МАСКАРА

Go down

МАСКАРА Empty МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:21 pm

15 кул факти за маскарата кои сигурно не ги знаевте

МАСКАРА Maskara-696x504
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:21 pm

Истражувањата покажале дека дури 95% од жените наутро не излегуваат од домот без маскара. Покрај карминот, маскарата е најпродаваниот козметички производ бидејќи е задолжителен дел во процесот на шминкање, а добра работа е и тоа што го менува целиот изглед доколку ја носите само неа. Маскарата дури визуелно ве прави помлади, а вашиот тен посветол. Доколку сте природно руси може да се случи вашите трепки да бидат толку светли, што нема да се гледаат без неа. Приказната за маскарата е прилично долга, а започнува уште од времето на старите Египќани.

luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:21 pm

Маскарата е создадена во 1913 година, а нејзиниот творец е хемичарот Томас Вилјамс од Чикаго, кој за изработка на овој производ употребил јагленова прашина и вазелин. Уште тогаш жените полуделе за неа.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:21 pm

Маскарата е омилен женски производ, бидејќи ги отвора очите, ги прави поголеми, ги нагласува трепките и му дава свеж изглед на лицето.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:21 pm

Пред првата употреба на новата маскара четката треба добро да се измие под силен млаз вода.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:22 pm

Четката за маскарата се прави од најлон, кој за прв пат е претставен во 1939 година, во Њујорк.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:22 pm

Маскарата се користела уште од 4000-тата година пред новиот век. Египќаните ја нарекувале „kohl“, а ја нанесувале со стапче.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:22 pm

Важна состојка за создавање маскара е гванин, супстанца која се добива од лушпите на рибите. Гванинот е состојка која честопати се става во различни мејкап производи, бидејќи им дава сјај.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:22 pm

Првата кремаста маскара е слична како денешната. Направена е во 1958 година, се пакувала во шишенца и се купувала во комплет со апликатор
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:22 pm

Поголемиот дел од жените инстинктивно ја отвораат устата кога нанесуваат маскара. За тоа постои добра причина – кога ќе ја отворите устата станува потешко да трепнете.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:23 pm

Да ја оставите шминката на лицето во текот на ноќа не е добра идеја. Доколку ја оставите маскарата на очите во текот на ноќта, следното утро можете да се разбудите без некоја трепка…
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:23 pm

Ниту една маскара не би требало да се користи подолго од 3 месеци.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:23 pm

Во текот на нанесувањето доволно е само еднаш да ја извадите четката од маскарата, бидејќи во спротивно со четката ќе „фатите“ премногу боја и на тој начин ќе создадете грутчиња и ќе го отежнете нанесувањето.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:23 pm

Маскарата на Max Factor, False Lash Effect, се продава во секоја минута некаде во светот, а една Lancome маскара на секоја секунда.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:23 pm

Кога нанесувате маскара, визуелно го подигнувате вашето лице. Маскарата им овозможува дефиниција на очите и ги истакнува, образите делуваат подигнати, а тенот изгледа посветол, поради што изгледате помладо.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:24 pm

Во маскарата се наоѓа жива која е отровна. Сепак, во овој случај станува збор за мала количина која не може да ви наштети. Живата е забранета во сите други мејкап производи, освен во маскарата.
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by luxor on Вто Дек 13, 2016 12:24 pm

Поголемиот дел од маскарите се наменети за нанесување во еден или максимално два слоја. Таа се суши брзо, па колку повеќе слоеви ќе нанесете, толку се поголеми шансите дека трепките ќе се слепат и ќе се создадат грутки.

http://tvorbis.com.mk/?p=42794
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МАСКАРА Empty Re: МАСКАРА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот