СЈО истраги

Страна 13 of 19 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19  Next

Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пон Jул 15, 2019 11:29 pm

Trendafile pred da se izglupirash chitaj. Kade nekoj ja obvinuva opozicijata za bilo shto vo sluchajov?
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пон Jул 15, 2019 11:48 pm


_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Jул 16, 2019 1:56 pm

За 14;30 две интересни најави. Прес конференција на Ленче Ристевска за причините зошто се пасивизирала во последната година и објава на Лидер на тефтерот на Боки, односно кои бизнисмени и на кои суми се рекетирани.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Jул 16, 2019 7:59 pm

Ljupche se povikuva na glasini koi "orbitirale" vo javnosta. Tolku e glup shto ne znae da napishe "kruzhat" kako shto e pravilno makedonski. Takvi kako Ljupche ti go branat jazikot.
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Jул 16, 2019 9:09 pm

Дали имало налог за апсење на Катица Јанева која наводно се заканила дека ќе се објават бомби депонирани во странство.

https://www.mkd.mk/makedonija/sudstvo/kaj-se-javila-janeva-pred-da-i-go-zemat-telefonot-imalo-li-nalog-za-nejzino

Има шпекулации дека Коки е портпарол на СДСМ и пратеник во Собранието

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Вто Jул 16, 2019 9:16 pm

Што убаво си напишал, сето тоа се шпекулации. Обид на дпмне-оФците да добијат политички поени. Што за среќа не им успева, според неофицијални извори блиски до опозицијата акцијата за растурање и апсење на рекетарското здружение резултира со нагло зголемен пораст на поддршка на СДСМ и Заев од народот.
luxor
luxor

Број на мислења : 5024
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Jул 16, 2019 9:21 pm

Сакаш да кажеш дека твојата информација не е шпекулација на власта. Зошто бега од избори ако и се зголемува рејтингот?
Има ли потреба сега да се формира трето супер обвинителство што ќе гони криминали на специјалното. Во секој случај будалаштина е да имаш институција како СЈО што никој не ја контролира.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Вто Jул 16, 2019 9:29 pm

А зошто би одел СДСМ на избори сега кога до крајот на годината имаме сигурен влез во НАТО и веројатен датум за преговори со ЕУ што уште повеќе ќе им го зголеми рејтингот. Тогаш одржаните избори конечно ќе го збришат дпмне од политичката сцена и ќе му ја запечатат кариерата на Жмицко и кловновите околу него.
luxor
luxor

Број на мислења : 5024
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Jул 16, 2019 9:40 pm

За влез во НАТО до крајот на оваа или првите месеци од идната година мислам дека си во право. За датум за преговори со ЕУ не сум толку сигурен дека ќе дојде и до изборите ако се одржат во редовен рок. Железото се кова додека е жешко. Ако го пропуштиме првиот воз, којзнае колку ќе чекаме на следниот. Многу ќе зависи и од расчистувањето на скандалот со СЈО и Боки 13ка во кој учествува и Европската канцеларија против измами.
Очигледно е дека и СДСМ не е сигурен во датумите па бега од избори да речеме во март 2020.
Темата е СЈО. Таман работа ако една опозиција не се обиде да исползува еден ваков скандал на луѓе блиски до власта.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Jул 16, 2019 9:47 pm

Боки 13ка со пријателите


СЈО истраги - Page 13 267943-galerija-jas-i-boki-13

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Вто Jул 16, 2019 9:58 pm

Ц ц ц, изгледа и тебе треба да ти заблагодариме што докажуваш дека блискоста со владеачката партија никого не штити од правдата.

Teo напиша:Blagodarnost do glupata dpsmneofca shto sobrala dokazi deka SDSM uspea da gi oslobodi obvinitelstvoto i sudstvoto od politichki pritisoci i vospostavi nezavisno sudstvo i pravna drzhava

СЈО истраги - Page 13 IMG-20190715-162636-573
luxor
luxor

Број на мислења : 5024
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Jул 16, 2019 10:02 pm

Да немаше Орце Камчев контакти во странство и да не се замешаше Европската канцеларија против измами и странска земја за која не знаеме во моментов која е, веројатно уште неколку пати ќе пукаше цевка во СЈО и ќе се уништуваа докази.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Вто Jул 16, 2019 10:06 pm

На кафе гледаше или си се модернизирал па си купил кристална топка?
luxor
luxor

Број на мислења : 5024
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Jул 17, 2019 10:53 am

Орце Камчев има дипломатски статус како почесен конзул на Бугарија во Македонија. Изгледа дека токму затоа Борисов има побарано учество на Канцеларијата за борба против измами на ЕУ да земе учество во истрагата.
Да потсетам и на една реченица од колумната на Бранко Геровски. „Моите извори велат дека Кики и Фрики со Коки се спојуваат малку подоцна, по партиска задача, откако тој веќе е дебело поврзан со главните шефови.“ Преведено со најновите информации што се вртат на интернет реченицата изгледа треба да гласи. Моите извори велат дека Костадин Костадиновски и Фросина Ременски со Бојан Јовановски се спојуваат малку подоцна, по партиска задача, откако тој веќе е дебело поврзан со главните шефови. Да нагласам - ПО ПАРТИСКА ЗАДАЧА.
https://plusinfo.mk/еве-зошто-власта-е-во-паника-поради-при/
Не знам што станува со Катица Јанева. Дали како и во случајот на Павле Богоевски се ќе се сведе на оставка без кривична одговорност.
Што може да очекуваме сега за да се засени случајот. Веројатно поголема метла во вториот ешалон, пред се кај директорите на државните јавни претпријатија.
Истрагата треба да покаже дали Катица Јанева е злоупотребена како будалетинка или е дел од тимот и дали има вмешано странци. На пример советниците на Заев од Србија или холандскиот амбасадор. Доколку се работи за нова партиска задача на СДСМ добиена од странци. Прва беше промена на името на државата и кастрирање на историјата, идентитетот и дијалекти од македонскиот јазик.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Jул 17, 2019 11:49 am

Нема дипломатски статус, не е верификуван од Македонија. Уште на колку места ќе ја напишеш истата лага?

И намалете со лудилото, И за време на пастирот обвинувавте амбасадори па видовме кај ве донесе тоа.

luxor
luxor

Број на мислења : 5024
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Сре Jул 17, 2019 12:03 pm

Еве гледам има вмешано странци. Цела Европска Комисија ви испратила порака.

Брисел бара СЈО да продолжи и без Катица
17/07/2019

Европската комисија бара истрагите за илегалните прислушувања да продолжат и покрај оставката на првиот човек на СЈО, Катица Јанева, односно нејзиното поврзување со Бојан Јовановски (Боки 13) и Зоран Милески (Зоки Кичеец), кои се притворени поради рекет на бизнисмен. Оттаму велат дека ја примиле на знаење најавата на Јанева да го напушти СЈО, но повторуваат оти е важно сите парламентарни политички партии да продолжат да работат за изнаоѓање одржливо решение за статусот на Специјалното јавно обвинителство.

„Европската Унија потсетува дека е важно да се продолжи со воспоставување отчетност за криминалите кои произлегуваат и се поврзани со илегалните прислушувања“, стои во кусото соопштение од ЕК.

https://nezavisen.mk/brisel-bara-sjo-da-prodolzhi-i-bez-katica/

luxor
luxor

Број на мислења : 5024
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Сре Jул 17, 2019 12:25 pm

Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Jул 17, 2019 6:27 pm

Прв пат слушам дека Ван Хојте имал углед во светски рамки. Ме чуди што тој зборува за наводни шпекулации, а тој беше еден од тие што ширеше шпекулации во време кога како медијатор требаше да биде неутрален или потоа. Ако тоа не беше ширење шпекулации беше јадење говна, народски кажано.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Сре Jул 17, 2019 6:40 pm

Normalno deka prv pat slushash. Toa zatoa shto ne mislish so svoja glava tuku chekash tvoeto mislenje da ti go kazhat vo shtab.
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Jул 17, 2019 7:03 pm

Знам дека е неуспешен белгиски политичар што бил општински советник во еден мандат во родниот Генк и еден пратенички мадат. Во 2003 година не е реизбран и од тогаш работи накрлежен во евроатлантската меѓународна банда извршувајќи валкани работи, првенствено на изнуди по налог на бандата.
Лично сметам дека нема потреба од две обвинителства. Доволно е едно кое ќе работи според законите и некој што ќе го контролира, односно совет на обвинители кој исто така ќе работи според законите.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Сре Jул 17, 2019 7:25 pm

Znachi se soglasuvame, go znaesh toa shto ti go kazhale vo shtabot.
Teo
Teo

Број на мислења : 4633
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by OPOZICIONER on Пет Jул 19, 2019 11:56 am

Se prosiruva istragata za reketot, JO pokazuva deka raboti oslobodeno od politicki pritisoci sto sigurno e zasluga na vladata na SDSM. Ne odlucuvaat veke partiski stabovi koj ke se goni a koj ne kako vi vremeto na dpmne.

https://m.dw.com/mk/русковска-за-дв-истражуваме-рекет-од-осомничените-и-врз-други-бизнисмени/a-49644742
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 553
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Jул 19, 2019 3:23 pm

Колку што знам наводно Зоран Заев поднел кривична пријава. Обвинителството не реагираше на допрен глас. Што би рекле Заев им наредил кога да почнат и против кого со истрагата. Кај девојчено Моника, активистка за легализација на марихуаната, пронашле 14 грама марихуана и осудена е на 1 година затвор. За Павле Богоевски нема ни истрага. За Катица Јанева нема обвинение. За Кики и Фрики исто така.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Пет Jул 19, 2019 4:40 pm

Ништо не знаеш само тресеш зелени. Ако премиерот поднесе пријава до обвинителството тоа само според твојата дпмнеоФска логика е наредба за постспување. Во пракса, сега кога судството и обвинителството се ислободени од политичкиот притисок на дпмне-оФците, премиерот нема никаква власт над обвинителството и не може да му наредува. Уште живеете со менталитетот грујовистички кој ни Жмицко не го напушта па гледам наредува апсења и притвори.
luxor
luxor

Број на мислења : 5024
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Jул 19, 2019 10:01 pm

Дали обвинителството ќе почнеше истрага ако премиерот не поднесеше кривична пријава. Дали премиерот е замешан во случајот со рекетот па до него имаат допрено гласови недопирливи за обвинителството? Заев дал пријава во април, доколку не лаже и налогот за истрага не е даден сега, а Геровски пишува за тоа, пушта глас кој не допрел ни до обвинителството ни до Заев, во јануари оваа година.

https://plusinfo.mk/истрагата-е-во-тек-или-во-чифт/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 13 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 13 of 19 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот