СПРЕЧЕТЕ ГО ОПАЃАЊЕТО НА КОСАТА

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

СПРЕЧЕТЕ ГО ОПАЃАЊЕТО НА КОСАТА

Пишување by osa on Пет Јан 23, 2015 1:05 pm

Како да си помогнете и да го спречите опаѓањето на косата ...еве неколку сручни совети ...Копривата е една од најдобрите и најделотворните лековити билки. Целото растение е лековито, така што се користи и коренот, и листовите и семето. Копривата е богата со разни корисни состојки, калциум, фосфор, железо, витамин Ц, А, Б2 и К, каротин, пантотенска киселина и др. Копривата е најпозната како средство за прочистување на крвта и зголемување на бројот на црвените крвни зрнца. Во народната медицина се користи и за други цели како регулирање на нивото на шеќер во крвта, против заболувања на јетрата, слезинката и жолчката, против грчеви и чиреви на желудникот, за белодробни заболувања, за лечење на болести предизвикани од вируси и бактерии итн.
Копривата одлично делува на косата, го спречува нејзиното опаѓање и го поттикнува растот. Тинктурата од коприва посебно благотворно делува на секој тип на коса. Ако ја миете косата со чај од коприва, таа ќе биде убава и бујна, ќе го спречите паѓањето и прекумерното мрсење.
Четири до пет раце свежа или сува коприва се преливаат со 5 литра вода и се варат на тивок оган додека водата не зоврие. Се остава да стои 5 минути и потоа се користи за миење на косата. Ако се користи корен од коприва, една полна рака се остава да отстои во ладна вода преку ноќта, и наредниот ден се загрева на тивок оган додека водата не зоврие. Потоа се остава да отстои десетина минути, па се мие косата. Користете благ и квалитетен шампон и на крај убаво измијте ја косата со чајот од коприва.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12281
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СПРЕЧЕТЕ ГО ОПАЃАЊЕТО НА КОСАТА

Пишување by Гостин on Пет Јан 23, 2015 1:08 pm

Сега ми кажуваш...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: СПРЕЧЕТЕ ГО ОПАЃАЊЕТО НА КОСАТА

Пишување by osa on Пет Јан 23, 2015 1:41 pm

zoshto ?zakasniv ?sepak i toa si ima svoja ubavina ,mislam toa pod kosata ,vo glavata,spored moj kriterium pobitno neshto

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12281
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СПРЕЧЕТЕ ГО ОПАЃАЊЕТО НА КОСАТА

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пет Јан 23, 2015 11:34 pm

Mu go plesna na Luki , pa sega teshi go!.... Mad
Edina nadez da go prasha Miloshoski kako uspea za 5 godini da ja zgusne kosata - za celi 10 vlakna?
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СПРЕЧЕТЕ ГО ОПАЃАЊЕТО НА КОСАТА

Пишување by Гостин on Саб Јан 24, 2015 5:43 pm

I sega treba da se kacuvam na Olimp.A zvezdata od vergina da ja nosam li,kako kod za raspoznavanje?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: СПРЕЧЕТЕ ГО ОПАЃАЊЕТО НА КОСАТА

Пишување by Гостин on Саб Јан 24, 2015 11:12 pm

Ѕвездата е задолжителна.А за да ја поминеш преку грчката граница сокриј ја под периката.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: СПРЕЧЕТЕ ГО ОПАЃАЊЕТО НА КОСАТА

Пишување by Фири on Нед Јан 25, 2015 11:09 pm

Абе каква е ова првата буква личи на латинско S, а збпрпт ма дзвезда, погодив ли?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СПРЕЧЕТЕ ГО ОПАЃАЊЕТО НА КОСАТА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот