ZEN PRIKAZNI

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

ZEN PRIKAZNI - Page 2 Empty Re: ZEN PRIKAZNI

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:45 pm

14. Добриот учител ви ја отвора вратата, но самите мора да влезете во просторијата.
luxor
luxor

Број на мислења : 5154
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZEN PRIKAZNI - Page 2 Empty Re: ZEN PRIKAZNI

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:45 pm

15. Планината никогаш не потклекнува пред ветрот, без разлика колку е силен.
luxor
luxor

Број на мислења : 5154
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZEN PRIKAZNI - Page 2 Empty Re: ZEN PRIKAZNI

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:45 pm

16. Живејте мирно. Ќе дојде време кога цвеќињата самите ќе расцутат.
luxor
luxor

Број на мислења : 5154
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZEN PRIKAZNI - Page 2 Empty Re: ZEN PRIKAZNI

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:46 pm

17. Не постои пријател без мани. Но, доколку ги барате сите нивни мани, ќе останете без пријатели.
luxor
luxor

Број на мислења : 5154
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZEN PRIKAZNI - Page 2 Empty Re: ZEN PRIKAZNI

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:46 pm

18. Тагата влегува низ вратата што била оставена отворена.
luxor
luxor

Број на мислења : 5154
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZEN PRIKAZNI - Page 2 Empty Re: ZEN PRIKAZNI

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:46 pm

19. По долго патување, никој не се враќа како истиот човек од претходно.
luxor
luxor

Број на мислења : 5154
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZEN PRIKAZNI - Page 2 Empty Re: ZEN PRIKAZNI

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:46 pm

20. Човекот кој поцрвенува, не може да има црно срце.
luxor
luxor

Број на мислења : 5154
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZEN PRIKAZNI - Page 2 Empty Re: ZEN PRIKAZNI

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:46 pm

21. Подобро е да се биде вистински човек еден ден, отколку да се биде нечија сенка 1.000 дена.
luxor
luxor

Број на мислења : 5154
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZEN PRIKAZNI - Page 2 Empty Re: ZEN PRIKAZNI

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:47 pm

22. Домот е таму каде што вашите мисли го наоѓаат мирот.
luxor
luxor

Број на мислења : 5154
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZEN PRIKAZNI - Page 2 Empty Re: ZEN PRIKAZNI

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:47 pm

23. Човекот кој ги поместил планините е оној кој започнал со поместување на најмалите камења.
luxor
luxor

Број на мислења : 5154
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZEN PRIKAZNI - Page 2 Empty Re: ZEN PRIKAZNI

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:47 pm

24. Доколку сте направиле грешка, најдобро е да ѝ се насмеете.
luxor
luxor

Број на мислења : 5154
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZEN PRIKAZNI - Page 2 Empty Re: ZEN PRIKAZNI

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:47 pm

25. Првиот најдобар момент да се насади дрво поминал пред 20 години. Вториот најдобар момент е денес.
luxor
luxor

Број на мислења : 5154
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZEN PRIKAZNI - Page 2 Empty Re: ZEN PRIKAZNI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот