Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 4 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Сре Окт 05, 2016 11:39 pm

nikos напиша:. Адаптирана учебна програма по български език и литература за първи клас за обучението, ... паралелки и СОУ с прием след завършен VII клас с интензивно изучаване на чужд език. ... ЕЗИК - ЗИП · ИВРИТ - ЗИП · МАЙЧИН ТУРСКИ ЕЗИК - ЗИП · МАЙЧИН РОМСКИ ЕЗИК - ЗИП * ....
Како да ти верувам кога информациите на интернет секому што ке побара му кажуваат поинаку?

Не ЗИП а е СИП . СИП значи Свободно Избираема Подготовка. Демек имат право свободно да побарат ако ште и на ескимски и ако училиштето има учители и мислам минимум 5 деца да сакат.

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 4 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Гостин on Сре Окт 05, 2016 11:41 pm

И викаш децата поточно родителите тие 500 според тебе членови на ОМО Илинден не сакаат децата да им го изучуваат македонскиот јазик?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 4 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Чет Окт 06, 2016 5:17 pm

nikos напиша:И викаш децата поточно родителите тие 500 според тебе членови на ОМО Илинден не сакаат децата да им го изучуваат македонскиот јазик?

Около 1500 луге се изяснили како македонци на последниот попис во Бугария 2011г. От них 1096 се со македонско грагянство. Демек родени во Бугария како македонци се изеснили около 500 луге. Повекето се пензионери, македонската им свест е от 50те години, кога се македонизираше Пиринскиот край! На повекето децата и внуците не го прифакят. По главното е официалниот бугарски език е по-близак до диалектите во Пиринска Македония, отколкото официалниот македонски език! Сърбизацията и латинизацията на официалниот македонски език го прави мачно разбираем за лугето во Пиринска и Егейска Македония. Особено источно от Струма, каде диалектите се источно бугарски, по-близки до диалектите во Тракия.
Не повеке от 5% от малцинствата во Бугария учат на друг език около еден час на недела.
Иас за десети пат ти кажувам баш официалниот македонски език ги прави лугето во Пиринска Македония да не ви сакат македонизмот! Со него го загубихте и малкото луге шо имаха слабост кон македонизмот во Пиринско!
Лугето може да читат македонистка пропаганда, дури да верват... но езикот веднага ги удря во лицето! Прекалено много сърбизация и латинизация!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 4 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Cetnik on Чет Окт 06, 2016 5:38 pm

Колко луге денес изучават цигански език во Бугария?

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски - Page 4 Empty Re: Србскиот хероj от Каjмакчалан - Миленица Неделкоски

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот