Света Петка - ПЕТКОВДЕН

Go down

Света Петка - ПЕТКОВДЕН

Пишување by IVA on Пет Окт 28, 2016 5:46 am

Денеска е Света Петка Петковден - нека е за многу години

Света Параскева, во народот позната како света Петка. Неа и е посветена црквата во долниот дел на скопската населба Црниче. Била од словенско потекло, од градот Епиват, меѓу Салинаврија и Цариград. Родителите и биле имотни и побожни христијани. Таа живела со нив до нивната смрт, а потоа заминала за Цариград, а оттаму во Јорданската пустина, во денешен Израел, каде се подвизавала во пост и молитва до својата старост. Во староста се вратила во Епиват, каде проживеала уште две години. Се успокоила во Господа во единаесеттиот век. Нејзините чудотворни мошти биле пренесувани од место во место, а денес се наоѓаат во Романија, во градот Јаши

Македонија
27.10.2014 - 00:14
IVA
IVA

Број на мислења : 344
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Света Петка - ПЕТКОВДЕН

Пишување by IVA on Пет Окт 28, 2016 5:48 am

pa ova nebilo tesko odis na internet i on ti kazuva sto imas za denes a izglea onaa bugarkata mislese nema da naucam kaj da baram
IVA
IVA

Број на мислења : 344
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Света Петка - ПЕТКОВДЕН

Пишување by IVA on Саб Окт 29, 2016 6:16 pm

denes da ne ima nekoj drug praznik a ne go pisuva na internet
IVA
IVA

Број на мислења : 344
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Света Петка - ПЕТКОВДЕН

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот