КОМПИР

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:14 am

Компирот не содржи масти и холестерол

_________________
ГЛАСАМ ЗА И ГИ БОЈКОТИРАМ #БОЈКОТИРАМ
avatar
luxor

Број на мислења : 3637
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:14 am

Неколку компири ја задоволуваат дневната потреба на количина од витаминот Ц

_________________
ГЛАСАМ ЗА И ГИ БОЈКОТИРАМ #БОЈКОТИРАМ
avatar
luxor

Број на мислења : 3637
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:14 am

Фитнес гуруата го прогласиле компирот како намирница која не дебелее. Постојат тврдења дека поради високите гликемиски индекси и големите количини скроб кои ги содржи, тој не е погоден за слабеење. Меѓутоа, тоа не е вистина. Биле спроведени истражувања за тоа како компирот влијае на телесната тежина. Личностите кои во текот на шест недели секојдневно консумирале од 7 до 9 компири, не се дебелееле, туку напротив, слабееле. Тоа се објаснува со фактот дека компирот предизвикува ситост, а содржи релативно малку калории (еден компир во просек содржи 100 до 120 калори, а тоа е 2,5 пати помалку од лебот). Но, доколку секојдневно консумирате помфрит или чипс, секако дека ќе се здебелете, затоа што оваа храна содржи многу калории, токму поради маснотиите.

_________________
ГЛАСАМ ЗА И ГИ БОЈКОТИРАМ #БОЈКОТИРАМ
avatar
luxor

Број на мислења : 3637
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:14 am

Кога се вели дека компирот е здрава храна, не се мисли на помфрит. Напротив, тој е најнездравата храна на планетата! Помфритот содржи големи количини „лоши“ маснотии, кои го зголемуваат ризикот од срцев и мозочен удар, дебелеење и висок холестерол. Поради пржењето во масло и на висока температура, помфритот може да биде канцероген.

_________________
ГЛАСАМ ЗА И ГИ БОЈКОТИРАМ #БОЈКОТИРАМ
avatar
luxor

Број на мислења : 3637
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:15 am

Компирот се користи не само како храна, туку и како лек. Еве неколку примери за тоа:

_________________
ГЛАСАМ ЗА И ГИ БОЈКОТИРАМ #БОЈКОТИРАМ
avatar
luxor

Број на мислења : 3637
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:15 am

Облогите од варен компир се користат за третирање реума, измрзнување…

_________________
ГЛАСАМ ЗА И ГИ БОЈКОТИРАМ #БОЈКОТИРАМ
avatar
luxor

Број на мислења : 3637
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:15 am

Измивањето со сок од компир лечи акни, егземи и дамки на лицето

_________________
ГЛАСАМ ЗА И ГИ БОЈКОТИРАМ #БОЈКОТИРАМ
avatar
luxor

Број на мислења : 3637
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:15 am

Облогите од компир се користат за треска, изгореници, главоболка…

_________________
ГЛАСАМ ЗА И ГИ БОЈКОТИРАМ #БОЈКОТИРАМ
avatar
luxor

Број на мислења : 3637
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:15 am

Кората од варен компир го намалува крвниот притисок

_________________
ГЛАСАМ ЗА И ГИ БОЈКОТИРАМ #БОЈКОТИРАМ
avatar
luxor

Број на мислења : 3637
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:15 am

За гастритис се зема 1 лажичка сок од компир, 3 пати дневно, пред оброкот

_________________
ГЛАСАМ ЗА И ГИ БОЈКОТИРАМ #БОЈКОТИРАМ
avatar
luxor

Број на мислења : 3637
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 11:16 am

Измијте го и изрендајте го компирот, па ставете го во ленена крпа и со стискање исцедете го сокот. Тоа може да го подготвите и во соковник, а настојувајте секогаш да користите свежо подготвен сок. Поради неговата евтина цена, одличен вкус и хранливи материи, компирот заслужува да биде на листата на супер-храна бидејќи е пријател на вашето здравје.

http://www.kafepauza.mk/zivot/kompir-beskorisen-zelenchuk-ili-dar-od-prirodata/

_________________
ГЛАСАМ ЗА И ГИ БОЈКОТИРАМ #БОЈКОТИРАМ
avatar
luxor

Број на мислења : 3637
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by delta on Саб Дек 17, 2016 11:59 am

kompir salata i rakija.mh mh mh.
avatar
delta

Број на мислења : 408
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КОМПИР

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот