КАЖИ НЕ

Go down

КАЖИ НЕ Empty КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:40 am

Како, кога и зошто да кажете „НЕ“ на работа?

Да се каже „не“ не е секогаш лесно и за многумина тоа може да биде голем извор на стрес. За да го избегнете тоа, доволно е да совладате неколку чекори кои ќе ви помогнат во тоа.

Еве како, кога и зошто да кажете „не“:
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:40 am

1. Одвојте време за размислување:

Доколку имате можност немојте веднаш да се согласите, ниту да го одбиете барањето. Разгледајте го одреденото барање и видете како се вклопува во распоредот или долгорочните планови. Некои работи не треба да ги одбиете затоа што во иднина би можеле да ви се исплатат.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:40 am

2. Понудете алтернатива

Доколку од некоја причина не сакате или не можете да прифатите дополнителна работа, понудете алтернатива и така покажете дека ви значи, но за жал не можете да помогнете. Прашајте дали можете да придонесете на некој друг начин или задачата да ја одложите за периодот кога имате повеќе време.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:41 am

3. Кажете „НЕ“ лично, избегнувајте го мејлот

Кажаното „НЕ“ драстично поинаку звучи кога и го кажувате на личноста во лице и кога тоа ќе го напишете. Во пишаната форма често може погрешно да се протолкува и да звучи грубо и арогантно, што во комуникацијата лице во лице секако би го избегнале.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:41 am

4. Избегнувајте детали

Објаснувањата и причините за одбивањето на задачата нека бидат едноставни. Нема потреба широко да го објаснувате вашиот распоред бидејќи тогаш ги доведувате во опасност другите проекти кои надредените можат да ги прогласат за помалку важни.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:41 am

5. Размислете за последиците

Размислете за позитивните и негативите последици од некое одбивање, односно прифаќање на задачата. Дали прифаќањето може да ве позиционира на подобра позиција, како што одбивањето може да ве врати неколку скалила назад.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:41 am

7 реченици кои успешните луѓе не ги користат

Ненадејниот успех им се случува само на ретки лица и вистински среќници. За повеќето обично се потребни години напорен труд и мали чекори напред, што бара голема флексибилност, внимателна анализа и добра самоанализа.

Со цел да ви го забрза патот до успехот, Brightside состави седум фрази кои успешните луѓе не ги користат:
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:42 am

1. Ја мразам својата работа

Правило кое го знаат сите успешни индивидуалци. Важно е да се биде објективен и да се задржи неутралноста.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:42 am

2. Не е чесно

Повеќето успешни луѓе никогаш не се жалат како нивните напори не се забележани – сите во животот понекогаш страдаме од неправда.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:42 am

3. Така не се работи тука

Желбата за промена е основната одлика на успешните луѓе. Препознавањето и прифаќањето на нови нешта се работи кои за успешноста се апсолутна потреба.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:42 am

4. Тоа не е моја работа

Вистинскиот водич никогаш не ги потиснува другите. Напротив, секогаш е подготвен да им помогне на колегите, а способноста за тимска работа, како и пријателскиот однос, се многу важни аспекти за успехот.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:43 am

5. Тоа е невозможно

На предизвиците е важно да гледате како на нови авантури, а не како на ѕид преку кој нема премин. За секој проблем постои и решение (или барем нов проблем).
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:43 am

6. Тоа требаше да се сработи на друг начин

По грешката, нема смисла да се удирате по глава, туку од грешката треба да научите нешто и да тргнете одма напред.
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by luxor on Пон Дек 19, 2016 11:43 am

7. Немам избор

Секогаш постојат низа прилики, а успешните луѓе не се откажуваат, туку новите прилики ги создаваат сами.

http://denar.mk/130503/kariera/sedum-rechenici-koi-uspesnite-luge-ne-gi-koristat
luxor
luxor

Број на мислења : 4291
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КАЖИ НЕ Empty Re: КАЖИ НЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот