РУЗМАРИН

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

РУЗМАРИН Empty РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:46 am

'Рузмаринот (науч. Rosmarinus) — мал род во кој припаѓаат дрвенести многугодишни растенија со зимзелени игловидни листови кои имаат многу пријатен мирис и арома. Овој род е дел од фамилијата на усноцветни растенија и потекнува од средоземниот регион.

Постојат само два вида во овој род - R. officinalis (или обичен рузмарин), распространет во медитеранскиот регион и R. eriocalyx, кој потекнува од северозападна Африка и јужна Шпанија. Последниот се разликува од добро познатиот обичен рузмарин по неговите помали листови кои се долги само 5-15 мм и широки помалку од 2 мм, како и по погустите влакнести цветни дршки. Тој е и понизок по раст, често под 25 см, и никогаш не достигнува височина од 1 м (R. officinalis достигнува и до 1,5 м, а понекогаш и до 2 м).

РУЗМАРИН Ruzmarin-biljka
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:47 am

Рузмарин - Растение со изобилство на лековити својства

Рузмаринот е повеќегодишна грмушка која расте во височина еден до три метри, со зимзелени игловидни ливчиња и со ситни светлосини цветчиња кои имаат многу пријатен мирис и арома. Цвета од март до мај и по вторпат во септември. Рузмаринот сака сончеви, каменити површини заштитени од студени ветрови и не бара многу влага. Се размножува со резници, со директна сеидба или со делење на корењата. Ако се размножува со резници, тие треба да бидат ожилени во претходната година и се расадуваат кон крајот на март на меѓуредово растојание од 70 и растојание во редот од 50 см.

Не бара посебна нега и затоа претставува идеално растен за еколошко одгледување. Се употребува цветот, делови од цветот и листот, со дестилација на листовите се добива рузмариново масло. Дестилацијата на етеричното масло може да се изведува од свеж како и од исушен материјал. Според одредени податоци, при дестилација на свежи листови се добиваат 1,27-1,60%, додека од исушените 1,45-2,57% етерично масло.

Етеричното масло се состои од пинен (околу 20%), канфен, цинеол (околу 20%), камфор (околу 17%), борнеол (15%) и др. Приносот на зелена и сува маса расте до третата година, а потоа опаѓа. За комерцијална експлоатација најпогодни се тригодишните и четиригодишните насади. По петтата година приносите на сува маса и етерични маслаruzmarin2 опаѓаат и насадот треба да се обнови. За домашна употреба се доволни и неколку саксии. Помали количества на листови може да се берат во текот на целата година, но поголемиот број листови треба да се соберат пред цветањето. Ливчињата се сушат во ладовина, а поради силниот мирис треба да се чуваат во лименка или во добро затворени вреќи. Ако до листовите допре влага или јако директно сонце, се губи лековитоста.

Ливчињата имаат интензивна миризба на цинеол и камфор, со пикантен лут и горчлив вкус. Се користат за ароматизирање на храна од месо и зеленчук и се составен додаток на медитеранските јадења.

Рузмаринот во храната поволно влијае на метаболизмот, особено на жолчката, па тешката и мрсна храна ја прави подобра за варење, а се избегнува и надуеноста. Витамините Ц, А, пиридоксин, пантотенска киселина, фолна киселина и други лековити состојки го ставаат рузмаринот на самиот врв на листата на билки кои можат да помогнат и превенираат во лечењето на рак, особено ракот на кожата.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:48 am

ЗА КАМЕЊА ВО ЖОЛЧКА, МЕМОРИЈА, НЕРВОЗА, ПРВУТ – ПОСАДЕТЕ СИ РУЗМАРИН

Рузмаринот е добро позната медитеранска билка. Одсекогаш била ценета поради тоа што ја зголемува концентрацијата и ја подобрува мозочната активност.

ruzmarin1

Во кинеската народна медицина, рузмаринот со илјадници години се користи како тоник за мозокот. Велат дека старогрчките студенти, пред испит, триеле гранчиња рузмарин меѓу дланките за да го подобрат памтењето.

Новите истражувања покажале дека луѓето кои мирисале етерично масло од рузмарин имале дури 75% поголеми шанси да запомнат нешто, отколку луѓето кои нормално учеле, без изложеност на ваква арома. Без разлика дали свеж или сув, е богат извор на калиум, калциум, железо, манган, бакар и магнезиум

За рузмаринот се знае уште одамна. Бил главна состојка на “унгарската вода“, лек за масажа, кој ѝ се припишува на кралицата Елизабета Унгарска. Во стара Англија бил симбол на верност, па од таму потекнува обичајот на свадба да се носи гранче рузмарин.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:48 am

Рузмаринот содржи многу добра количина витамин А – кој има антиоксидантски својства и е клучен за добриот вид. Исто така е неопходен за одржувањето на здравјето на слузокожата и кожата. Конзумирањето храна богата со витамин А го заштитува организмот од рак на белите дробови и усната празнина.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:48 am

Етеричното масло има спазмолитичко својство (ги отстранува грчевите и ги намалува болките). Затоа е корисен за лекување на болки во желудникот и цревата. Во народната медицина се употребува за подобрување на апетитот и против гасови.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:48 am

Етеричното масло се додава во медицинските масти против ревматизам, ишијас.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:48 am

Помага при главоболка, при нервна напнатост и ментален замор.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:49 am

го поттикнува правилното лачење на жолчката и ја одржува нејзината густина. Затоа се користи како природен лек за хронично воспаление на жолчната кеса, за камења во жолчката и при заболувања на црниот дроб – хепатит, цироза.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:49 am

го поттикнува излачувањето на урината и помага при задржувањето на вишокот течности во организмот. Тој е извонреден природен диуретик и често им се препорачува на лицата кои имаат отоци. Бидејќи ја подобрува работата на бубрезитге, рузмаринот е природен „чистач“ на организмот и помага во исфрлањето на отровите од организмот.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:49 am

ја стимулира работата на срцето, ја подобрува циркулацијата, го нормализира нискиот крвен притисок и е одличен тоник за срцето.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:49 am

се користи при настинка, грип, кашлица, хроничен бронхит.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:49 am

Рузмаринот е тоник за кожата, го забрзува растот на косата (одличен е за лекување на разни проблеми на косата (првут, масна коса, опаѓање на косата).
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:49 am

За кожата:

Се проврива пола литар вода во која сте додале 2 стебла рузмарин, и грст листови од цветот на ружа. Оладете ја течноста, а потоа додадете сок од половина лимон и 1 децилитар свежо исцеден сок од краставица. Се заедно процедете – може да стои и цела седмица доколку се чува на ладно. Лосионот се нанесува на чиста кожа.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:50 am

За косата:Една китка свеж рузмарин, помешајте со еднаква количина листови од коприва, камилица. Овие состојки држете ги 10 дена, накиснати во 40% алкохол. Потоа процедете – чувате на ладно и темно место , уште 14 дена. Со добиената течност 3 пати во седмицата масирајте го темето, потоа измивајте. помага за подобрување на циркулацијата, го поттикнува растот на косата и го решава првутот.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:50 am

За стрес:

велат дека е доволно да мирисате гранче рузмарин за веднаш да се опуштите и заборавите на стресот. Но доколку тоа не ви е доволно имате уште неколку опции. Чај од рузмарин, купка со топла вода и рузмарин и камилица. Или пак ставете во тенџере вода, лимон, рузмарин и оставете да си врие на тивко – пареата што ја испушта при варењето ќе ви го исполни домот и ќе ве смири. Доколку имате немирен сон – чувајте рузмарин крај креветот, или пак капнете неколку капки етерично масло на перницата.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:51 am

Магичен чај од рузмарин за брзо ослободување од брчките

За да се ослободите или барем да ги намалите брчките на лицето нема потреба да трошите големи суми на пари за скапи козметички препарати, туку можете да појдете до вашата кујна и да ги употребите домашните состојки.

Меѓу нив се: рузмаринот, пивото и сокот од лимон.

Еве три рецепти со кои бргу ќе се ослободите од брчките:
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:51 am

Чај од рузмарин

Ставете 5 до 6 гранчиња рузмарин во чаша зовриена вода. Почекајте истата да се олади и потоа употребувајте ја како тоник за чистење а лицето. Активните состојки кои се наоѓаат во рузмаринот ја освежуваат кожата на лицето и ги ублажуваат брчките.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:51 am

Лифтинг од пиво и лимон

Помешајте две лажички ладно светло пиво и сок од половина лимон. Намачкајте го лицето со оваа мешавина и оставете ја 5 минути, а потоа измијте го лицето со ладна вода. Ова е идеален рецепт за бргу да ги тргнете трагите од замор на лицето и да го затегнете.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:52 am

Рузмарин - природен тоник за мозокот

Рузмаринот е добро позната медитеранска билка. Одсекогаш била ценета поради тоа што ја зголемува концентрацијата и ја подобрува мозочната активност. Во кинеската народна медицина, рузмаринот со илјадници години се користи како тоник за мозокот. Велат дека старогрчките студенти, пред испит, триеле гранчиња рузмарин меѓу дланките за да го подобрат памтењето. Поради ова негово дејство, рузмаринот станал симбол за верна љубов и затоа во многу земји со гранчиња рузмарин се китат младенците.Етеричното масло од рузмарин и денес има широка примена. Тоа е навистина драгоцено масло и често се применува во аромотерапијата.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:52 am

Благотворното дејство на рузмаринот

Етеричното масло има спазмолитичко својство (ги отстранува грчевите на мазната мускулатура и ги намалува болките). Затоа е корисен за лекување на болки во желудникот и цревата. Во народната медицина се употребува за подобрување на апетитот и против гасови.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:52 am

Етеричното масло од рузмарин го поттикнува правилното лачење на жолчката и ја одржува нејзината густина. Затоа се користи како природен лек за хронично воспаление на жолчната кеса, за камења во жолчката и при заболувања на црниот дроб - хепатит, цироза и др.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:52 am

Рузмаринот го поттикнува излачувањето на урината и помага при задржувањето на вишокот течности во организмот. Тој е извонреден природен диуретик и често им се препорачува на лицата кои имаат отоци. Бидејќи ја подобрува работата на бубрезитге, рузмаринот е природен „чистач“ на организмот и помага во исфрлањето на отровите од организмот.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:53 am

Рузмаринот ја стимулира работата на срцето, ја подобрува циркулацијата, го нормализира нискиот крвен притисок и е одличен тоник за срцето.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:53 am

Рузмаринот се користи при настинка, грип, кашлица, хроничен бронхит. Помага при главоболка, при нервна напнатост и ментален замор.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 11:53 am

Рузмаринот ги ублажува ревматските и мускулните болки. Особено е корисен за лекување на воспаление на мускулите. Етеричното масло ја негува кожата и ја подобрува површинската циркулација на крвта. Лисјата на рузмаринот се додаваат во разни чаеви, а се користат и за купки кај ревматските заболувања.
luxor
luxor

Број на мислења : 5111
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

РУЗМАРИН Empty Re: РУЗМАРИН

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот