагаат и делуваат како превенција за заштита на организмот.

http://markukule.mk/%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D1%81%D0%B8-%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%BA/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вистина или не Empty Re: Вистина или не

Пишување by Гостин on Пет Сеп 02, 2016 11:13 pm

lazat be.nema pomos za rak.ama se ublazuva so rakija,baren nema da mislis oti pijan ke si.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вистина или не Empty Re: Вистина или не

Пишување by Гостин on Саб Сеп 03, 2016 1:00 pm

Рецепт кој прави чуда: Пред спиење ставете го ова под јазикот и наутро ќе бидете како нови

Станува збор за мешавина од мед и розова хималајска сол која пред спиење се става под јазикот. Оваа сол е навистина посебна, таа му помага на нашето тело да стане алкално и така поуспешно се бори против разни болести.
Исто така, помага во регулацијата на серотонин, што е многу важно во борбата против депресија. Серотонинот е невротрансмитерска хемикалија која ги регулира мускулните контракции, ја регулира телесната температура, апетитот и болката, а управува и со нашето однесување, крвниот притисок и дишењето.

Вистина или не 01-med-himalajska-sol

Кога балансот на серотонинот во телото е нарушен, доаѓа до депресија и останати нарушувања во однесувањето, на пример нарушување во спиењето.

Овој хормон го нарекуваат и хормон на спиењето. Тој управува со нашиот биолошки часовник, а засилено се лачи навечер и во текот на ноќта. Со доаѓањето на утрото, производството на мелатонин се намалува и ние се будиме.

Освен тоа, мелотонинот го штити нашето тело од слободни радикали и кардиоваскуларни болести, го забавува стареењето бидејќи ги подмладува клетките и ја намалува шансата од развој на болести врзани со староста. Инаку, како што старееме, нашето тело се` помалку го излачува и тоа е причината зошто децата спијат повеќе, а возрасните луѓе помалку.

Рецепт за смесата од мед и хималајска сол

Измешајте пет лажички мед со една лажичка сол и ставете го тоа во тегла. Секоја вечер пред спиење ставете малку од смесата под јазикот.

http://tocka.com.mk/3/206295/recept-koj-pravi-cuda-pred-spienje-stavete-go-ova-pod-jazikot-i-nautro-ke-bidete-kako-novi

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вистина или не Empty Re: Вистина или не

Пишување by Гостин on Саб Сеп 03, 2016 1:34 pm

Уништете ги бактериите во воздухот и отстранете ги болестите со помош на овие билки

Енергетското чистење на домот е источна практика со којашто се отстранува негативноста од просторот за живеење и меѓу другото, опфаќа и палење ароматични билки како жалфија и темјан. Информациите собрани од педесет земји на пет континенти, покажале дека овој метод може значително да го подобри квалитетот на воздухот.

Вистина или не 1-unishtete-gi-bakteriite-vo-vozduhot-i-otstranete-gi-bolestite-so-pomosh-na-ovie-bilki

Научниот труд под име „Лековити пушачи“ тврди дека чадот којшто произлегува од палењето билки може да ја подобри функцијата на белите дробови, мозокот и кожата, а и да го прочисти воздухот.

„Спроведовме едноставен третман со медицински чад којшто произлегуваше од комбинација на согорување дрво и билки, па забележавме намалување на бактериите во воздухот за 94%. Чистиот воздух се одржуваше и до 24 часа после палењето во затворена соба“, било напишано во студијата, а некои штетни бактерии не биле присутни во воздухот и по еден месец од третманот."

Експертите наведуваат дека квалитетот на воздухот секојдневно се намалува, па во него може да се пронајдат и до 1.800 различни бактерии, од коишто многумина се опасни по здравјето. Вообичаените методи за прочистување на просторот честопати вклучуваат хемикалии што може да нанесат повеќе штета отколку корист, па логично е решението да се бара во природата.

Како да запалите жалфија во својот дом?

Можете да купите вреќичка чај со исушени листови од жалфија од продавниците за здрава храна. Доволно е да запалите само мала количина жалфија, а кога ќе почне да чади поминете низ цела куќа за да извршите енергетско чистење на вашиот дом. Можете да запалите и сноп исушени стебла од жалфија, коишто, на пример, сте ги собрале во текот на летото.

Совет плус: Имајте на ум и дека пред да го сторите ова може да го подготвите вашиот дом, на пример да го исчистите просторот од класичните нечистотии, како што е прашината. Енергетското чистење најчесто се прави во утринските и во попладневните часови со отворени прозорци во домот, а се препорачува после овој процес да се истуширате.

http://www.kafepauza.mk/zivot/unishtete-gi-bakteriite-vo-vozduhot-i-otstranete-gi-bolestite-so-pomosh-na-ovie-bilki/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вистина или не Empty Re: Вистина или не

Пишување by Гостин on Вто Сеп 06, 2016 9:42 am

opmnes nasabajke edna rakija i sve ti e cisto.site bakterii ke gi udavis naberzinka.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вистина или не Empty Re: Вистина или не

Пишување by Гостин on Пет Сеп 09, 2016 11:47 am

Знаци кои покажуваат дека вашето тело не поднесува глутен

Глутенот е протеин што се наоѓа во пченицата, ‘ржта и јачменот и сè почесто се поврзува со низа здравствени проблеми кои се појавуваат како резултат на неговото прекумерно консумирање.

Вистина или не Znaci-koi-pokazuvaat-deka-vaseto-telo-ne-podnesuva-gluten-01

Бидејќи се смета за „модерна“ болест, која сè уште е многу тешко да се дијагностицира, голем број од луѓето кои имаат нетолерантност на глутенот или целијакија немаат соодветна дијагноза и постојано имаат проблеми со здравјето.

Нетолеранцијата на глутен се одразува преку оштетување на слузницата на ѕидовите од тенкото црево, што доведува до недоволна апсорпција на хранливите материи од храната. Штом глутенот се исфрли од исхраната, ѕидовите на цревата повторно се обновуваат. Токму затоа, луѓето кои го имаат овој проблем треба да водат повеќе сметка за храната која ја внесуваат.

Доколку кај себе сте ги забележале некои од следните знаци голема е веројатноста вашиот организам да има ниска толеранција на глутен:

1. Дигестивни проблеми, како на пример, гасови, надуеност, дијареја или тврда столица. Тврдата столица особено се јавува кај деца веднаш по внесувањето на глутен.

2. Keratosis Pilaris или подобро познато како „пилешка кожа“ на задниот дел од вашите раце. Ова настанува како резултат на недостаток од маснотии и витаминот А што пак е резултат на лошата обработка на хранливите материи во вашите црева кои биле оштетени од глутенот.

3. Замор, нејасно размислување или чувство на умор по јадење храна која содржи глутен.

4. Дијагноза на автоимуна болест како проблеми со тироидната жлезда, ревматоиден артритис, улцерозен колитис, системски лупус еритематозус, псоријаза, склеродерма или мултиплекс склероза.

5. Невролошки симптоми, како на пример, вртоглавица или чувство на губење рамнотежа.

6. Хормонален дисбаланс, како на пример, ПМС, полицистични јајници или необјаснива неплодност.

7. Мигрени.

8. Дијагноза на хроничен замор или фибромијалгија. Овие дијагнози укажуваат на фактот дека вашиот доктор не можел точно да ја определи причината на вашиот замор или болка.

9. Воспаление, отекување или болка во зглобовите кај прстите, колената или колковите.

10. Психолошки нарушувања, како на пример, анксиозност, депресија, промена на расположението или проблеми во одржување на вниманието и хиперактивност.

http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/43334-znaci-koi-pokazuvaat-deka-vaseto-telo-ne-podnesuva-gluten

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вистина или не Empty Re: Вистина или не

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот