ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Go down

ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by defo on Пон Јан 16, 2017 10:53 pm

Со новиот систем на наплата , во ЈСП, доаѓа до промени во некои линии на ЈСП и приватните превозници. Па така 19 е комплетно предадена на приватните превозници, а 22 на државните. Со тоа ЈСП си ги решава сите проблеми, проблематичните линии ги дава на приватните превозници. Меѓутоа и тоа не е се, уште полошото е дека не се наплаќа по превезен патник, него приватните превозиници ќе добиваат паушал, по свртен круг. Значи со ова некој свесно или несвесно го убива јавниот превоз во Скопје.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by osa on Вто Јан 17, 2017 7:59 pm

lele se mrdnav ovie dva dena so uslugite na jsp ....toa avtobusine prljavi ,kal teche od site strani ,ni parno ni nishto ,a iskacha todorcho i vika KE SE DEZINFICIRALE poradi gripot ....abre ne idi ne pukni...i kaj se ovie so televiziite da go RASCHLENAT ovoj muabet,da se majtapat deka avtobusine ne se ischisteni otkako se kupeni ,a ne da se dezinficiraat .....

daj podobjasni defo ova so liniite shto e muabetot .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by defo on Вто Јан 17, 2017 8:26 pm

Ништо нарочито ОСА, проблематичните линии каде имаше многу шверцери, 11 и 19 се предадени на приватнаците, сите линии кои одат кон Чаир 9, 19 се комплетно предадени на приватните транспортери. 9-ка на фирма блиска до ДУИ, викаат. Не знам и неќам да сум параноичен ама мене ми личи на поделба на колач. Плус на овај начин ЈСП си го решава проблемот, нема лојална конкуренција.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by osa on Вто Јан 17, 2017 10:41 pm

pa zar ti misleshe deka ima do sega NEKAKVA konkurencija ...ma problemot e vo SLUZBATA ZA KONTROLA ,e tamu se site shiptari i nashite gi strizat ,a na shiptarite im se izvinuvaatv ...nikoj ne mi kazal ,sama sum bila svedok i toa chetiri pati za nekolku meseci ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by defo on Вто Јан 17, 2017 11:19 pm

osa напиша:pa zar ti misleshe deka ima do sega NEKAKVA konkurencija ...ma problemot e vo SLUZBATA ZA KONTROLA ,e tamu se site shiptari i nashite gi strizat ,a na shiptarite im se izvinuvaatv ...nikoj ne mi kazal ,sama sum bila svedok i toa chetiri pati za nekolku meseci ....

Епа, затоа вака си го решија проблемот....
7. Со Одлука на Градот Скопје, линиите со броеви 9, 11, 11-а, 12,19,20,23,45, 47-а, 54, 55, 55-б и 73 ќе бидат опслужувани исклучиво од приватните превозници, линиите со броеви 22, 52, 61 и 63 ќе бидат комбинирано опслужувани од страна на ЈСП СКОПЈЕ и приватните превозници, додека за сите останати линии граѓаните ќе бидат опслужени од страна на ЈСП СКОПЈЕ.
Еве и официјални податоци од ЈСП. Значи проблематичните линии каде се повеќе албанците им ги даваат на приватните. Е сега тоа е ОК, така ќе се воведе ред и сите ќе плаќаат, меѓутоа од друга страна ова е еден вид и на поделба, пошто ете сите линии на 9 и 47-а ги зеле фирми блиски на ДУИ, па би дошло нешто како поделба на Скопје, на Македонски и Албански, во превозот, а тоа може да е иницјална капсула, некаков тест за некоја друга поделба. Ама пак викам да не сум параноичен.

Во секој случај, јас барем во последниве 5-6 дена осеќам дек е влошена состојбата со превозот во Скопје. Пример 22 приватна ако е комбиниран превозот немам видено.Вчера 25 минути од 9 до 9.25 чекав автобус на рекорд. Можеби е само ради зимските одмори кои се во полн ек до 23 јануари, ќе видиме. Ајде да не даваме избрзани заклучоци, ама новиов систем на ЈСП не ме бендисува.

Инаку ОСА на приватните автобуси не им се нплатува од патник, него од свртена линија, круг(по КМ). Па така и тука пример не е иста линија 19 и 11, 19 е увек крцата, поголемо оптеретување на автобусот, а 11 не е толку оптоварена. Па така на 11 некој ќе млати пари за ништо, а на 19 некој ќе има проблеми. Плус така пример дел од Скопје, например тие што гравитираат према Кислеа Вода, Аеродором, па ево и Центар, Ѓорче, ќе се возат во колку толку нови автобуси, за кои цела Македонија плаќа, а додека пример Арачиновци, Ченто, Шутка, ќе се возат со дотрајани увезени автобуси.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by osa on Вто Јан 17, 2017 11:24 pm

pa tokmu za taa podelba zboruvam defo ...ete gledash kako ja pravat podelbata ( vo site sveri na zivotot i po site osnovi ) a na krajot gi obvinuvaat onie koi ne se vinovni ......gledash sega na [privatnicite ke im plakaat od JSP iako nema da plakaat shiptarite ...a makedoncheto glupo ke si plaka i ke vika SUPER E ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by defo on Сре Јан 18, 2017 7:59 am

у кратки црти да......

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by OPOZICIONER on Чет Јан 19, 2017 3:08 am

ako mozheshe makedoncheto da gi progolta site onie krazhbi ,maltretiranja od rezimot i da glasa za niv ,da gi podrzhi pak da kradat ,da ubivaat ,da zatvoraat nevini luge ,shto ne bi mozhelo da dozvolat albancite da ne plakaat za prevoz ,a nie makedoncite da plakame tolku skap prevoz i za niv
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 463
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by OPOZICIONER on Чет Јан 19, 2017 3:10 am

a ke imali vo privatnite avtobusi kontrolori na JSP ,ili ke dade dpmne objasnuvanje deka toa e privaten biznis i nemoze da mu se mesha ,mozhe ke saka privatnikot da gi vozi patnicite bez pari
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 463
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by defo on Чет Јан 19, 2017 9:10 am

OPOZICIONER напиша:a ke imali vo privatnite avtobusi kontrolori na JSP ,ili ke dade dpmne objasnuvanje deka toa e privaten biznis i nemoze da mu se mesha ,mozhe ke saka privatnikot da gi vozi patnicite bez pari

Има веке....

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by osa on Чет Јан 19, 2017 1:20 pm

izgleda OPOZICIONER misli dali istite kontrolori ke kontroliraat i vo privatnite avtobusi ? mene ne mi se veruva ,a ti pishuvash ima veke ....kako vikashe DPMNE "swedmilk"e privatna firma ,i mu dozvolia na Moshe Baum da dokrade se shto ostana i da si otide od drzavata ,a ovie izjavia nemozhe da se meshame vo privatna firma ( samo moze da se slikaat deka se ZASLUZNI shto doshla taa firma vo Makedonija ,)dodeka gi krade Makedonskite gragani ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by defo on Чет Јан 19, 2017 5:09 pm

Да има, и тоа колку ми кажаа (не сум видел лично) од ЈСП Скопје се..како зошто, ОСА не ме прашувај, и мене не ми е јасно....Од целата оваа ситуација е јасно дека ние како патници сме најоштетени.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by defo on Саб Јан 21, 2017 1:03 am

„На електронската картичка имав уште две возења, но кога влегов во автобусот ми покажа дека немам веќе билети на располагање“, вели еден од граѓаните кој се жалеше на услугата на ЈСП на Фејсбук.

Електронските картички не можат да се купат секаде, а ги нема во сите автобуси. Не постои можност да проверите ниту колку возења ви останале на картичката, се жалат дел од патниците. Граѓаните протестираат на ФБ страницата на ЈСП на којашто се напишани многубројни поплаки.

Значи, во нормалниот свет постои нешто што се нарекува тестирање на услуга, поготово на ИТ производ како овој. Кај нас таа инстанца не постои, дирекно од производство, во функција.

И повторно фантом фирма:
Силен мирис се шири уште при отварање на вратата од познатиот „Пет-шоп“ кој се наоѓа на адресата „Франклин Рузвелт 4 лок. 5“. Повеќе зајчиња и хрчаци, заедно со уште две вработени не дочекаа на оваа адреса, каде ја почнавме потрагата по компанијата „Гентомар“, која пред околу една година го добила тендерот за продажба и надополнување на електронските билети за наплата во ЈСП.

И секако лопов од лопов учи.
Кузмановски по професија е професор по физичко воспитување. НОВАТВ открива дека претходно Кузмановски бил вработен компанијата „Бизнис инвестмент груп“ – компанија во сопственост на Стефан Пулејковски и Благој Јовчевски.

Инаку Стефан Пулејковски во 2004 на почетокот на својата лопоска кариера беше претседател на пливачка федерација на Македонија. Го организираше Охридскиот пливачки маратон во 2004, по кој оваа федерација остана должна на фирми низ Охрид и Охридско. Меѓу другото и на мојата фамилијарна фирма, која и после затворањето сеуште не си го има наплатено долгот. А од наша страна најуредно е платен ддв и данок.


ЈСП: Покрај Гентомар, и Телеком во електронскиот систем за наплата

Од ЈСП Скопје за НОВА велат дека тие освен со „Гентомар“ склучиле договор со Македонски Телеком во обезбедувањето на новиот систем на наплата на билети во автобусите. Договорот пак со фирмата Гентомар, според нив има за цел да ја прошири продажната мрежа на ЈСП СКОПЈЕ и да овозможи продажба и надополнување на електронски билети на минимум назначените локации во техничката спецификација. „Во претходна координација со ЈСП СКОПЈЕ може да се овозможува продажба и на други локации освен дефинираните. Согласно истата набавка ЈСП СКОПЈЕ освен своите продажни места кои ги има на 32 локации, моментално врши продажба и надополнување и на дополнителни 52 локации низ Градот Скопје“, велат од ЈСП.


Едно долго „возење“: Во потрага по фирмата што го доби тендерот на ЈСП

Приватните превозници од „Слобода превоз“ се степаа со своето раководство

Приватните превозници, уништени, ќе го попиел стапот Рускиот херој, Ленин.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by OPOZICIONER on Вто Јан 24, 2017 12:29 pm

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 463
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by defo on Саб Јан 28, 2017 12:59 pm

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски вчера дека се направени пропусти за време на донесувањето на одлуката за поделба на линиите меѓу приватните автобуси и на Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје. За време на седницата на градскиот Совет, Трајановски најави дека ќе се разгледаат сите жалби и сугестии на граѓаните за повторно враќање во сообраќај на автобусите на ЈСП, особено за линиите 9 и 19.

За време на дебатата, советниците Албанци и Роми оценија дека одлуката за укинување на автобусите на ЈСП е дискриминаторска. Тие дури побараа повеќе возила за линиите 12 и 47, односно за Сарај и Љуботен.

Минатата недела граѓаните на населбите Топанско Поле и Шуто Оризари покренаа петиција за враќање на автобуските линии на ЈСП-Скопје кои се обраќаат на оваа релација.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by defo on Саб Јан 28, 2017 1:02 pm

Директорот на ЈСП не знае каде е фирмата избрана за е-картичките
„Фирмата не е моја, јас не знам која е фирмата, односно знам која е фирмата, но не знам каде се наоѓа или која е адресата на која може да ја најдете.“

Криминал на товар на народот
Но НОВА претходно објави дека „Гентомар“ е тешко е да се пронајде на Интернет, како и на адресите кои за неа се достапни во Централниот регистар и Електронскиот систем за јавни набавки. Ја баравме на повеќе адреси кои ги посетивме, но не можевме да ја пронајдеме за да поразговараме за новиот е-систем кој го имаат автобусите. Ја нема ниту во телефонскиот именик, каде не може да се најде телефонски број за контакт.

Каде лежат проблемите кои создадоа хаос во е-наплатата на ЈСПdefo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЈСП, електронски картички, Панорамско тркало

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот