САМУРАИ

Go down

САМУРАИ Empty САМУРАИ

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 6:14 pm

ГАЛЕРИЈА: На маргините на историјата: Жените-самураи

Доколку сте го гледале „Седумте самураи“ на Куросава, не сте зачудени од постоењето и вештините на самураите жени.

САМУРАИ Download-5
luxor
luxor

Број на мислења : 4396
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

САМУРАИ Empty Re: САМУРАИ

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 6:19 pm

Овие воинки, познат како onna bugeisha, се појавиле по промените во општеството и војската кои ги вовела императорката Јингу. Таа околу 200-та година, откако нејзиниот сопруг царот Чаиу загинал во битка, ја спровела инвазијата врз Кореа. Легендата вели дека тоа го остварила без пролевање капка крв.

Јингу ја искористила својата позиција за остварување на економски и социјални промени и кон крајот на 19 век стана првата жена чиј лик е претставен на јапонски банкноти.

Најпознатите жени самураи војувале во 12 и 13-тиот век. Подолу на фотографиите се претставени жени-самураи од 19тиот век:

luxor
luxor

Број на мислења : 4396
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

САМУРАИ Empty Re: САМУРАИ

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 6:19 pm

САМУРАИ Onna-bugeisha_1_465_679_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4396
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

САМУРАИ Empty Re: САМУРАИ

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 6:20 pm

САМУРАИ Onna-bugeisha_2_465_721_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4396
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

САМУРАИ Empty Re: САМУРАИ

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 6:20 pm

САМУРАИ Onna-bugeisha_3_465_738_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4396
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

САМУРАИ Empty Re: САМУРАИ

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 6:20 pm

САМУРАИ Onna-bugeisha_4_465_696_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4396
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

САМУРАИ Empty Re: САМУРАИ

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 6:20 pm

САМУРАИ Onna-bugeisha_5_465_721_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4396
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

САМУРАИ Empty Re: САМУРАИ

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 6:21 pm

САМУРАИ Onna-bugeisha_6_465_763_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4396
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

САМУРАИ Empty Re: САМУРАИ

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 6:21 pm

САМУРАИ Onna-bugeisha_7_465_738_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4396
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

САМУРАИ Empty Re: САМУРАИ

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 6:21 pm

САМУРАИ Onna-bugeisha_8_465_1026_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4396
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

САМУРАИ Empty Re: САМУРАИ

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 6:21 pm

САМУРАИ Onna-bugeisha_9_465_724_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4396
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

САМУРАИ Empty Re: САМУРАИ

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 6:22 pm

САМУРАИ Onna-bugeisha_10_465_865_int
luxor
luxor

Број на мислења : 4396
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

САМУРАИ Empty Re: САМУРАИ

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 6:22 pm

luxor
luxor

Број на мислења : 4396
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

САМУРАИ Empty Re: САМУРАИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот