ЖЕНИ

Go down

ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:46 pm

17 моќни жени за кои сигурно не сте слушнале оваа година

Несомнено е дека жените се силни, а тоа го потврдуваат многу ситуации. Уште од минатото сме сведоци на жени кои биле големи борци и кои придонеле за создавање подобар свет. Но, сигурно не сте слушнале за силните жени кои ја одбележаа 2016-та година. Во продолжение проследете некои од нив кои покажуваат дека тие имаат храброст и моќ да направат многу работи.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:46 pm

1. Девојче што гледа во полицаецот за време на протестите во ЧилеСтанува збор за непознато девојче што учествувало во протестите за воениот удар во Чиле кој се случил во 1973 година. Фотографијата е направена откако полицијата почнала со случајно апсење на луѓе од групата која марширала низ градот. Фотографот, Карлос Вера Мансилиа, рекол дека девојчето застанало пред полицаецот со дрзок поглед.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:47 pm

2. „Las Hijas de Violencia“, група жени во Мексико кои се борат против малтретирањето на улица со користење конфети и пеење панк музикаЖените во Мексико Сити одлучиле да се справат со уличното малтретирање, така што формирале своја група. Секогаш кога некој човек ќе ги повика членовите кога тие се во јавност, групата ја пее нивната песна „Sexista Punk“ и пушта конфети од пиштол играчка кон оној кој ги вознемирува.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:48 pm

3. Меган Хајн, експерт за преживување која на оние кои бараат авантури им нуди безбедност во опасните средини со нејзините вештини и знаењаВо едно интервју таа рекла дека има преживеано напад од лавови и дека еднаш била бркана низ џунглата од вооружена банда. Таа исто така може да запали оган со тампон.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:48 pm

4. Балкиса Чеибау, жена која го ризикувала својот живот велејќи дека нема да се омажи за нејзиниот братучед кога имала само 16 годиниОваа жена моментално учи медицина, следејќи го нејзиниот сон да стане доктор.

„Кога бев мала, сонував да станам доктор. Да се грижам за луѓето, да носам бел мантил“, вели таа. „Советот кој го имам за вас е да се борите и да учите со сите сили. Знам дека учењето не е лесно, но мора да се присилите себеси бидејќи тоа е вашата единствена надеж.“
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:49 pm

5. Амна Сулејман која ја предводи групата жени кои возат велосипед во јавноста во ГазаИмено, таа ја предизвикува непишаната забрана за жените да возат велосипед после пубертетот. Сулејман им помага на другите жени да се спротивстават на културните норми, преку поттикнување да возат велосипед во јавноста, нешто што таму се смета за кршење на социјалната пристојност и традиција.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:49 pm

6. Марли Диас, 11-годишно девојче кое собира илјадници книги за девојчињата со темна кожаДиас има собрано повеќе од 7.000 книги за девојчињата со темна кожа и повикува за подобра разновидност во детските книги со нејзината кампања позната како #1000BlackGirlBooks.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:50 pm

7. Трите судијки кои обвиниле командант за грабнувања извршени од страна на неговите војници за време на конфликтТрите судијки откриле дека поранешниот потпретседател на Конго, Жан Пјер Бемба е виновен за убиство и грабеж за време на конфликтите во Централно Африканската Република во периодот 2002-2003 година.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:50 pm

8. Негин Кпалвак, 19-годишна девојка која предводи авганистански женски оркестар, ризикувајќи си го живототИмено, ова е првиот женски ансамбл во историјата на оваа земја. Тие сакаат да ги променат традиционалните сфаќања во нивната земја и да ја подигнат свеста за проблемот со правата на жените. Негин, која била избегнувана од страна на нејзиното семејство и добила смртни закани поради нејзината улога, изјавила:

„Никогаш нема да го прифатам поразот. Ќе продолжам да свирам. Не се чувствувам безбедно, но кога луѓето ќе ме видат и ќе кажат ‘Ова е Негин Кпалвак’ тоа ми дава енергија.“
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:51 pm

9. Маминиџама Мајмуру, тинејџерка кој ги руши стереотипитеОваа 19-годишна девојка е првиот модел кој ја претставува Северната територија на натпреварот за мис во Австралија. Таа ги крши стереотипните сфаќања за убавината која се поврзува со руса коса и сини очи.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:51 pm

10. Ибитхај Мухамед, натпреварувачка во мечување која стана првата американска спортистка која учествува на Олимписките игри со хиџабМухамед изјавила дека била подложна на расистичка злоупотреба поради нејзината боја на кожа и религијата.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:52 pm

11. Јасра Мардини, сириски спасувач на бегалциМардини еднаш го ризикувала нејзиниот живот пливајќи три часа за да спаси 20 бегалци при нивното патување низ Средоземното море до Европа.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:53 pm

12. Пеги Витсон, која на 56 години станала најстарата жена што била во вселенатаВитсон, која претходно два пати патувала во вселената, пристигнала во меѓународната вселенска станица во ноември. Таа на Твитер, каде што ги споделува своите авантури со нејзините следбеници, препорачува луѓето да бидат позитивни и да го даваат најдоброто од себе.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:53 pm

13. Решма Куреши, жена која преживеала напад со киселина и се вратила на модната недела во Њујорк„Зошто да не уживаме во нашите животи? Она што ни се случува нам не е наша вина и не сме направиле ништо лошо, па затоа треба да продолжиме напред во животот“, вели таа.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:54 pm

14. Тимот за заштита составен од жени кои ја чувале Камила, војвотката од Корнвол, во посета на Обединетите Арапски ЕмиратиТимот составен од пет жени бил избран за заштита на војвотката, а порано оваа година, три од нив исто така се искачиле и на Монт Еверест.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:55 pm

15. Домородните жени и девојки во Америка протестираат за цевководот за заштита на нивната земја„За мене, ова е основна врска помеѓу нас како домородно население и нашата татковина“, вели Адриен Кин, професорка.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:55 pm

16. Илјадници жени во Исланд кои ја напуштија работата во 2:38 во знак на протест поради разликата во платите помеѓу половитеТие сметаат дека работното време треба да им трае до 2:38 часот, според тоа колку се платени во однос на мажите.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by luxor on Нед Дек 11, 2016 7:56 pm

17. Тес Асплунд, жената која стои пред 300 нео-нацисти во Шведска„Тоа беше импулсивно. Бев многу лута и излегов на улица“, вели Асплунд. „Јас помислив: Не, тие не може да одат овде! Имав адреналин. Овде нема да маршираат нацисти, тоа не е во ред.“

http://www.kafepauza.mk/zanimlivosti/17-mokjni-zheni-za-koi-sigurno-ne-ste-slushnale-ovaa-godina/3/
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЖЕНИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот