Иницирана седница за поплавите кои се случија на 6 август

Go down

Иницирана седница за поплавите кои се случија на 6 август

Пишување by defo on Саб Сеп 17, 2016 12:18 am

Јас лично утрово кога прочитав дека ќе има расправа на надзорна комисија за поплавите од 6 јуни, јас лично се згрозив. Тоа е само поигрување со судбините на фамилиите кои изгубија некого, кои имаат огромни штети во имотот, во земјоделството. Опасноста од зарази уште го демне Скопје, ама нема кој да ни ја пренесе вистинската информација. Јас, лично сум на став дека надзорна комисја не треба да има, треба директно ОЈО и МВР а по потреба и СЈО да се уклучат во истрагата, да направат анализи, да побараат вештачења и врз основа на тоа ако има осомничени, соодветно да бидат процесирани.


извор Макфакс
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ различно ја толкуваат работата на надзорна комисија
ВИДЕО: Помал инцидент ја прекина седницата на надзорна комисија

defo

Број на мислења : 2089
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иницирана седница за поплавите кои се случија на 6 август

Пишување by osa on Саб Сеп 17, 2016 2:25 am

defo CAR SI ...tochno si pishal ...ova treba vednash da se sprovede ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иницирана седница за поплавите кои се случија на 6 август

Пишување by Гостин on Саб Сеп 17, 2016 12:38 pm

А што ке го обвините и ке му судите на невремето?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Иницирана седница за поплавите кои се случија на 6 август

Пишување by defo on Саб Сеп 17, 2016 3:03 pm

Не за невремето, треба да се испита не суди(сеуште), за човечката улога во можноста за спречување на поплавите. Пример дали има грешка во обиколницата, кој ја градел, како се првилата за изградба на патишта и патна инфрастуктура во подрачја , како тоа каде што е изградена обиконицата, нејзиното влијание на околината. Второ, каналите, кога како и зопто се неисчистени или исчистени. Друго, во последно време низ цела Македонија не само низ Скопје и во Стајковци, се издаваат маркици за градба на ангро, без соодветни елаборати. Ваквото однесување во Скопје то прва ќе го плаќаме, не мослам не земјотресите, мислам на дождовите, загадениот воздух.
Друго кој дозволил цел рид да биде во рок од 10-12 години пресечен, тој што дал дозвола, треба да одговара, ради предизвикување на општа опсаност, ако се дрвокрадци, треба да одговара Шумската полиција, која да не може да се соочи со дел од дрвокрадците, ама затоа постои ЕБР, МВР, кој треба да помогне, а не да се користи само за тепање студенти. Ама им фуфка или не смеат да го чепкаат колаицоиот партнер во симнувањето на цели шуми низ западна Македонија. Е тоа е Никос проблемот, во Италија после последниот земјотрес е потегнаа истрага за урнувањето на една зграда...22 се до сега во притвор, се чека судско рочиште.

defo

Број на мислења : 2089
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иницирана седница за поплавите кои се случија на 6 август

Пишување by defo on Саб Сеп 17, 2016 11:29 pm

Sustainable development

Одржлив развој


Малце едукација, за чисто да видите каде настанува проблемот....Значи постои нешто што се вика одржлив развој кој обединува четри компоненти а тоа се животната средина, економска, социјална и политичка одржливост. Затоа кога се прави некој план, проект треба да се зачуваат овие компоненти, за проектот да има оджлив развој. Македонија, има стратегија на ниво на цела Македонија, која е само куп хартија, не дека не чини, него не се спроведува, бидејки ако почне да се спроведува, не ќе може да се дрпаат пари.

defo

Број на мислења : 2089
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иницирана седница за поплавите кои се случија на 6 август

Пишување by defo on Сре Сеп 21, 2016 8:51 pm

Ако пеколот имаше 9 круга, сега по ново има надградба има 10 круга, во 10 круг, се #ДПМНЕ-овците.

По 10 отсто или 1.420 денари, Владата како данок повлече од парите кои Црвен крст им ги префрли на сметките на семејствата кои беа погодени од поплавите на 6-ти август во Скопје и околината. Секое семејство како помош од Црвен крст добило по 13 илјади денари. Генералниот секретар на Црвен крст, Саит Саити, рече дека Владата на овој начин од 3 515 семејство повлекла околу 5 милиони денари. Според него, во Црвен крст има резерви од донациите за уште околу 300 семејства, кои можат да се пријават во наредните денови, пренесе ТВ21.

Извор либертас

defo

Број на мислења : 2089
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иницирана седница за поплавите кои се случија на 6 август

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот