Среќа во храната

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Среќа во храната

Пишување by Гостин on Сре Окт 19, 2016 12:47 pm

Тајната на среќата е во жолтата храна

Банани, лимони, ананаси... Не е важно додека е жолто!

Според најновата студија, научниците тврдат дека внесувањето на храната која има жолта боја ослободува значајно количество на хормоните на среќата.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќа во храната

Пишување by Гостин on Сре Окт 19, 2016 12:47 pm

Психолозите сугерираат дека жолтата боја ја поврзуваме се радост, и познато е дека ја стимулира левата хемисфера од мозокот, односно делот од мозокот кој е задолжен за логично размислување.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќа во храната

Пишување by Гостин on Сре Окт 19, 2016 12:48 pm

61 процент од испитаниците се изјасниле дека на врвот на листата на "среќна храна" за нив се наоѓа, замислете - омлет! По нив следуваат макароните, а на врвот се и бананите и палачинките.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќа во храната

Пишување by Гостин on Сре Окт 19, 2016 12:48 pm

Боите во голем дел влијаат врз нашите емоции, а и олеснителен факт е што прехрамбените производи од "жолтата линија" се едни од највкусните. На здравје! Smile

http://zazabava.com/tajnata-na-srekjata-e-vo-zholtata-hrana

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќа во храната

Пишување by Гостин on Сре Окт 19, 2016 1:16 pm

i vo zoltata rakija be , si zabporavbol da pisies/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќа во храната

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот