ТУРЛИ ТАВА

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

ТУРЛИ ТАВА

Пишување by Гостин on Саб Сеп 03, 2016 12:24 pm

Еве како да направите вкусна Турли таваСостојки:

1,5 кгр. мешано месо (свинско и телешко месо исечено на коцки)
200 гр. боранија
20-30 парчиња бамја
1 црн патлиџан
1 тиквичка
1/2 кгр. зелка
1-2 зелени пиперки
1-2 домати
1/2 кгр. компири
1/2 кгр. моркови
200 гр. масло
сол
бибер

Подготовка:

Целиот зеленчук се чисти и се сече на парчиња и се става во тава (највкусно би било доколку турли тавата ја готвите во земјана тава). Убаво измешајте и пoсолете по вкус. Преку зеленчукот наредете ги парчињата месo претходно издинстани со малку масло и вода. Ставете вегета и бибер, прелијте со масло и ставете во рерна да се пече на температyра од 200°С, околу 2 часа.

http://hitkujna.com.mk/eve-kako-da-napravite-vkusna-turli-tava/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ТУРЛИ ТАВА

Пишување by Гостин on Вто Сеп 06, 2016 9:41 am

tu7rlitava so vibno super ke odi taka mi se cini,..

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот