Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo on Вто Јан 31, 2017 8:05 pm
defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo on Вто Јан 31, 2017 8:16 pm

Од погорниве слики јасно се гледа дека Охридското езеро е повлечено. Причината е следна, ЕЛЕМ го користи и како Вештачка акумулација, со која управува од местото наречено Св.Петка, на реката Дрим. Каде прави испуст на вода од Охридското езеро. До '63 година до изградбата на ХЕЦ Шпиље и Глобочица, испустот бил по природен пат. Потоа е регулиран од причина на полнење и празнење на вештачките акумулации на овие две хидроцентрали, за производство на струја. Меѓутоа ова е регулирано законски со мин и макс на водостојот на Охридското езеро, за да не се загрози биодиверзитетот на Охридското езеро. Е ова ЕЛЕМ не го почитува ради бизнис.

П.С Бизнисот на ЕЛЕМ е равенка со три непознати, колку струја на кому и за колку пари му продава од овие две хидроцентрали.
П.П.С На Охридската опозиција да и е срам за неактулеизирање на темава.Од Охридската локална власт ништо не се ни очекува.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by SHARENI on Чет Фед 02, 2017 7:24 pm

koj toa gleda ? jas ,ti i na nas slicnite ,no ne site ,gledaj imame 460 000 slepci koi nisto ne gledat samo pravat toa sto drug ke im kaze sto gleda
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 305
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo on Саб Фед 04, 2017 10:28 am

Епа реално, затоа и се нервирам, Шареини Wink. Значи мора да им се објасни на луѓево, јас на твитер припем го пингнав 2-3 пати Тунтев, Охридскиот пратеник од СДСМ, на оваа тема. И ај да не се фалам, ама после тоа имаше реакциии, кои пак не се на задоволително ниво. Она највисоко ниво...цела Македонија да знае.

Реакција Тунтев
Реакција Жаклина Лазаревска

Е сега овие вести, сем Охриѓани друг не ги прочита, ниту некој ги проследи, ниту некој ги ги презеде.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Kalinda on Саб Фед 04, 2017 7:40 pm

Зошто постојано се жалите?
Колку што знам и вие имате
ваши медиуми кои
може да ја пренесат
оваа вест .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 474
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Kalinda on Саб Фед 04, 2017 7:41 pm

Проблемот е во тоа
што никој не ви верува ,
а не затоа што
никој не ја пренел
веста .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 474
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo on Саб Фед 04, 2017 7:53 pm

Калинда, немам коментар...ама ако има и повеќе начини да се сфтаи нешто, секако некои го бираат потешкиот.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo on Вто Фед 14, 2017 8:08 am

ДПМНЕ, е решен пред заминување да го уништи и Охридското езеро.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by delta on Чет Фед 16, 2017 10:09 am

namerno go susart za da mozat placovi da go pravat,/..
delta
delta

Број на мислења : 454
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo on Чет Фед 16, 2017 9:30 pm

Абе делта, ние си играме курташак со езерово, ама не е баш така. Не нема да прават плацови (да сме сериозни), тргуваат со струја, Грујо е будала. A има и други будали локални во Охрид. Јас како Охриѓанец, тврдам дека само надпартиска платформа може да го спаси Охрид. Човек со познавање на состојбите, тешко дека ќе се најде Охрид во моментов таков. Али треба да се бориме.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by delta on Чет Фед 16, 2017 9:45 pm

dobro ajde seriozno,,.kako ispustanjeto na vodata mu pravi profit na grujo...proizveduva struja? mnogu pogolem e profitot ako ja uvezuva po daleku poskapa cena../.
delta
delta

Број на мислења : 454
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by OPOZICIONER on Чет Фед 16, 2017 11:07 pm

Zarem i ova e vozmozno? nemozam da poveruvam ?
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 463
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Гостин on Пет Фед 17, 2017 12:47 am

defo напиша:Абе делта, ние си играме курташак со езерово, ама не е баш така. Не нема да прават плацови (да сме сериозни), тргуваат со струја,  Грујо е будала. A има и други будали локални во Охрид. Јас како Охриѓанец, тврдам дека само надпартиска платформа може да го спаси Охрид. Човек со познавање на состојбите, тешко дека ќе се најде Охрид во моментов таков. Али треба да се бориме.
Ова е поради долгото ладно време. И во бугариJа нашиве педери източиja многу езера.Треба да се прими прост закон- ако водата падне под дадено ниво да се сопре хидроелектраната. Инаку примаj работите филозофски-ова езеро е доста младо и некогаш ке го снема сосема сигурноSmile

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo on Пет Фед 17, 2017 8:03 am

delta напиша:dobro ajde seriozno,,.kako ispustanjeto na vodata mu pravi profit na grujo...proizveduva struja? mnogu pogolem e profitot ako ja uvezuva po daleku poskapa cena../.

Види дел од ова што го викаш е ок, ама проблемот е што ова езеро не е вештачка акумулација, па ЕЛЕМ да си го игра ку*от со него. А за цената на струјата и на кого се продава не знаеме.
Здравко напиша:
Ова  е поради долгото ладно време. И во бугариJа нашиве педери източиja многу езера.Треба да се прими прост закон- ако водата падне под дадено ниво да  се сопре хидроелектраната. Инаку примаj работите филозофски-ова езеро е доста младо и некогаш ке го снема сосема сигурноSmile

Јес, тоа е и причината на снемување на Дојранско езеро, само што малце сме го убрзале процесот.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by delta on Пон Фед 20, 2017 12:24 pm

da bea polni tie ezerata so rakija baren neko0j kar i nie da iamvme,.,;
delta
delta

Број на мислења : 454
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by OPOZICIONER on Пон Фед 20, 2017 12:53 pm

ne e za sega rabotata, za placenje e.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 463
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by luxor on Пон Фед 20, 2017 1:19 pm

Последниве денови не се слуша ништо за Охридско Езеро. Се враќа во нормала водостојот или сеуште состојбата е критична?
luxor
luxor

Број на мислења : 4200
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Dino on Пон Фед 20, 2017 7:57 pm

Kako i sekogas kaj nas, sekoe cudo za tri dena.

Dino

Број на мислења : 358
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Kalinda on Пон Фед 20, 2017 9:47 pm

Што тоа треба
да се направи ?
Секое чудо ????
Јас ова не го свакам
така.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 474
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo on Пон Фед 20, 2017 10:42 pm

Денес се враќам од Охрид, состојбата е лоша. роблемот е што со лигуши, не се прави ништо. ДПМНЕ-овците ќутат како залиени, пошо нема што да кажат. А СДСМ-оскиот шбитак пратеникот Томислав Тунтев си свирка. Си изгласа советот изградба на пазар едногласно, скоро, двајца од ДПМНЕ беа против. Охрид тоне во криминал и лицемерство. Ова со Охридското езеро е последица на тоа.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by luxor on Вто Фед 21, 2017 11:03 am

Некаде прочитав интересна мисла. Парафразирам: "Охриѓани би протестирале заради езерото но тоа не вработува во адмистрација". Сепак состојбата се подобрува.

УХМР: Се зголемува нивото на Охридското Езеро
luxor
luxor

Број на мислења : 4200
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo on Вто Фед 21, 2017 7:31 pm

На твитер, Александар Маленко го имаше објавено твитот.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by delta on Сре Фед 22, 2017 1:45 pm

pastrmka ima uste ili ja ispokradioa?>?>
delta
delta

Број на мислења : 454
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo on Сре Фед 22, 2017 11:05 pm

Од дамна е истребена. Реално за штетите на целиот биодиверзитет и негово зачувување, никого рук не го боли. Некоја наредна влада ќе треба активно да се ангажира околу ова.

defo

Број на мислења : 2084
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by delta on Вто Фед 28, 2017 11:15 pm

usta taa vredese i belvicata mislam deka od nea se pravese ohridskiot biser/././.
delta
delta

Број на мислења : 454
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот