Ротквица

Go down

Ротквица

Пишување by Гостин on Нед Окт 02, 2016 11:58 am

Како да се засади ротквици

По потекло од Кина, ротквица, стигна до Медитеранот пред грчки пати. Ротквици се главна храна во Јапонија и Кина, каде што тие се често кисела во саламура за да се зачува за долго време. Ротквици се идеални за аматерски зеленчук градинар, совршено се прилагодува кон повеќето типови почва, брзо да ја достигне зрелост и растат многу добро меѓу повисоки зеленчук. Ротквица исто така е многу економичен. Ротквици се исто така одличен начин за децата да читаат градината - се купи пакет од ротквица семиња измешани во април, растителни нив во почетокот на месецот на различни форми и ротквици ќе биде подготвен да се јаде во мај. Каде да се засади ротквици. Ротквици како сонце, но претпочитаат кулер услови. Ако расте во полн сонце во текот на летото, семето ќе се исуши или растат премногу брзо. Поради оваа причина, тие се идеални за одгледување на компанијата, меѓу другите зеленчуци како грашок или грав. Во пролет и доцна есен, кога тие треба сонцето повеќето од ротквици, грашок или грав, ќе биде краток или скратени, а во повеќе жешки месеци, ќе обезбеди добредојдени сенка за вашиот ротквици. Нема потреба да се забрани да ги одгледуваат зеленчук, меѓу другото, тие исто така ќе расте меѓу грмушки - како рози - и растенија - како што е слатка грашок -. Подготви почвата. Почвени услови за одгледување на ротквици се многу едноставни. Она што е потребно е добро ископана почва до длабочина од 15 см и не содржат камења или свежо компост. За време на ископувањата, додадете две заграби коски на метар квадратен и се меша тоа во земја. Почвата подготовка идеално треба да биде завршен за околу еден месец пред садењето, но не прави многу разлика ако го направите садење. Кога ќе фабрика ротквици. Суди Мали количини на ротквица семиња, но често, обезбедувајќи стабилна понуда на корен, наместо поставија голема количина - ротквици не остануваат во почвата и зрели. За летните варијанти, садење да започне во средината на април и да продолжи со trzytygodniowymi одмор до септември. Ако имате пристап до садењето на сенка, можете да започнете со процесот во март. За зимски сорти, садење да започне кон крајот на јули trzytygodniowymi одмор до септември. Ротквици во контејнери. Ротквици се многу добро адаптирани за нивно вклучување во контејнери. Тие можат да бидат засадени меѓу други растенија, кои ќе ги заштити од топло лето сонцето. Бидете сигурни само дека тие се добро појат за време на сува месеци, и сè ќе биде во ред со нив.

http://daily-helper.com/ma/453717

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ротквица

Пишување by Гостин on Нед Окт 02, 2016 12:01 pm

Видови на роткви.Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ротквица

Пишување by Гостин on Нед Окт 02, 2016 12:12 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ротквица

Пишување by Гостин on Нед Окт 02, 2016 12:12 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ротквица

Пишување by Гостин on Нед Окт 02, 2016 12:13 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ротквица

Пишување by Гостин on Нед Окт 02, 2016 12:13 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ротквица

Пишување by Гостин on Нед Окт 02, 2016 12:14 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ротквица

Пишување by Гостин on Нед Окт 02, 2016 12:14 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ротквица

Пишување by Гостин on Нед Окт 02, 2016 12:15 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ротквица

Пишување by Гостин on Нед Окт 02, 2016 12:15 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Ротквица

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот