Историски личности од Македонија

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Историски личности од Македонија

Пишување by luxor on Нед Фед 05, 2017 12:55 pm

Инаку вчера се навршија 145 години од раѓањето на Гоце Делчев.

avatar
luxor

Број на мислења : 3225
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Историски личности

Пишување by хан Ацо on Нед Фед 05, 2017 1:17 pm

luxor напиша:Инаку вчера се навршија 145 години од раѓањето на Гоце Делчев.
Вечна слава на херојот!
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Историски личности од Македонија

Пишување by Teo on Пон Фед 06, 2017 10:47 am

На денешен ден 1893 почина Григор Пpличев. Роден е во Охрид 30 јануари 1830 година. За најпознатото негово дело Сердарот на поетски конкурс во Атина доби ловоров венец.

avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Историски личности од Македонија

Пишување by luxor on Вто Фед 07, 2017 10:43 am

7 февруари 1876 починал Партенија Зографски.

avatar
luxor

Број на мислења : 3225
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Историски личности од Македонија

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:22 am

Na deneshen den 7 - 2 - 1908 pochinal

Мануш Георгиев- војвода на Македонската револуционерна организација

avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Историски личности од Македонија

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:25 am

Da ne go zaboravime i Nikola Martinovski pochinat na 7 fevruari 1973...

avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Историски личности од Македонија

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:27 am

Kako i Shishman Angelovski roden na 24 april 1937 vo Sofija - pochinal na 7 февруари 1995 vo Skopje...avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Историски личности од Македонија

Пишување by TRAJCHE on Чет Фед 09, 2017 10:52 pm

interesna tema ...
avatar
TRAJCHE

Број на мислења : 104
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Историски личности од Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот