МИТРОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА

Go down

МИТРОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА

Пишување by osa on Саб Ное 05, 2016 8:47 am

ВО СЕКОЈА ЦРКВА СЕ СЛУЖИ ЛИТУРГИЈА ЗА УПОКОЕНИТЕ
Митровденска задушница – спомен за починатите

Православните христијани денеска одбележуваат Митровденска задушница во чест на душите на мртвите. На овој ден се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за починатите.

На Задушница верните даваат милостина на сиромашните во име на покојните и се молат за покој на нивните души. Во православната црква, празникот Задушница секогаш паѓа во саботата пред празникот Митровден. Тогаш, верниците ги по

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МИТРОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА

Пишување by IVA on Пон Ное 07, 2016 7:38 pm

se nadevam ke pise nekoj i za utresnio praznik mitrovden
IVA
IVA

Број на мислења : 344
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МИТРОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА

Пишување by IVA on Пон Ное 14, 2016 8:40 pm

kaj se izgubivte bre nikoj da pise a samo praznici se redat
IVA
IVA

Број на мислења : 344
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: МИТРОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот