СРЕЌНИ

Go down

СРЕЌНИ Empty СРЕЌНИ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 31, 2016 11:55 am

10 ЗЕМЈИ КАДЕ ШТО ЖИВЕАТ НАЈСРЕЌНИТЕ ЛУЃЕ НА СВЕТОТ

Овие земји нудат бесплатно образование и се богати со преубави пејсажи. Народот кој живее во овие земји е најпозитивниот и најфиниот народ во светот. Сигурно ви звучи како бајка, но сепак тоа е вистина. Оваа листа е со 10 земји каде што живеат најсреќни луѓе во светот, а ние ви посакуваме барем еднаш во животот да имате можност да посетите секоја од нив.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СРЕЌНИ Empty Re: СРЕЌНИ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 31, 2016 11:56 am

Шведска

СРЕЌНИ 10070_250816144635159_1000x666

Шведска е земја каде што народот постојано покажува колку е задоволен од животот. Нивната тајна е Fika. Овој збор го користат за да ја опишат навиката на зимање пауза за време на работното време. Оваа пауза трае само 15 минути, но на секои два часа и за тоа време жителите на Шведска пијат кафе со своите пријатели и дискутираат за најразлични теми. Можеби ќе се изненадите, но Шведска е најголем потрошувач на кафе во светот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СРЕЌНИ Empty Re: СРЕЌНИ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 31, 2016 11:56 am

Австралија

СРЕЌНИ 10070_250816145050066_1000x613

Загадувањето е на многу ниско ниво во Австралија, па тоа е и една од причините зошто народот таму е толку среќен. Покрај тоа Австралијците се обожаватели на скарата и тие постојано се собираат со своите пријатели во градските паркови за да се дружат, пијат пиво и јадат сочно месо.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СРЕЌНИ Empty Re: СРЕЌНИ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 31, 2016 11:57 am

Нов Зеланд

СРЕЌНИ 10070_250816145459502_1000x562

Жителите на Нов Зеланд се благословени со прекрасните планини, кои нудат прекрасен поглед и чист воздух. Па поради тоа, ниското ниво на загадување и прекрасната природа ги прават жителите на оваа земја едни од најсреќните на светот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СРЕЌНИ Empty Re: СРЕЌНИ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 31, 2016 11:58 am

Холандија

СРЕЌНИ 10070_250816145724098_1000x666

Холандија е позната по возењето велосипеди, па затоа жителите на оваа земја се секогаш во одлична физичка форма. Холанѓаните се навистина горди на овој нивен закон за возење велосипеди и патеки кои ги има насекаде низ градот. Доколку имате среќа да го посетите Амстердам не заборавајте да изнајмите велосипед и да уживате низ улиците на градот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СРЕЌНИ Empty Re: СРЕЌНИ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 31, 2016 11:59 am

Канада

СРЕЌНИ 10070_250816150131111_1000x667

Канада е една од најголемите земји на светот и е вистински рај за посетителите. Жителите на оваа земја се горди со големиот број на природни езера и топли бањи, национални паркови и неверојатни пејсажи. Доволно е само да погледнете во еден дел од природата која се крие во Канада и ќе ви стане јасно зошто жителите се едни од најсреќните на светот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СРЕЌНИ Empty Re: СРЕЌНИ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 31, 2016 12:01 pm

Финска

СРЕЌНИ 10070_250816150404878_1000x562

Сите ваши грижи и проблеми ќе исчезнат доколку влезете во познатите фински бањи, познати како сауни. Иако бројот на жители во Фински изнесува само 5,2 милиони, бројот на сауни изнесува 3,3 милиони. Сауните можат да се најдат каде било низ територијата на Финска.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СРЕЌНИ Empty Re: СРЕЌНИ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 31, 2016 12:01 pm

Норвешка

СРЕЌНИ 10070_250816150806969_1000x606

Норвежаните исто така се гордеат со своите природни богатства и посветуваат големо внимание за одржување и ги третираат со голема одговорност. Начин за опуштање е искачување на највисоката планина, позната како Skala. Оваа земја е неверојатна, каде што може да се ужива во шатор набљудувајќи го прекрасниот свет околу

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СРЕЌНИ Empty Re: СРЕЌНИ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 31, 2016 12:02 pm

Исланд

СРЕЌНИ 10070_250816152657662_1000x668

Овие луѓе се едни од најсреќните на светот благодарение на големиот број вулкани, диви плажи, топли бањи и извори и пејсажи кои не можат да се според со ниедна друга земја. Жителите секојдневно уживаат лежејќи во топлата сина вода со поглед кон неверојатна природа.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СРЕЌНИ Empty Re: СРЕЌНИ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 31, 2016 12:03 pm

Швајцарија

СРЕЌНИ 10070_250816152709420_1000x666

Не е ни чудно што тука се најсреќните луѓе на светот, кога оваа земја е производител на најубавата чоколада. Но, покрај тоа жителите на Швајцарија водат многу здрав живот, со тоа што практикуваат скијање, кајакарство и параглајдерство. Овие луѓе се едни од најслабите на светот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СРЕЌНИ Empty Re: СРЕЌНИ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 31, 2016 12:04 pm

Данска

СРЕЌНИ 10070_250816152720434_1000x666

Данска се смета за најсреќната земја на светот. Покрај тоа што жителите на оваа земја уживаат во бесплатното здравство, меѓу нив има кохезија, односно силно чувство на поврзаност. Тие се исто така многу културни и фини, секој жител на Данска би те поканил на кафе иако воопшто не те познава.

http://www.ladybook.mk/mk/post/10070/10-zemji-kade-shto-zhiveat-najsreknite-luge-na-svetot

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СРЕЌНИ Empty Re: СРЕЌНИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот