Евтаназија или самоубиство

Go down

Евтаназија или самоубиство Empty Евтаназија или самоубиство

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 6:20 pm

Холандија излегува со нов закон за евтаназија. дали би се согласиле со ова?

Холандската Влада ќе изготви закон за евтаназија за луѓе на кои „животот им е завршен“

Холандската Влада има намера да изготви закон што ќе ја одобрува евтаназија на луѓето кои сметаат дека „животот им е завршен“ без да се болни во термална фаза од болеста, пренесуваат британските медиуми.

Холандија во 2002 година стана првата земја во светот што ја озакони евтаназијата, но само за пациенти за кои е проценето дека трпат неподносливи страдања без да има надеж за нивното излекување.

Во писмо до Парламентот министрите за здравство и за правда наведуваат дека претстои прецизирање на деталите, но дека на луѓето кои „направиле темелна проценка дека животот им е завршен треба да им се дозволи, согласно строги и грижливо формулирани критериуми, да го завршат животот на достоинствен начин“.

http://lider.mk/2016/10/13/holandskata-vlada-%D1%9Ce-izgotvi-zakon-za-evtanazija-za-lu%D1%93e-na-koi-zivotot-im-e-zavrsen/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија или самоубиство Empty Re: Евтаназија или самоубиство

Пишување by Гостин on Пет Окт 14, 2016 1:11 pm

Тоа значи дека хочландската влада одлучика на секого кому во еден момент му е смачено од животот да му дозволи да се самоубие и при тоа дури и му помага во тоа понепред ова е непромислена одлука отколку некакво решение посебно денес кога стресот масовно го зема својот данок посебно мегу младите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот