КОМПИР

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:14 am

Компирот не содржи масти и холестерол
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:14 am

Неколку компири ја задоволуваат дневната потреба на количина од витаминот Ц
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:14 am

Фитнес гуруата го прогласиле компирот како намирница која не дебелее. Постојат тврдења дека поради високите гликемиски индекси и големите количини скроб кои ги содржи, тој не е погоден за слабеење. Меѓутоа, тоа не е вистина. Биле спроведени истражувања за тоа како компирот влијае на телесната тежина. Личностите кои во текот на шест недели секојдневно консумирале од 7 до 9 компири, не се дебелееле, туку напротив, слабееле. Тоа се објаснува со фактот дека компирот предизвикува ситост, а содржи релативно малку калории (еден компир во просек содржи 100 до 120 калори, а тоа е 2,5 пати помалку од лебот). Но, доколку секојдневно консумирате помфрит или чипс, секако дека ќе се здебелете, затоа што оваа храна содржи многу калории, токму поради маснотиите.
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:14 am

Кога се вели дека компирот е здрава храна, не се мисли на помфрит. Напротив, тој е најнездравата храна на планетата! Помфритот содржи големи количини „лоши“ маснотии, кои го зголемуваат ризикот од срцев и мозочен удар, дебелеење и висок холестерол. Поради пржењето во масло и на висока температура, помфритот може да биде канцероген.
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:15 am

Компирот се користи не само како храна, туку и како лек. Еве неколку примери за тоа:
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:15 am

Облогите од варен компир се користат за третирање реума, измрзнување…
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:15 am

Измивањето со сок од компир лечи акни, егземи и дамки на лицето
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:15 am

Облогите од компир се користат за треска, изгореници, главоболка…
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:15 am

Кората од варен компир го намалува крвниот притисок
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:15 am

За гастритис се зема 1 лажичка сок од компир, 3 пати дневно, пред оброкот
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:16 am

Измијте го и изрендајте го компирот, па ставете го во ленена крпа и со стискање исцедете го сокот. Тоа може да го подготвите и во соковник, а настојувајте секогаш да користите свежо подготвен сок. Поради неговата евтина цена, одличен вкус и хранливи материи, компирот заслужува да биде на листата на супер-храна бидејќи е пријател на вашето здравје.

http://www.kafepauza.mk/zivot/kompir-beskorisen-zelenchuk-ili-dar-od-prirodata/
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by delta on Саб Дек 17, 2016 11:59 am

kompir salata i rakija.mh mh mh.
avatar
delta

Број на мислења : 451
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот