MISTERIOZNO

Go down

MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 7:50 pm

Мистериозни природни феномени кои докажуваат дека планетата Земја е полна со изненадувања

Човечкото знаење иако е големо, сепак не е бесконечно. Луѓето сѐ уште ги немаат откриено сите мистерии што ги крие Земјата и далеку се од дознавањето на апсолутната вистина. Следниве природни феномени го докажуваат токму тоа. Прочитајте за овие тајни на мајката природа за кои веројатно не сте слушнале досега…
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 7:51 pm

Огнот на Свети ЕлмоМистериозни огнови ги осветлуваат врвовите на кулите и јарболите на бродовите, обично за време на бура. Во Средновековниот период, Европејците верувале дека оваа разиграна светлина е ветениот подарок од Свети Елмо, светецот заштитник на морнарите. Според легендата, овој светец им ветил на морнарите дека ќе се моли за нив и ќе ги предупредува во случај на невреме преку светлина на јарболите.
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 7:52 pm

Вулкан на Антарктикот со снежни тубиПланината Еребус е еден од најголемите и најактивните вулкани на Антарктикот. Овој вулкан е прекриен со снежни туби создадени од замрзната пареа што доаѓа од пукнатините на вулканот.
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 7:52 pm

Светлосни столбовиОвој прекрасен оптички феномен се јавува кога светлината од сонцето, месечината или од градските сијалици се рефлектира од малите ледени честички во воздухот.
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 7:53 pm

Снежни „шпагети“ во финско езероЕден човек од Финска открил дека во езерото блиску до неговата куќа има снежни остатоци, меки како памук, кои личеле на шпагети. Подоцна сфатил дека може да направи снежни топки од овој „памук“. „Памукчињата“ веројатно го добиле нивниот облик благодарение на движењето на ветрот и водата пред да се стопи паднатиот снег.
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 7:54 pm

Разиграна шумаВо Русија постои шума каде што дрвјата се свиткани на многу чуден начин и научниците сѐ уште го немаат разоткриено овој феномен. Некои мислат дека виновници за тоа се паразитите, додека, пак, други ја префрлаат вината на силните морски ветрови. Суеверните луѓе веруваат дека местото е проколнато.
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 7:55 pm

СамовилиНекои луѓе мислеле дека оваа црвена и сина светлина што се појавува на големи височини е вселенски брод. Но, откако феноменот бил „фатен“ на камера во 1989 година, научниците докажале дека самовилите се „далечни роднини“ на молњите.
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 7:56 pm

Црвена плимаЦрвената плима настанува поради големиот број мали црвени алги што се наоѓаат блиску до водната површина. Црвената плима е опасна за морските суштества, бидејќи количината на кислород во водата се намалува, а количината на водород сулфид и амонијак се зголемува. Многу научници ја поврзуваат црвената плима со првата чума во Египет кога реката Нил станала црвена како крв и ги убила сите риби.
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 7:56 pm

Сеништето од БрокенДоколку отидете на планина и го тргнете погледот од сонцето, понекогаш ќе можете да видите сенка од џин опкружена со ореол во боите на виножитото. Тоа е всушност сенката на самиот набљудувач што се одразува во маглата. Ситните капки ја кршат светлината и на тој начин се формира ореол околу сенката. Овој феномен најчесто се случува на планината Брокен во Германија. Порано, луѓето мислеле дека тоа е дело на вештерките кои се појавувале на Валпургиската ноќ.
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 7:57 pm

Огнените топки на НагаРеката Меконг во Тајланд понекогаш еруптира со црвено-виолетови огнени топки кои се издигнуваат до 15 метри над водата и потоа исчезнуваат. Ова обично се случува во октомври. Постои дури и фестивал посветен на овој феномен. Научниците сметаат дека станува збор за експлозија од гасови што излегува на површината од реката, а локалните жители веруваат дека топките ги испраќа Нага, суштество кое живее во реката и е полу-змија, полу-човек.
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 7:58 pm

Долината на птиците што паѓаатВо долината Јатинга во Индија, птиците веќе со векови се однесуваат многу чудно. Имено, тие летаат многу ниско во кругови и некои од нив паѓаат на земјата во полусвесна состојба. Птиците обично се ориентираат со помош на сонцето и магнетското поле на Земјата. Причината за нивното чудно однесување можеби лежи во некои геофизички аномалии.
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 7:59 pm

Аномалијата на Балтичко МореНа дното на Балтичко Море бил пронајден чуден предмет што личел на НЛО. Научниците сѐ уште немаат донесено конечен заклучок за овој феномен. Предметот е направен од базалт, така што со сигурност не станува збор за вселенски брод. Според некои теории, тој е последица од топењето на некој глечер или се работи за таен воен нацистички објект од Втората светска војна.
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 7:59 pm

Бриникл – ледениот прст на смрттаОвој феномен се појавува на различни температури на замрзнување во водите во Арктикот со различен степен на соленост. Изгледа како ледено стапче што се извиткува на дното. Го замрзнува до смрт секое водно животно што ќе го допре. Бриникл за прв пат се спомнал во 1974 година, но неговото постоење било докажано дури во 2011 година. Постои само едно видео од феноменот, случајно снимено од страна на Би-Би-Си.
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Teo on Вто Дек 13, 2016 8:00 pm

Ледени кругови на рекиОвие совршени кругови од мраз се формираат на реките со вртложни струи. Парче мраз започнува да се врти, ги уништува аглите на мразот што се наоѓа околу него и се создава совршен круг. Овој феномен е најчест во Скандинавија, Северна Америка, Германија, Англија и Русија.
Teo
Teo

Број на мислења : 4085
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: MISTERIOZNO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот