MUVLA

Go down

MUVLA Empty MUVLA

Пишување by Teo on Пет Дек 23, 2016 11:06 pm

Ослободете се од мувлата


Доколку се појави во бањите, кујните, детските и спалните соби, мувлата може да претставува огромен проблем. Притоа најчесто проблемот не е во чистотата на ѕидовите, туку во микроклимата на просторијата. Мувлата може да предизвика алергии, инфекции и други здравствени проблеми.

Микроорганизмите се размножуваат на места каде што влажноста на воздухот е доволно висока. Притоа, мувлата може да се појави на места каде што има недоволна циркулација на воздухот, односно позади ормарите, во аглите на ѕидовите, под тапетите...

Најпроблематични се просториите кои не се загреваат, каде што таа може да се создаде и покрај честото проветрување. Нападот од мувла најчесто се јавува во периодот од месец октомври до месец март.
Teo
Teo

Број на мислења : 4283
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUVLA Empty Re: MUVLA

Пишување by Teo on Пет Дек 23, 2016 11:06 pm

Совети за здрави ѕидови

Новите градби со почетокот на првата грејна сезона потребно е што е можно повеќе да се загреваат во зима и да се проветруваат во лето. Во нив влажноста на воздухот е поголема во однос на зградите кои се изградени пред повеќе години.

Просториите на северната страна на куќата треба во зимскиот период што е можно повеќе да се загреваат.

Влажните простории, на пример бањите, после туширањето или после сушењето на алиштата треба да се проветрат.
Teo
Teo

Број на мислења : 4283
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUVLA Empty Re: MUVLA

Пишување by Teo on Пет Дек 23, 2016 11:07 pm

Доколку сепак се појави мувлата

Растот на мувлата најчесто се спречува со премачкување на ѕидовите и таванот со премази кои содржат еколошки и здравствено прифатливи фунгициди. За да отстранувањето на мувлата биде поуспешно, потребно е да се применат следните чекори:

1. Од старите подлоги исчистете и симнете сè штo се одвојува, се заканува да падне или изгледа чудно, а потоа застружете ја мувлата. Подлогата мора да биде сува, цврста, чиста, без маснотии и прашина. Истото важи и за фугите помеѓу плочките, на кои истотака таа може да се појави.

2. Со четка нанесете импрегнација против мувлата за да продре што е можно подобро во подлогата. Ако е потребно, со врвот на четката нанесете повеќе средство на критичните места. Улогата на импрегнација е да ја уништи мувлата длабоко во подлогата. Оставете ја да се суши околу 12 часа. Во потешки случаи може постапката да се повтори уште еднаш, за да бидете сигурни дека мувлата е исчистена.

3. На така подготвената подлога со крзен ваљак нанесете два слоја на фунгицидна боја. Овој тип на заштита може да трае и повеќе години. Фунгицидните бои служат за заштита на ѕидовите и таванот, во просториите во кои постои засилена кондензација на влага, како што се кујните, бањите, оставите и подрумите.

http://www.sezadomot.com.mk/sov-nov04.10-100a.htm
Teo
Teo

Број на мислења : 4283
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUVLA Empty Re: MUVLA

Пишување by Teo on Пет Дек 23, 2016 11:08 pm

Ѕидна мувла во домот

Во некои соби и во бањата ми се појави мувла. Како да го решам овој проблем?

Одговор

Ѕидната мувла се појавува на површината на ѕидовите и таваните кои се слабо топлински изолирани и на местата со ладни мостови. Мувлата настанува и поради лоша хидроизолација или не доволното проветрување на внатрешните простории.
Teo
Teo

Број на мислења : 4283
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUVLA Empty Re: MUVLA

Пишување by Teo on Пет Дек 23, 2016 11:08 pm

Постапка

Заразените површини избришете ги со мокра крпа или сунѓер.
КОга ќе се исушат, премачкајте ги со разредено средство за дезинфекција. Algicid Plus е безбојно средство за дезинфекција за уништување на алги и мувла на заразените ѕидни површини. Делува на голем спектар на ѕидни алги и мувла, при што зелените ѕидни алги во потполност ги обезбојува. Средството пред употреба добро протресете го, и нанесете го со четка или молерски ваљак. За површини кои се повеќе заразени препорачуваме двослоен нанос. Вториот нанос при нормални услови е можен по 8 до 12 часа. Во случај на употреба на Algicid Plus спреј, истиот не се разредува.
Следниот чекор е боење. На површините кои се премачкани со средства за дезинфекција, новите декоративни и заштитни премази можат да се нанесат дури кога ќе бидат потполно суви - обично по 8 до 12 часа , од последниот нанаос на Algicid Plus. За боење на дезинфицираните површини, Ви ја препорачуваме специјалната внатрешна боја JUPOL Citro, која е отпорна на мувла, а при нанесувањето, просторот го исполнува со мирис на лимон. Дезинфицираната површина, може да се пребои со боите JUPOL Classic или JUPOL Gold, но во тој случај во бојата треба да додадете Jubocid, средство за спречување на ѕидни алги и мувла.
Teo
Teo

Број на мислења : 4283
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUVLA Empty Re: MUVLA

Пишување by Teo on Пет Дек 23, 2016 11:08 pm

Превентивно, појавата на мувла може да се спречи со проветрување на просториите повеќе пати на ден. Важно е да се овозможи излез на водената пареа од просториите. Релативната влага во просториите не смее да биде повеќе од 60 %. Машините за перење и сушење добро е да се извадат од бањите. Грејните тела е најдобро да се сместат слободно во просторот, а вратите на просториите кои не се греат да бидат затворени. Тоа се некои општи правила за спречување на појавата на мувла.

Проблемите со мувла, трајно може да се решат со подобрена или додатна топлинска изолација на објекотот.

За повеќе информации обратете се на тел: 00 389 2 24 54 027.

http://www.jub.com.mk/vnatreshni-boi-i-dekorativa/chesti-prashanja/dzidna-muvla-vo-domot
Teo
Teo

Број на мислења : 4283
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUVLA Empty Re: MUVLA

Пишување by Teo on Пет Дек 23, 2016 11:09 pm

Решете ја мувлата во домот за само 15 минути!

Месецот Мај или пролетта воопшто е времето кога се средува домот и се спремаме за летото. Но, во овој дел од годината, кој е многу дождлив редовна е појавата на мувла во ќошевите на вашите домови, посебно ако живеете во куќа.
Teo
Teo

Број на мислења : 4283
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUVLA Empty Re: MUVLA

Пишување by Teo on Пет Дек 23, 2016 11:09 pm

MUVLA Muvla
Teo
Teo

Број на мислења : 4283
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUVLA Empty Re: MUVLA

Пишување by Teo on Пет Дек 23, 2016 11:09 pm

Идеални места за развој на мувлата се влажни површини, како што се влажни делови на ѕидовите или истурена течност на подот при капењето во бањата. Причина за нејзина појава може да биде и недоволно греење и циркулација на воздух во услови на зголемена влага во просторијата,а тогаш најчесто се појавува во аглите на собата, позади завесите, плакарите, како и на споевите на прозорците. Мувлата на ѕидовите се манифестира во вид на точки со црна, сива или кафена боја.
Teo
Teo

Број на мислења : 4283
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUVLA Empty Re: MUVLA

Пишување by Teo on Пет Дек 23, 2016 11:09 pm

MUVLA 11258624_370285246502424_1590224700_n
Teo
Teo

Број на мислења : 4283
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUVLA Empty Re: MUVLA

Пишување by Teo on Пет Дек 23, 2016 11:10 pm

Сепак постои едноставно решение за овој проблем, кој не подразбира кречење или фарбање на ѕидовите. Средството коа ќе го направи тоа за вас  побарајте го во Алмени. За подетални информации кликнете  ТУКА.

http://zase.mk/reshete-ja-muvlata-vo-domot-za-samo-15-minuti/
Teo
Teo

Број на мислења : 4283
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MUVLA Empty Re: MUVLA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот