Охрид под „инвистициона“ наезда на криминалци и заграбување на имот

Go down

Охрид под „инвистициона“ наезда на криминалци и заграбување на имот

Пишување by defo on Сре Дек 28, 2016 12:05 am

Охрид е со години под инвистициона наезда на криминалци, кои под превозот на развој заграбуваат државно и приватно земјиште. Таков лик е Пештанецот Коле Банка, познат лихвар и градежник, со богато искуство со узурпација на земјиште. Така се дрзнал да граде некои 500-700м2, и со помош на ТУИ, холандски тур оператор, кои според некоиофицијални избори, негде 6 години, нема ниту една проверка од УЈП. А зема по 1 до 2 евра од секој турист од ноќевање, како дирекна подршка. А келнерите, куварите во објектите не земаат плата поголема од 10.000 денари. Што се одразува на квалитетот на услугата.

Тоа е првиот дел, вториот дел, во Охрид активно се гради без стратегија за одржлив развој. Секоја една гранка па општеството, па и туризмот треба да подлежи на стратегија за одржлив развој.

Жители на Лагадин против градба на хотел, Општина Охрид тврди дека е согласно законот


Објектот што се гради кај туристичката населба Лагадин на источниот брег на Охридското Езеро е во согласност со одлука на Советот на општина Охрид донесена на 14 октомври минатата година, а добиена е и согласност од Министерството за транспорт и врски, позитивни мислења од Јавното претпријатие за државни патишта, од Министерството за животна средина и просторно планирање, како и мислење без забелешки од Националниот парк „Галичица“.

Инаку ова е државно земјиште, издадено нимо сите правила, без објавен повик. А дел од земјиштето е сопственост на Охридска Трговија, во стечај, со кој повеќе од 20 години стопанисуваат разни бубашваби нелегално.

defo

Број на мислења : 2072
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охрид под „инвистициона“ наезда на криминалци и заграбување на имот

Пишување by TRAJCHE on Сре Дек 28, 2016 8:49 pm

ete toa e nasata drzava ,sekade vo sekoj smisol bezakonie
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 247
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охрид под „инвистициона“ наезда на криминалци и заграбување на имот

Пишување by defo on Вто Јан 03, 2017 7:43 pm

И додека Бакрач, издава маркици раком и шаком..и каде треба и каде не треба..од една страна....од друга страна, на него познат начин кине маркици, ги брише нимо сите закони. Токму таква ситуација ми се деси денес, кога со татко ми останавме вчудоневидени, да  е магичен начин е на магичен начин избришана маркицата од нашата градежна парцела. И после сите процедури и плаќања е вратена во земјоделско земјиште овоштарник.

defo

Број на мислења : 2072
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охрид под „инвистициона“ наезда на криминалци и заграбување на имот

Пишување by osa on Вто Јан 03, 2017 11:33 pm

shto zborish defo ...pa spored koj zakon ...veke ednash izdadena gradezna markica ,da se transformira vo zemjodelsko zemjishte ovoshtarnik...ova e samo od neznaenje i so cel ( samo na niv poznata )

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13911
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охрид под „инвистициона“ наезда на криминалци и заграбување на имот

Пишување by IVA on Вто Јан 03, 2017 11:37 pm

abe da moze cela drzava ke si ja zemat da e nivna volku lakomi gadoi ne sum videla
IVA
IVA

Број на мислења : 344
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охрид под „инвистициона“ наезда на криминалци и заграбување на имот

Пишување by SHARENI on Чет Јан 05, 2017 10:40 pm

ostaj drugo IVA pa i nikako da prestanat da grabat
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 299
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охрид под „инвистициона“ наезда на криминалци и заграбување на имот

Пишување by defo on Чет Јан 12, 2017 8:21 pm

Пратениците од ВМРО ДПМНЕ од Охрид не им ја кажаа болната вистина на охриѓани – дека постоечките проекти за марината и за експресниот пат имаат негативно влијание врз животната средина и дека никогаш нема да бидат реализирани. ВМРО ДПМНЕ ја крие вистината од охриѓани дека со таквите проекти сериозно се загрозува нашето природно наследство – Студенчишкото блато и Галичица. Затоа меѓународните финансиски институции одбиваат да ги финансираат ваквите штетни проекти на корумпираната власт, а Охрид годинава ќе се најде на листата на загрозени подрачја што се под заштита на УНЕСКО, се вели во соопштението на СДСМ.


ДПМНЕ, после Скопје 2014, од кога му го зеде здравјето на Скопје, решен е да го претвори Охрид во монструм. Ќе г(к)радат автопат низ територија на заштитено подрачје национален парк. Идиотското здружение управа на национален парк Галичица, ќути како залиено, пошто знае на кој начин дошло до функција.

СДСМ: Марината и експресниот пат го загрозуваат Охрид

defo

Број на мислења : 2072
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охрид под „инвистициона“ наезда на криминалци и заграбување на имот

Пишување by defo on Пет Јан 13, 2017 7:29 pm

Полтроните на Бакрачевски активно приклучени во уништувањето на човековата природа.

Најавените проекти што се иницираат во контекст на развојот на НП Галичица и потегот кон Свети Наум туристичката асоцијација „Билјана“ ги оценува како позитивни. Претседателот на оваа организација Никола Киселинов денеска во изјава за регионалната О2 телевизија истакна дека тие како граѓанска организација уште пред петнаесет години ваквите проекти ги оцениле како позитивни кои што ќе донесат еден економски импулс во градот Охрид и пошироко.


Администрацијата на Бакрачески, со своите полтрони ево таму со некој си , никој си....решени се до крај да ја уништат Охридската ривиера......да не останат камче на камче ...........

defo

Број на мислења : 2072
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охрид под „инвистициона“ наезда на криминалци и заграбување на имот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот