СЈО истраги

Страна 9 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Окт 09, 2018 9:55 am

Обвинителката не може да знае дали материјалите се сечени и лепени затоа што ги нема оригиналите туку разговорите ги има добиено од амнестиран криминалец, Зоран Заев, кај кого беа подолг период, а не е направено вештачење од експерт судски вештак.
Ајде да одбележиме дека за случајот Тенк пресудите за Никола Груевски 2 години затвор и за Поповски 4,5 години се извршни. Да не беше бурлеската во режија на марионетскиот режим за наводното гребење од мачки на скапото возило и истото да беше продадено за да се купат амбулантни возила ќе верував во пресудата. Вака имам сомнеж, но правната постапка уште не е завршена затоа што веројатно предметот ќе се разгледува и во Врховниот суд и во Европскиот суд за човекови права.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3430
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Окт 09, 2018 12:08 pm

C c c, tolku ste bezidejni shto prodolzhuvate da go povtoruvate ona secheno, lepeno, montirano iako ni samite osudenici ne gi negiraat dokazite...
avatar
Teo

Број на мислења : 3743
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Окт 10, 2018 7:51 pm

Шест нови случаи пред суд, сега станува јасно зошто дпмне бара свој бвинител. Меѓу другите осомничени конечно и еден член на дуи, актуелен потпретседател на владата Бујар Османи.

1. Подарок

Осомничените Зоран Ставрески, министер за финансии и Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски, со учество во дејствие на извршување заедно со осомничениот Крсте Миладинов, директор на Македонски енергетски ресурси АД Скопје, во периодот јануари 2012 – јули 2014 година, со умисла ја искористиле службената положба и овластување и за руската компанија ОАД Стројтрансгас од Москва прибавиле противправна имотна корист во износ 2.008.877.000,00 денари, односно близу 33 милиони евра, и во истиот износ нанеле штета на Буџетот на РМ.
avatar
luxor

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Окт 10, 2018 7:52 pm

2. Пропаганда

Со оваа наредба за спроведување на истрага опфатени се девет лица, и тоа: Никола Груевски, Кирил Божиновски, Ацо Мисајлоски, Емил Парнаџиски, Владислав Стајковиќ, Саше Стојановски, Елена Колишевска, Марјан Цветковски и Захарија Вулгаракис, поради основано сомнение за сторени кривични дела – злосторничко здружување и злоупотреба на службената положба и овластување.

Имено, постои основано сомнение дека осомничените девет лица формирале злосторничко здружение на чие чело бил осомничениот Никола Груевски кој, заедно со осомничените Кирил Божиновски и Ацо Мисајлоски создале група што имала за цел вршење на кривични дела против службената должност.
avatar
luxor

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Окт 10, 2018 7:52 pm

3. Дизајн

Со наредба за спроведување на истражна постапка во случајот „Дизајн“ опфатени се четири службени лица поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од чл. 353 ст.5 в.в. со ст.1 в.в. со чл.22 од КЗ на РМ.

Имено, постои основано сомнение дека во периодот од 2009 и 2010 година, осомничениот Миле Јанакиески како министер за транспорт и врски, осомничената Снежана Филиповска Павлеска како претседател на Комисијата за спроведување на јавни набавки, а осомничените Игор Јанушев и Јулијана Јанкуловска Атанасова, како членови на комисијата за спроведување на јавни набавки, на двокатни автобуси за град Скопје, формирана од министерството, ги искористиле своите службени положби и овластувња и за економскиот оператор Јутонг од Кина прибавиле корист, односно незаконско повластување – фаворизирање во постапката и склучување на договор за набавка на 202 двокатни автобуси, нанесувајќи му штета на буџетот на Р.М. во износ од 5.000.000 евра.
avatar
luxor

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Окт 10, 2018 7:53 pm

4. Хармонија

Со наредба за спроведување на истражна постапка во случајот „Хармонија“ опфатени се три службени лица, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од чл. 353 ст.3 в.в. со ст.1.вв со чл.22 и чл.45 од КЗ.

Постои основано сомнение дека во 2012 година осомничените Никола Груевски претседател на Владата на РМ, Миле Јанакиевски како министер за транспорт и врски и Стевчо Јакимовски градоначалник на општина Карпош, со искористување на својата службена положба, како соизвршители, за Приватен Меѓународен Балкански Универзитет Скопје прибавиле значителна имотна корист во износ од 23.730.912 денари, односно 385.868 eвра, на следниов начин:
avatar
luxor

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Окт 10, 2018 7:53 pm

5. Базни станици

Со наредба за спроведување на истражна постапка во случајот „Базни станици“, опфатено е едно лице поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353 ст. 5 в.в. со ст.4 и 1 од КЗ.

Според доказите, во текот на 2011 година осомниченииот Жарко Луковски, тогаш главен извршен директор на Т-мобиле Македонија АД, со искористување на положбата и овластувањето, на ДГ Бетон АД Скопје му прибавил значителна имотна корист од 3.522.400 евра. Воедно, на акционерите на Т-мобиле Македонија, меѓу кои е и државата, им нанел штета во висина на приходот од неоствареното право на дивиденда.
avatar
luxor

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Окт 10, 2018 7:55 pm

6. Пациент

Во истрагата кое се води под името „Пациент“ постои основано сомнение за злоупотреба на службената положба и овластување на службени и одговорни лица во постапки по јавни набавки за извршување на градежни и градежно – занаетчиски работи во повеќе Јавни здравствени установи низ државата. Во истрагата се вклучени 15 лица, меѓу кои и еден поранешен министер за здравство.

Постои основано сомнение дека во 2010 година четворица од осомничените, Фатмир Авмедовски, Бетим Љамалари, Менсур Ибрахими и Жаклина Чагороска, како одговорни лица – претседател и членови на комисијата за јавни набавки во Министерството за здравство на РМ, при вршење на јавна набавка бр 02/2010 за изведување на градежни и градежно – занаетчиски работи во повеќе Јавни здравствени установи низ Македонија, поднеле незаконит предлог за избор на најповолна понуда, а осомничениот Бујар Османи, како министер за здравство, наместо да го одбие предлогот на Комисијата, донел решение за избор на најповолна понуда на понудувачот ГБС – Благоевград – Република Бугарија.

Деталите прочитајте ги ТУКА
avatar
luxor

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Окт 12, 2018 9:47 am

Тоа што Катица Јанева ги кажа целите имиња и презимиња на тие против кои наводно се отворени истраги и покрај тоа што СЈО веќе повеќе од една година нема право на тоа, значи тотално кршење на презумцијата на невиност, односно дека или Катица е дибек што не го познава правото или се смета дека е толку моќна што е над законот и како секој простак сака јавно да го покаже тоа. Не навлегувам во деталите на обвиненијата затоа што сепак се работи за предистражни постапки затоа што никој од обвинетите не бил повикан на разговор, што би рекле не добил шанса да се брани. Мислам дека ова е само поддршка на Заев од Катица во разнебитувањето на македонската држава, односно притисок врз пратениците од ВМРО кои се уценуваат со евентуални наместени процеси да гласаат за самоукинување на македонскиот народ и преименување на државата. Бујар Османи е тука како некаков доказ дека кампањата не е само против единствената македонска партија (коалиција) што се бори за правата на Македонците на самоидентификација и само именување, и дека на крај ќе биде ослободен како Заев или било кој друг обвинет од СДСМ и ДУИ.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3430
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Пет Окт 12, 2018 10:36 am

Небањат вие јавно со телевизии апсевте и дури ги враќавте назад за повторно да ги апсите за телевизиите да снимеле подобро ама тогаш презумпција на невиност не ви паѓаше на памет а сега кога се отвараат истраги за криминалци од вашето дпмне плачете како мали деца.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 374
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by OPOZICIONER on Пон Окт 15, 2018 5:17 pm

Konecno im dojde redot.

Томе Аџиев на распит во СЈО како осомничен за нарачана лустрација

Во овој случај покрај Аџиев, кој се терети за нарачана лустрација, осомничени се уште 12 лица, меѓу кои и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски и неговиот татко.

https://fokus.mk/tome-adhiev-na-raspit-vo-sjo-kako-osomnichen-za-narachana-lustratsija/
avatar
OPOZICIONER

Број на мислења : 423
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Окт 15, 2018 7:33 pm

Знам дека бадијала го пишувам тоа, малку луѓе на овој форум тоа сакаат да го разберат, но објавување на предистражни постапки со цело име и презиме на осомничените е безобразие карактеристично за диктатура од најпримитивен вид. Секој што направил нешто треба да одговара за стореното, но во рамки на законите и цивиливациските норми. Во случајов сигурно е дека не се работи за нарачана лустрација, односно лустрација на некој што не бил кодош, туку евентуално за прекуредна лустрација.
АКо самонаречениот Првоборец мисли на Љубе Бошковски, тој е правосилно осуден за криминално финансирање на изборната кампања и тој факт не е оспорен дури ни од СЈО. Постапката се води за процедурата на апсење, а не за криминалот што го има направено советникот на Заев за странски инвестиции.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3430
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Пон Окт 15, 2018 8:10 pm

Е па кога го апсеа со камери двапати ниту беше службено обвинет ниту пак осуден. Каде беше тогаш да се буниш?
avatar
luxor

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: СЈО истраги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 9 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот