СТРАНСКА ПОМОШ

Go down

СТРАНСКА ПОМОШ

Пишување by osa on Сре Aвг 17, 2016 5:43 pm

Не ми се верува дека и ова го слушнав ...побарале помош од странските амбасадори за поплавите ...колку ли ке испокрадат е втора тема ...не ми се верува колку ниско паднавме во очите на светот ....и ти бре трендафиле ми пишуваш први сме биле ...оди бре не се заебавај со народот ...барале ОРТОМИ од странските амбасади и двогледи ......колку само пари БУЏЕТСКИ ИСКРАДОА од народот ,и сега ај помогнете ни ...срамота

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СТРАНСКА ПОМОШ

Пишување by osa on Сре Aвг 17, 2016 5:59 pm

ЕУ препорачува изготвување долгорочна стратегија за поплавите, МНР бара џипови од дипломатите

17.08.2016 | 15:24МакедонијаПрочитано: 1460
Потребни се три до четири недели за да се нормализира ситуацијата во реоните погодени од поплавите, оценуваат од експертскиот тим на Европската унија.

Првата интервенција на теренот со висококапацитетни пумпи ја вршеле тимови од Бугарија и Србија и додека во напорите за расчистување на теренот сега се вклучени повеќе странски екипи, експертскиот тим од Брисел проценува дека потребно е повеќе луѓе на терен кои би чистеле на локации непристапни за механизацијата.

Ова е трета поплава во Македонија во изминативе 18 месеци, а лани за справување со вакви катастрофи Европа преку своите партнери инвестираше 10 милиони евра.

Македонското министерство за надворешни работи во допис до сите дипломатски претставништва во земјава и меѓународни организации испрати барање на финансиска помош, како и список на потребни артикли.

МНР од странските дипломати, меѓу другото бара 44 возила или поточно:
- 24 теренски возила со погон на четири тркала „Дефендер“
- 17теренски моторни возила со механизам за минување низ води  
- 3 моторни чамци за евакуација во плитки води
- 2 теренски возила: за санирани води и отстранување отпад
- 1 „Либхер“ машина за отстранување препреки

На листата со барања има околу 90 артикли: Од генератори до продолжни кабли, чизми, кебиња, двогледи и слично. Дописот е испратен до дипломатите на  деветти август.


Еден ден потоа, градот Скопје објави оглас за забавен парк за кој планира да потроши милион и 800 евра без ДДВ. Општина Аеродром, во меѓувреме, планира да потроши повеќе од 83.000 евра за осветлување на крст.

Експертскиот тим на ЕУ порачува дека неопходно е да се направат структурни промени за справување со поплавите и дека новата проценка ќе биде изготвена во координација со Светската банка и Обединетите нации.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СТРАНСКА ПОМОШ

Пишување by osa on Сре Aвг 17, 2016 6:02 pm

da te prasham trendafilcho ,tebe ne ti e sram od ova ..od vakva vlada ...i za ova imash opravduvanje ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СТРАНСКА ПОМОШ

Пишување by reiter on Сре Aвг 17, 2016 6:27 pm

леле леле што не снајде со овој недоквакан груевски...па тој не да не е забеган тој е за во лудница бре луѓе..како не му срам и нас да не срами од неговите барања а при тоа убедувајќи не нас дека сме де ваму први де наму втори а всушност ние бараме помош во двогледи и ситнурии ...лелеее

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: СТРАНСКА ПОМОШ

Пишување by osa on Сре Aвг 17, 2016 7:31 pm

aj shto barame ,ama nie FRLAME PARI ZA BAROKNI FASADI BEZ POTREBA ....PLUS PRAVIME KUKICHKA NA SHIMPANZO TOLKU MNOGU SKAPA ...PLUS PANORAMSKO TRKALO .....I ....na shto lichi ova ....aj vie dajte ni toa shto e ZIVOTNO POTREBNO ,A NIE KE SI IGRAME MAJTAP I KE TROSHIME PARI NA GLUPOSTI ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СТРАНСКА ПОМОШ

Пишување by IVA on Чет Aвг 18, 2016 10:49 pm

mi se ide da se pisam deka sum siptarka koga vaka me posramuva nekoj idiot
IVA
IVA

Број на мислења : 344
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СТРАНСКА ПОМОШ

Пишување by reiter on Пет Aвг 19, 2016 7:48 pm

IVA напиша:mi se ide da se pisam deka sum siptarka koga vaka me posramuva nekoj idiot
што и да си важно човек да си...а што ако на пописот се изјаснеш како русинка,белгијка или не знам што ќе изгубиш ли МК државјанство?

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: СТРАНСКА ПОМОШ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот