КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by osa on Саб Сеп 17, 2016 3:00 am

ČAROBNI KOLAČ OD JABUKA – MOGU REĆI I NAJBOLJI KOLAČ OD JABUKA KOJI SAM PROBALA


Sastojci:
Gris 1 čaša
Brašno (oštro) 1 čaša
Šećer 1 čaša
Prašak za pecivo 1 paketić
Vanilin šećer 1 paketić

Jabuke po potrebi i želji
Cimet po želji
Margarin za kolače po potrebi

PRIPREMA:
Predložene količine su ovdje isključivo informativno. Inače koju god veličinu čaše/šalice iskoristite biti će dobar recept. Samo pripazite da su omjeri namirnica raspoređeni u pravilnim trećinama.
U dublju posudu dodajte 1 čašu od 3 dcl brašna, istu čašu griza, te na kraju čašu šećera. Dodajte i jedan paketić praška za pecivo i paketić vanilin šećera. Sve suhe sastojke pomiješajte. Dno protvana nauljite i posipajte brašnom da se kolač ne zalijepi, a zatim preko svega rukama posipajte suhu smjesu (griz, šećer i brašno).

Sloj suhe smjese ne treba biti debeo, već dovoljan da pokrije i da se kroz njega ne vidi dno protvana. Preko suhe smjese posipajte obilnu količinu ribanih jabuka (nije ih potrebno cijediti prije) s malo mljevenog cimeta. A preko jabuka ponovno posipajte suhu smjesu dok ih u potpunosti ne prekrijete. Postupak ponavljajte sve dok imate jabuka i suhe smjese, ili vam stane sve u protvan. Na kraju po kolaču naribajte margarin i stavite ga peći u pećnicu na 200 stupnjeva oko 40 minuta ili dok ne vidite da je dobio lijepu zlatnu boju._________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12280
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by misterija on Пон Фед 20, 2017 10:58 pm

Osa...неколку пати го читам рецептот за колачов со јаболки и ептем ме привлекува, чудна ми е постапката т.с начинот на подготовка.
Пред да се обидам да го направам, сакам да те прашам дали си го направил/ла(ти си женско нели)?

misterija

Број на мислења : 131
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by luxor on Вто Фед 21, 2017 11:55 am

СУПЕР ЛЕСЕН КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

avatar
luxor

Број на мислења : 3361
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by luxor on Вто Фед 21, 2017 11:56 am

Еве еден многу лесен, ефтин, ама и многу вкусен колач со јаболка, кои морате да признаете се хит во овој период од годинaта. И на нашите пазари изборот на ова вкусно овошје е голем, но за подготовка на овој десерт најдобро е да си купите покисели јаболка.

avatar
luxor

Број на мислења : 3361
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by luxor on Вто Фед 21, 2017 11:56 am

И замислете не ви треба ни млеко, ни јајца, но и без нив, за многу кратко време ќе добиете едно вкусно, слатко задоволство.
avatar
luxor

Број на мислења : 3361
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by luxor on Вто Фед 21, 2017 11:56 am

5 поголеми јаболки
1 супена лажица сода бикарбона
1 лажица цимет
1 1/2 шолја (од млеко) шеќер
2 кесички ванила
1 шолја зејтин
2 шолји гриз (или брашно)
1 шолја мелени или сечкани ореви
100 г сечкано суво грозје (по желба)
avatar
luxor

Број на мислења : 3361
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by luxor on Вто Фед 21, 2017 11:56 am

1.Jаболката се рендаат, се цедат и се ставаат во подлабок сад. Се додава сода бикарбона, цимет, шеќер и ванила и смесата се остава да стои еден час.
avatar
luxor

Број на мислења : 3361
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by luxor on Вто Фед 21, 2017 11:56 am

2.Потоа се додава зејтинот, брашното (гризот), оревите и сувото грозје
avatar
luxor

Број на мислења : 3361
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by luxor on Вто Фед 21, 2017 11:57 am

3.Се пече во подмачкан плех во загреана рерна на 220 степени на почетокот, а по 15 минути температурата се намалува на 180 степени. Со чачкалица се проверува дали тестото е печено.
avatar
luxor

Број на мислења : 3361
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by luxor on Вто Фед 21, 2017 11:57 am

4.Уште додека е топол колачот се премачкува со мармалад од сливи (или каков што имате), а одозгора се посипуваат мелени или толчени ореви.

http://migusto.mk/super-kolac-so-jabolka/
avatar
luxor

Број на мислења : 3361
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by misterija on Вто Фед 21, 2017 1:57 pm

Како да ги лајкнам рецептиве од Luxor!?
нема тагнување, нема лајкнување....

misterija

Број на мислења : 131
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот