Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Нед Окт 02, 2016 10:28 pm

nikos напиша:Влета сам себеси во уста па сега инсинуираш дека во Егејска Македонија нема македонци а вистинската цел е да докажеш дека всушност ги нема во Пиринска Македонија и да се вратиш на старата бугарска мантра дека македонците се бугари што како отсекогаш е нон сенс.

Во най-южните делове и 1912г. нема.... а во денешна општина Търговиште сите се македонци без едно албанско село!

А ово дека во македонска телевизия говори сърбин без преводач не е ли негиране на македонскиот език!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Гостин on Пон Окт 03, 2016 12:16 pm

Alooo bugaristanec ne prifativte oti vi davaa najmalecoki del, a srbite i grcite trebase da go zemat najgolemiot. Da vi dadea malku povece prvi ke ripnevte.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by luxor on Пон Окт 03, 2016 12:26 pm

Milenko kozarot vo zatvor ke skape za site apasluci sto gi napravi vo senka na Grujovata mafija.
luxor
luxor

Број на мислења : 4388
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Гостин on Пон Окт 03, 2016 12:29 pm

Milenko e izmislen za vas komunjarite.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by luxor on Пон Окт 03, 2016 12:30 pm

Doma da si go cuvas ako e izmislen sarplaninecot Milenko.
luxor
luxor

Број на мислења : 4388
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Гостин on Пон Окт 03, 2016 1:02 pm

Cetnik напиша:
nikos напиша:Влета сам себеси во уста па сега инсинуираш дека во Егејска Македонија нема македонци а вистинската цел е да докажеш дека всушност ги нема во Пиринска Македонија и да се вратиш на старата бугарска мантра дека македонците се бугари што како отсекогаш е нон сенс.

Во най-южните делове и 1912г. нема.... а во денешна општина Търговиште сите се македонци без едно албанско село!

А ово дека во македонска телевизия говори сърбин без преводач не е ли негиране на македонскиот език!

Тоа според тебе инаку како и обично нема докази и се е сведено на рекла казала муабет, а србин на тв без превод не е некое големо чудо ако абараш најверојатно и некој бугарин без превод зборувал на некоја македонска телевизија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Пон Окт 03, 2016 3:16 pm

delmol напиша:Alooo bugaristanec ne prifativte oti vi davaa najmalecoki del, a srbite i grcite trebase da go zemat najgolemiot. Da vi dadea malku povece prvi ke ripnevte.

Пак не ми отговори зашто "македонскиот" патриотизам не побара веке 71 години ни веднаш делот от Македония шо остана во денешна Сърбия - општините Прешево, Буяновац и Търговиште? 25 години ни збор....

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Пон Окт 03, 2016 3:20 pm

nikos напиша:
Cetnik напиша:
nikos напиша:Влета сам себеси во уста па сега инсинуираш дека во Егејска Македонија нема македонци а вистинската цел е да докажеш дека всушност ги нема во Пиринска Македонија и да се вратиш на старата бугарска мантра дека македонците се бугари што како отсекогаш е нон сенс.

Во най-южните делове и 1912г. нема.... а во денешна општина Търговиште сите се македонци без едно албанско село!

А ово дека во македонска телевизия говори сърбин без преводач не е ли негиране на македонскиот език!

Тоа според тебе инаку како и обично нема докази и се е сведено на рекла казала муабет, а србин на тв без превод не е некое големо чудо ако абараш најверојатно и некој бугарин без превод зборувал на некоја македонска телевизија.

Ами нема, кажи ми едно македонско село на Халкидики, во Кожанско, во Катеринско?

Иас лично бех шокиран кога видох дека на пиринските македонци шо ги интервюират по македонските теливизии им правят превод!!!! А на сърбите не! Ова е негиране на македонскиот идентитет и език и от страна на македонските медиуми... поне надписи отдолу да има со превод...

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Гостин on Пон Окт 03, 2016 11:29 pm

Ама сега набргу делмол некаде убаво ти постави линк дека македонскиот јазик е признат во Србија и каде што има македонци повеке од 20% а во некои општини и со петнаесет проценти е службен јазик, македончињата во Србија го изучуваат македонскиот јазик а во Грција во Солун имаме македонско радио а и регистрирана партија на македонците Виножито, што не би можело да се каже и за Бугарија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Вто Окт 04, 2016 5:12 pm

nikos напиша:Ама сега набргу делмол некаде убаво ти постави линк дека македонскиот јазик е признат во Србија и каде што има македонци повеке од 20% а во некои општини и со петнаесет проценти е службен јазик, македончињата во Србија го изучуваат македонскиот јазик а во Грција во Солун имаме македонско радио а и регистрирана партија на македонците Виножито,  што не би можело да се каже и за Бугарија.

Пак ти повтарам неговоря за македонците, кой насила беа заселувани во Войводина или тие шо са отишли да работат и живеят во Белград!
Питам за македонците от овой дел на регионот Македония, кой денес е дел от Сърбия - општините Прешево, Буяново и Търговиште?
Според доктрината на македонизмот сите луге со словенски език во регионот Македония се етнички македонци! Во однос на ова делот от регионот Македония во Бугария - Пиринска Македония, постои масова истерия и претензии по медиуми интернет и пропаганди как ова требва да се вракя кон Р.Македония за права и т.н. Создаване на партии, медиуми и пропаганди финансирани от Р.Македония за медиумна истерия по ова прашане! Во истото време ни еден збор за македонците во тие три општини на Сърбия! Нема никаква истерия, никакво баране на права, нема финансиране на партии и медиуми во тие општини.... ништо ни збор!

Зашто прашам?
Едни и исти луге, во една и иста ситуация според македонизмот. За едните истерия всеко дневна, за другите ни збор? Ова нормално ли е? Ова не е ли сърбоманско? Зашто е вака?

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Гостин on Вто Окт 04, 2016 5:26 pm

Pomalku skokaj okolu toa kutukot more tataristanec gledas umjopt ti se svrtel i ne svakas osnovna rabota ako imaat prava vo Srbija gi imaat togas vo cela Srbija be zaspan eden.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Вто Окт 04, 2016 6:18 pm

delmol напиша:Pomalku skokaj okolu toa kutukot more tataristanec gledas umjopt ti se svrtel i ne svakas osnovna rabota ako imaat prava vo Srbija gi imaat togas vo cela Srbija be zaspan eden.

Македонците во Белград се како македонците во Берлин!

Аз питам за македонците во овой дел от Сърбия кой е дел и от Македония? Каде е истерията по македонските медиуми, каде е барането на нивните права, каде е финансирането от Р.Македония за македонска пропаганда сред нив както е кон Пиринска Македония, каде се тие по македонските медиуми? Тие там не се изеснуват како македонци значи се под сръбски пропаганден терор и пране на мозаци.... каде е великиот "македонски" патриотизам... истерията како кон Пирин? Каде е ОМО Илинден Пчиня?

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Гостин on Сре Окт 05, 2016 6:29 pm

Ама види сега ако имаат права тогаш ги имаат во цела Србија а ако не тогаш дај кажи кои тоа права ги немаат македонците во Србија специфично за областите кои ги споменуваш.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Сре Окт 05, 2016 9:31 pm

nikos напиша:Ама види сега ако имаат права тогаш ги имаат во цела Србија а ако не тогаш дај кажи кои тоа права ги немаат македонците во Србија специфично за областите кои ги споменуваш.

Во тие три општини населението кое не е албанско е македонско. Ова е по дефиниция на македонизмот, заштото овие три денешни сръбски општини се дел от регионот Македония. Там лудето не се изеснуват како македонци истото е во Пиринска Македония!
Моето прашане на кое неотговарате е зашто я нема ова истерия кон Сърбия во однос на тие три општини исто, како е истерията кон Бугария? Имаше баране преди за Бугария аутоматски да го признае населението во Пиринска Македония за етнички македонци и да го учи во училиштата на етнички македонизам... Постои дециня истерия по македонските медиуми по ова прашане!
Зашто го нема истото кон Сърбия во однос општините Прешево, Буяново и Търговиште? Ни збор за тие луге некога во Р.Македония?

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Гостин on Сре Окт 05, 2016 10:18 pm

Овде имаш не мал проблем, се обидуваш да направиш паралела помеѓу тие три села и Пиринска Македонија, па ако во тие три села не се изјаснувале како македонци по дифолт сакаш да прикажеш дека и македонците од пиринско не се изјаснуваат како македонци, а ОМО Илинден Пирин да го прогласиш за организација формирана од Република Македонија што не можеш затоа што во пресудата на судот за човекови права јасно се наведува дека тоа се однесува на македонското малцинство во Бугарија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Сре Окт 05, 2016 10:29 pm

nikos напиша:Овде имаш не мал проблем, се обидуваш да направиш паралела помеѓу тие три села и Пиринска Македонија, па ако во тие три села не се изјаснувале како македонци по дифолт сакаш да прикажеш дека и македонците од пиринско не се изјаснуваат како македонци, а ОМО Илинден Пирин да го прогласиш за организација формирана од Република Македонија што не можеш затоа што во пресудата на судот за човекови права јасно се наведува дека тоа се однесува на македонското малцинство во Бугарија.

Кажуваш три села наместо три општини! Зашто ги омаловажуваш? Ами да не се изеснуват от над 300 000 во Пиринско около 500 се изеснуват, от около 2 000 000 во цела Бугария 1500 се изеснуват. Шо сакам да кажа то си е казано во пописот, кои шо сака кажува.
ОМО Илинден Пирин по телевизията кажуват дека парите им идват от Скопие. Во вестникот шо го издават Народна Воля на официален македонски език главниот редактор не говори официален македонски език, секога се чудам кой го пише овой весник?
Те самите казват дека парите се от Р.Македония не иас!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Гостин on Сре Окт 05, 2016 10:31 pm

Немој де сега, не се луди судиите во Стразбур за 500 луѓе да носат пресуда за кршење на човекови права.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Сре Окт 05, 2016 10:38 pm

nikos напиша:Немој де сега, не се луди судиите во Стразбур за 500 луѓе да носат пресуда за кршење на човекови права.
Судиите во Стразбург казаха Бугария нема право да откажува регистрация на ОМО Илинден Пирин. Бугария дозволи регистрация. Ама за да се регистрира партия во Бугария требват 5 000 подписа... немогат да ги найдот.
На ОМО Илинден се откажуваше регистраци от Бугария поради сепаристичка доктрина. Никаде не се говори за македонско малцинство! Во Бугария секой може да се изеснува како шо сака нема признаени малцинства от държавата, има малцинство ако некой сам себе како грагянин се изясни, а не държавата да го изеснува како ваков и онаков.

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Гостин on Сре Окт 05, 2016 10:42 pm

Тоа според тебе, ама ОМО Илинден се што сака е да ги има истите права како останатите малцинства во Бугарија каде циганите имаат поголеми права од македонците.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Сре Окт 05, 2016 10:47 pm

nikos напиша:Тоа според тебе, ама ОМО Илинден се што сака е да ги има истите права како останатите малцинства во Бугарија каде циганите имаат поголеми права од македонците.

Во Бугария нема групови права! Нема цигански права, нема турски права, нема ерменски права. Има човекови права на личността. Можеш да се изеснуваш како шо сакаш! Нема специални права!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Гостин on Сре Окт 05, 2016 10:50 pm

А циганите инаку не изучуваат ромски јазик а на македонците тоа сигурно им е овозможено.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Сре Окт 05, 2016 10:56 pm

nikos напиша:А циганите инаку не изучуваат ромски јазик а на македонците тоа сигурно им е овозможено.

Не се изучава ромски език во Бугария!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Гостин on Сре Окт 05, 2016 11:11 pm

Според доклада „Ромското дете и неговата семейна среда“ на Междуна-
родния център по проблемите на малцинствата и културните взаимодействия
от 1998 г., в средата на 90-те години, когато изучаването на ромския език е във
възход, той се преподава на приблизително 4 000 ученици. Преподаването на
ромски език обаче, не е организирано систематично: не са взети мерки за оси-
гуряването на необходимите учебни материали и за квалифицирането на учители по ромски език, както и за по-доброто интегриране на тези часове в учеб-
ния план.

И како сега да ти верувам на збор и да продолжам да расправам со тебе кога ти се обидуваш да сокриеш елементарни работи кои лесни можат да се проверат само со цел да ги негираш македонците во Бугарија, иако не ми е јасно од што толку страв ако тоа се само 500 луѓе.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Сре Окт 05, 2016 11:28 pm

nikos напиша:Според доклада „Ромското дете и неговата семейна среда“ на Междуна-
родния център по проблемите на малцинствата и културните взаимодействия
от 1998 г., в средата на 90-те години, когато изучаването на ромския език е във
възход, той се преподава на приблизително 4 000 ученици. Преподаването на
ромски език обаче, не е организирано систематично: не са взети мерки за оси-
гуряването на необходимите учебни материали и за квалифицирането на учители по ромски език, както и за по-доброто интегриране на тези часове в учеб-
ния план.

И како сега да ти верувам на збор и да продолжам да расправам со тебе кога ти се обидуваш да сокриеш елементарни работи кои лесни можат да се проверат само со цел да ги негираш македонците во Бугарија, иако не ми е јасно од што толку страв ако тоа се само 500 луѓе.

Во средата на 90те се даваха и турски учебници на помаците да учат... но никой не учи по нив. За да се изучава даден език во Бугария трябва да го сакат родителите на децата и то определен минимум во едно училиште. Во 99% не се случва заштото нема желба или учители!

Ке ти кажа една тайна за Пиринска Македония, во началото на 90те имаше около 10 000 луге, кои сакаха да се македонци, а не бугари. Когато почнаха да одат во Р.Македония и се вратиха никой веке не сакаше да биде "македонец" како вас! Не го разбираха сърбизираниот официален македонски език, а перфектно говорат локалните диалекти во Пиринска Македония! Иас стопати ти кажувам дека от надвор иасно се види сърбизацията кай вас и не му харесва на никой во Пиринска Македония.
Най-големиот македонизатор во Пиринско 50те и 60те години откриено се погнуси от сърбоманията шо я продават како македонизам кай вас! Много луге во Пиринска Македония се разочаровани от сърбоманията коя вие я представувате како македонизам кай вас.
Ако сакате Пиринска Македония ке се десърбизирате.
Та моето прашане за ОМО Илинден Пчиня? Отговор?

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Гостин on Сре Окт 05, 2016 11:33 pm

. Адаптирана учебна програма по български език и литература за първи клас за обучението, ... паралелки и СОУ с прием след завършен VII клас с интензивно изучаване на чужд език. ... ЕЗИК - ЗИП · ИВРИТ - ЗИП · МАЙЧИН ТУРСКИ ЕЗИК - ЗИП · МАЙЧИН РОМСКИ ЕЗИК - ЗИП * ....
Како да ти верувам кога информациите на интернет секому што ке побара му кажуваат поинаку?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 3 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот