ГРЕЕЊЕ

Go down

ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:16 am

15 начини да го загреете вашиот дом, без да го зголемувате греењето!

Дали вашите сметки за струја започнаа веќе да растат? Во предвид на топлата есен, до крајот на зимата тие неизбежно ќе ја зголемат својата вредност, а во некои случаи, тоа ќе биде во пати.

За среќа, постојат многу евтини, природни начини за затоплување на живеалиштето, кои не вклучуваат електрични апарати.

Погледнете ги овие 15 трикови кои ќе ви помогнат да ја задржите топлината во домот:
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:17 am

1. Пополнете го просторот меѓу ѕидот и прозорецот со силикон. Така ќе престанете топлиот воздух да излегува надвор. Тоа ќе ве чини мала сума пари, но пак може да се покаже дека ќе ја подигне температурата во просторијата, дури и за неколку степени.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:17 am

2. Ако е сончево, потргнете ги завесите. Сонцето ќе ви обезбеди многу природна топлина во студените денови. Вратете ги завесите кога ќе се скрие сонцето. Без нив топлината се враќа таму од каде што дошла – т.е. излегува низ прозорците.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:18 am

3. Користете завеси во зима за да ја доловуваат топлината и да ја задржат во просторијата.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:18 am

4. Поставете теписи, по можност со подолги реси, врз дрвените подови и плочките. Тие ќе ја стопираат апсорпција на топлината од подот. Освен што ќе биде потопло, ќе биде и многу пријатно.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:18 am

5. Оставајте ја вратата отворена додека се туширате. Така ќе можете да ги искористат предностите на топлиот воздух кој доаѓа од топлата вода, и во други делови од домот, не само во бањата.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:18 am

6. Користете изолатор за камин, за да го задржи топлиот воздух од бегство низ оџакот. До 20 проценти од него може да избега од вашиот дом на овој начин.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:19 am

7. Ако живеете во старо живеалиште, размислете за дополнителна изолација на ѕидовите и таванот. Ова сигурно е една инвестиција која се исплаќа преку ниските сметки за електрична енергија.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:19 am

8. Спијте со термофор со топла вода во кревет. Можеби ви се чини смешно, но е ефективно. Ставете врела вода во термофорот и ставете го под ќебето, во подножјето на креветот. Тоа ќе ве топли во текот на целата ноќ.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:19 am

9. Кога ќе завршите со печењето, оставете ја вратата на рерната отворена. Топлиот воздух сигурно ќе се разнесе низ целата кујна.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:20 am

10. Задржете го студениот воздух зад влезната врата со помош на изолациски душеци. Можете да ги купите такви или пак да си направите сами.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:20 am

11. Изолирајте ги прозорци со помош на фолија за пакување со меурчиња, за да ја намалите загубата на топлина преку нив. Ова, се разбира, не е убава внатрешена опција, но пак е со гарантиран ефект.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:20 am

12. Изолирајте ги сите соби во домот кои не ги користите и не ги загревате. Колку поголем е вашиот дом, толку поскапо е да се грее. Ако имате празна просторија или простор за складирање, затворете ја вратата и затворете ја добро со фолија за изолација. Така нема да се трошат пари за греење на соба која не ја користите.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:21 am

13. Обрнете внимание на насоката на вентилаторот. Дури и да ви звучи апсурдно, ако тој се врти во насока спротивна од стрелките на часовникот, тоа ќе го втурне топлиот воздух надолу, а ладниот ќе качи на врвот на собата.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:21 am

14. Спијте со памучни чаршафи. Тие држат топло во студените зимски ноќи, особено ако ги комбинирате со дебела покривка.
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:21 am

15. Инвестирајте во термостат кој може да се програмира. Така можете да заштедите до 10 отсто на годишно ниво од трошоците за греење и ладење.

http://denar.mk/99475/ekonomija/petnaeset-nacini-da-go-zagreete-vasiot-dom-bez-da-go-zgolemuvate-greenjeto
avatar
luxor

Број на мислења : 3958
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ГРЕЕЊЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот